Satranç üzerinden Cübbeli Hocaya saldırmak

   Cübbeli Hoca’ya kurulan paralel kumpastan sonra şimdi de karalama kampanyası yapılıyor. Hadisler üzerinden “uydurmacı” yaftası yapıştırılmaya çalışılırken bazı cühela haber siteleri tarafından da hedef tahtasına koyuluyor.

   Satranç meselesinde Cübbeli Hoca Müslümanları alakadar eden ilmi bir meseleyi anlatıyor. Kendi üslubunca anlatıyor, bu farklı birşey. Ama olaya İslami açıdan bakıldığı zaman bir hükmü var.

   Peki, o hüküm nedir?


Satranç oynamak caiz midir – İhsan Şenoccak Hoca paylaşan: ihvanlarnet

   Evet, dinlediniz. Satranç oynamanın bir hükmü var, sebepleri var. Cahil cühela, dinle alakası olmayan, zaten her türlü pisliği rahatça işleyen din düşmanı takım kalkıp bu mesele üzerinden Cübbeli Hocaya saldırıyor.

   Halbuki Cübbeli Hoca ve muhtelif hocalar ve hatta diyanet bile bunu defalarca söylediği halde neden şimdi gündeme geldi? Neden hemen koyun sürüsü psikolojisiyle saldırıyorlar?

   Demek ki, yeni bir plan devrede…

   Rabbimiz dine hizmet edenleri bu fitnelerden muhafaza eylesin…

www.ihvanlar.net

VİDEO GALERİDEN…

12 Yorum

Yorum Yap
 1. Amin Amin Amin inşAllah..

 2. Allah yardımcınız olsun

 3. Birisi bir izahat getirsin. Hoca, “Satranç cumhur ulemaya göre HARAMDIR” diyor. Peki güzel kardeşim, Ulemanın bir kısmı haram diyor, bir kısmı değil diyorsa, birisi Haramı Helal Etmiş ya da Helali Haram Etmiş Olmuyor mu?
  Bir de bu İhsan Şenocak’a fetva kısmında hiç güvenemiyorum. Hz. Ali satranç oynayanları gördü, bu putlar ne dedi diye sordu diyor, ama Hz. Ali bunu yasakladı demiyor. Cumhur Ulema haram dedi diyor, İbni Hacer Mekki helal dedi diyor, tavla ise Haram dedi diyor. Şimdi Cumhur ulema haram dediyse, bu alim helal demiş. Sonra kalkıp bu alimin tavla görüşünü alıp kesin haramdır diyor. Satranca Mekki helal demiş, cumhur ulemaya ters düşmüş, hala çok güvenip tavla haramdır çünkü Mekki öyle dedi diyor.
  Cübbeli Ahmet Hoca da böyle toydu, yeni yeni ilmi oturmaya başladı. İhsan Hoca da toy, ilmi var ama oturmamış. Onun için aklı başında konuşan, ilmi oturmuş Cevat Akşit hocayı gördüm. En azından satranç haram mı sorusuna hangi mezheptensin diyor, hanefi diyince tahrimen mekruhtur diyor, şafi deseydi mübah diyecekti. İhsan Hoca gibi, cumhur ulemaya göre haramdır demiyecekti. Adam Şafi, onlara helal, sen kimsin ki adamların mezhebinde helal olanı haram diye kabul ediyorsun. Ki hanefilerde de tahrimen mekruh diyor. Cumhur ulema ise Haram diyor.
  Bu İhsan Şenocak Hoca iyi birşey yapıyor gibi gelebilir ama şunu unutmayın. Helale Haram dediğin zaman, Satranç oynayan biri zaten harammış bu deyip başka haramlara da yapılabilir ne olacak ki gözüyle bakıyor. Oysa bu din yaşanmak için geldi. Haramlığı kesin olanları ön plana çıkar, Cumhur Ulemaya göre haram deme. Çünkü gerçekten haram olanları, kaçınılması gerekenleri de aynı seviyeye indirip önemsizleştiriyorsun. Sen olanı söyle, kimisi helal demiş, kimisi haram demiş, kaçınmak daha uygun de ama Cumhur Ulemaya göre haramdır deme. Bunu birçok konuda yapıyor, Allah irfan da nasip etsin hepimize.

 4. ben bu siteyi baska cemaat biliyordum meger bizim cemaattenmis- hocamiza destek icin tesekkurler

 5. Şimdi biR şey daha söyleyeyim. Bakın benim bir arkadaş var. Görsen hukukçu sanırsın. Adama diyorum ki yahu niye bu kadar emin konusuyorsun (genel olarak) arada sallıyorsun diyorum. Evet sallıyorum diyor. Ama dışardan bakınca süper konuşuyor. Yahu kardeşim herkesin alanına böyle löp diye girilmez. Ekonomi konusu açılınca siyaset açılınca da bunlar löp diye atlıyor. Anlamayacak bir konuları yok ki. Herşeyin uzmanı bunlar. Artistler.

