Allah nur mudur, ışık gibi midir?

   Kur’an-ı Kerimi kendi kafalarına göre yorumlamakta hiçbir sıkıntı görmeyen cühela şahısların açtığı anlaşılan bazı internet sitelerinde Allah’ın bir nur, bir ışık gibi olduğu zırvalanmış. Bunun aslı nedir?

KESKİN KAİDE: O ZATIYLA HİÇBİR ŞEYE BENZEMEZ

   Kur’an-ı Kerim bize çok net bir şey ifade ediyor: “Leyse kemislihi şeyün” Hiçbir şey O’nun benzeri (aynısı) değildir.”

   “Misl” aynısından, benzer manalarına gelir. Mesela bu arabanın bir misli dediğiniz zaman aynı arabadan iki tane demiş olursunuz.

   Bu kaide bize gösteriyor ki: “Aklımıza gelen, hayalimizde canlandırdığımız, hayal dünyamıza giren hiçbir şey Allah’ın zatı değildir, olamaz.”

   Bu kadar açık, net ve kesin..

   Bir insan bu hakikati bildikten sonra kafasının karışması veya aklına başka şeylerin gelmesi mümkün olmayacaktır.

   Bizler hayal dünyası kısıtlı bir varlığız. Görmediğimiz şeyi ancak gördüğümüz şeylerle kıyas yapabiliriz. Görmediğimiz şey de gördüğümüz şeylere benzemek zorunda değildir.

   Dolayısıyla Peygamberimizin de Allah’ın zatını düşünmemizi yasaklamış olmasından da yola çıkarak Rabbimizin yarattıklarını düşünerek tefekkür etmeli ve kudretini idrak etmeye çalışmalı, acziyetimizi anlamalı ve daha çok ibadete, şükre sarılmalıyız.

www.ihvanlar.net

VİDEO GALERİDEN…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.