Bakan Çelik’in Müslümana yakışmayan akıl dışı satranç yorumu

Bakan Çelik'ten 'satranç' açıklaması

Önce bir habere göz atalım, sonra değerlendirme yapalım…

  AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün satranç oynanmasıyla ilgili açıklamasına atıfta bulundu. Çelik, şunları söyledi: “Bizde ağır kimlik problemleri var. Her meseleyi bir kimlik problemi haline getiriyoruz. En sonunda satrancı getirdik. Ben satranç oynarım. Herkese de oynamasını tavsiye ederim. Satrancın hele din adına yasaklanması gibi bir şeyi son derece akıl dışı bulurum. Keşke umut ederim ki Türkiye’de ilkokulu bitiren bütün çocuklar, satranç öğrenerek, ilkokulu bitirseler. Bu, aklın neşedir. Aklın meydan okumasıdır. Birisi satranç oynasaydı, satrancın yasaklanması gibi bir yanlış cümle kurmazdı”

AKLIN DİNE ÇALIŞSAYDI SEN DE ANLARDIN

   Biz hükumeti eleştirmekten şu son dönemde ülke üzerinde oynanan oyunlardan dolayı uzak durmaya çalışıyoruz ama konu din olunca, dine müdahale edilince susmamız çok da doğru olmayacaktır.

Bakan Satrancın hele din adına yasaklanması gibi bir şeyi son derece akıl dışı bulurum” diyor. Biz de soruyoruz: “ortada dini bir hüküm varsa bu senin aklının kabul edip etmemesine göre değişiyor mu, başkasının aklı da faizin ya da içkinin haram olduğunu kabul etmiyorsa hüküm ona göre değişecek mi? Veya dinin hükümleri bizim aklımız ölçüsünde mi değerlendirilecek?”

   Bu çıkış Müslümana yakışmayan bir çıkıştır. Hele şuan Müslümanların sahiplendiği ve sahiplenmesi de gerektiği bu hükumetin içinden dini konulara dair yanlış beyanlar veriliyorsa yapıalcak şey bunların ya özür dilemesi ya da parti içinden ayıklanmasıdır.

   Bakan Çelik’ten bu konuda acil özür beklemekteyiz..

www.ihvanlar.net

SATRANÇ NEDEN HARAM?

Satranç oynamak caiz midir – İhsan Şenoccak Hoca paylaşan: ihvanlarnet

VİDEO GALERİDEN…

8 Yorum

Yorum Yap
 1. ALIN ŞUNU GÖREVDEN

  BUDA MI AKILCI ÇIKTI YA ! DİN NAKİLLEDİR , AKIL HÜKÜM KOYAR DİYEN O ANDA DİN DAİRESİNDEN ÇIKAR. HÜKMÜ ANCAK ALLAH KOYAR . CAHİL CAHİL ADAMLARI KOYUYORLAR KOLTUKLARA … BİR TARAFTA VEHHABİLİK DİĞER TARAFTA AKILCI MUTEZİLE KAFASI…

 2. Hükümeti destekleyen biri olarak her şeyiyle destekleyemiyorum tabiki çünkü İslam şeriatı olmayan bir ülkede din konusunda her manada tam bir parti bulunamaz.Saadet P. böyle bir hedefte olduğunu iddia ediyor söz veriyor vs. örneğin ama dediğim gibi o hedefleri %99,9 sadece lafta kalır bu sistemde…Herneyse,böyle Çelik gibilerinin çıkmasına şaşırmıyorum bu yüzden.Bu tarz kişilerin çıkması bu sistemde anormal değil o yüzden suçu tüm hükümete de yükleyemiyorum.Ülke kurucusu hükümet değil çünkü.Ve…Laik düzen içerisinde bulunan partilerde,seçilen adamların dini anlayışlarının göz önünde bulundurulduğunu hiç sanmıyorum,hatta eminim diyebilirim.Ne yazık ki bu düzende dini anlayışı yanlış diye bakanlıktan alınması gibi bir durumun olacağını da sanmıyorum.Bunu çok isterdim ama olmasını da beklemiyorum çünkü bu;din ve devlet işlerinin ayrılması(laiklik) gibi rezil bir sistem içinde bulunmamızın sonuçları…Devleti yönetenler arasında böyle bozuk/boş konuşan insanlar çıkıyor işte.Laiklik olduğu sürece de böyle vakalarla karşılacağızdır tahminimce.