 6. Hürriyet te ahmet Hakan yav…. da 2 gündür yazıyor. Şimdi terbiyemi bozmayalım neyse. Millet herkesin konusuna girmeye ne kadar meraklı ya. Ulan sanki yanına bina dikilirken herkes ustaya şöyle yap böyle yap diyor herkes mühendis sanki. Siz gidin işinizi yapın ya bu kadar basit. Gazeteciden… ol git … yiyorsa el-baba A git haber yap gel, Afrikalı git haber yap gel. Bakan san git neye bakıyorsan bak. Yani dini bir mesele olunca hemen piyasaya atlayıp bence diye yoruma başlamıyorsun mi ayar oluyorum ya. Herkes mühendis herkes imam anasını satayım. 2 gündür sinirlendiriyorlar beni ya. Bir de şunu öğrenemediniz hala. Hocam cübbeli bir şey diyorsa sana tavsiyem karşısına balıklama atlama. Bir şey vardır. Ben bu mevzuyu bildiğim için bilerek takip ediyorum piyasayı milletin gaza gelmeye ne kadar müsait olduğunu, olay çıkartmak için çok büyük şeylere gerek bile olmadığını görüyorum. Yani yarın hoca dese ki, yahu abdestsiz namaz kılınmaz dese. Azicik cahil olduğumuzu düşünelim. Malın biri de çıksa dese ki ya 1 dk abdestsiz namaz olmaz diyor, bence elleri yıkamadan da olması lazım, din adına böyle saçma yasaklar getirmek çok saçma dese ne diyeceğiz. AA hakkaten la eli yıkamadan da olması lazım Vs Vs. Belki de kavga.
  O yüzden ortada dini biR mesele var ise ve bir şey iddia ediliyor ise ortaya deliller konularak tartışma yapılır. Varsa niye var yoksa niye yok. Cübbeli delil sunuyor, ama karşıdakiler “bence” “aklı delil” veya “işkembe diyor ki” diye cümle başlıyorlar o zaman kahve muhabbetine dönüyor, gerçeğe doğruya ulaşmaya çalışmamış oluyoruz boş konuşmuş oluyoruz. Her neyse selam arkadaşlar.

 7. Agzına sağlık Abdullah kardeş olmasi gerekeni izah etmişsin bunun üstüne sözü olan varsa ve inkar eden varsa günahtadır

 8. Şimdi bu mesele çok önemli bir konu.Santranç meselesi altından başka işler yapılıyor.Bir de insanların iman nuru ile din kavramı anlayışı farklı.
  Bakın AB bakanı Ömer Çelik ne diyor; “Ben satranç oynarım. Herkese de tavsiye ederim. Satrancın din adına yasaklanmasını da son derece akıldışı bulurum.” Bakan bey, İhsan hoca’nın belirttiği Hz.Ali efendimizden de diğer alimlerimizden de daha alleme sanki.
  Beyler bırakın santrancı oyunu şunu bunu.Bir insanın kaza namazı var ise bunları ödemekle yüklüdür.Bu namazları yerine getirmek en öncü vazifesidir.Temel ihtiyaçlarını kazandıktan sonra sadece namaz borcunu ödemekle yükümlüdür.Yani o halde kaza namazı olan insan futbol da izlemeyez, satranç da oynayamaz, dizilerede bakamaz.Bugün bu meseleyi tartışan kaç kişinin namaz borcu yok.
  Hoca kaynaklı konuşuyor ve millet itiraz ediyor.İtiraz ettikleri mesele hakkında hadisler var rivayetler var kaynaklar var.Youtube de videonun yorum kısmında millet çığrından çıkmış.Kaynaklara, kaynak yazarına küfür ediyorlar.
  ALLAH’ım başımıza bir bela gelirde bizde helak olursak bizi ahirette ayır.Ben hadis düşmanı ehl-i sünnnet alim düşmanı değilim.İmanımızın nurunu attır.

 9. Allah razı olsun böyle bir ehli sünnet site kurulmuş çok sevindim

 10. Bende haram olduğunu yeni öğrendim Allah razı olsun doğruları söyleyen hocalarımızdan aklıma şu takıldı aslı varmı bilmiyorum ama Yavuz sultan selim han hz de şah ismaille satranç oynadığını okudum haramsa ecdadımız böyle bişey yapmaz acaba bilgi verirmisinix

  1. AbdulKAHHAR DAĞISTANLI99

   Rakibini her alanda yenip üstünlük kurmak ve psikolojisini bozmak için yavuz selim han oynamıştır,şah mat ismide burdan gelme olabilir. ..

 11. Çünkü Cübbeli hocam insanları vatana millete sahip çıkmaya milli ve manevi bütünlüğe çağırıyor. İtibarsızlaştırmak istiyorlar bunun için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.