 3. Avrupa teknolojide ilerlerken, bizler de bu boş oyunlarla zaman kaybederek ilerleyeceğimizi düşünüyorsak yanılırız değil mi bakanım,,,?

 4. Arkadaşlar gayet güzel yazmış. Yani sen bakarsın sana karıncalar ne kadar küçük degil mi dense hemen ” ya karıncalar küçük ama görüyoruz büyükleri de var “falan diye hemen yorum mu yapacaksın. Yahu sus işini yap. Zaten olayı da bilmiyorlar. Hürriyetten biri de çıkmış ya şöyle şöyle de böyle böyle. Delil de yok. Bence bunca. Sakın olayım diyorum ya. Ulan kazımlar. Ortada dini bir mesele var. Siz ne biliyorsunuz da hemen maydanoz oluyorsunuz. Delil yok bir şey yok konuşuyorlar. Daha ne diyeyim laf atsan gene konuşurlar. Hemen oltaya geliyorlar ya. Kaliteli oyun olsa hemen gelecekler tufaya. Allah korusun oyunu bile bile oyuna gelmeyelim.(genel olarak söylüyorum bunu, genel oyunlar icin). Neyse gene mevzu oldu ya. Hocam cübbeli bir şey diyorsa beyniniz varsa hemen atlamayın. 2 sn durun. Sonra pişman olmayın. Hadi güle güle.

 5. Bu bakan boş konuşmuş. Büyük ihtimalle önünde aşağılık kompleksine kapıldığı sözde rasyonel batı medeniyetinin geleneksel dini olan İsevilik dahi satranç vb. oynamayı UYGUNSUZ, DİN’E MUHALİF, ZAMAN KAYBI olarak görmektedir.
  Cübbeli Ahmed Hocaefendi’nin söylemlerinden sonra hemen dinimizin bu husustaki perspektifine saldıranlar bir de başka din penceresinden olaya baksın, muharref İncil boş’a zaman geçirme için ne demiş bir göz atsın mesela.

  http://w w w.e-hope4all.info/should-christians-play-chess/

  Bu site’de satranç için özetle diyor ki ” Hz. İsa aleyhisselam ve takipçilerinin BOŞ İŞLERE AYIRACAK VAKİTLERİ YOKTU, ONLAR YARATAN’IN EMİRLERİNE UYGUN YAŞAMAK VE KENDİLERİNİ ARINDIRMAK, HAKK’A ADAMAK VE İMANLARINI ARTTIRMAYA ÇALIŞMAK İLE MEŞGULDÜLER”

  Hristiyanlık dahi böyle düşünürken, din-i mübin-i İslam’ı bu konuda ne cüretle sorgulamış bakan Çelik ve kendisiyle hemfikir olan bihaber güruh?

 6. Sonunun nereye gideceğini bilmediği sözleri çok kullanıyor siyasetçiler herşeye bir yorumları vardır bildiğin şey üzerine yorum yapmalı eger bilmiyorsan susmak karınadır

 7. Güçsüz bir mümin...

  Yav bakansan işini yap fetva verme.

  Okadar akıllı ve adilsen yahudilerin ve Hristiyanların Fetvaları hkkında da aklı sıran değerlendirme yapsana.

  Yooook gücünüz ancak biz zayıf müminlere yeter.
  …. değil de ….san yahudilerin veya hrıstıyanların akıl almaz hükümlerine karşı da yorum yap da en azından mert olduğunu görelim.

  Sen herşeye kadirsin güzel Allahım bi an önce bizi şu şer durumdan kurtarıp hayırlısıyla islam ahkamıyla yönetilmemizi yaşayabilmemizi müyesser eyle.

  1. aamiin… kardeşim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.