Mevlana ve Mesnevinin özelliği

Mesnevinin öyle bir özelliği var ki, cahil de alim de kendine göre bir şey alıyor ama münafıklar ondan zerre kadar bir şey anlamadığı gibi hiç haz da etmezler… İşte Mesnevi’nin kültürümüzdeki yeri…


Hz. Mevlana ve Mesnevi paylaşan: ihvanlarnet

VİDEO GALERİDEN…

1 Yorum

Yorum Yap
  1. Ebu Hureyre radıyallahu anh: Rasulullah aleyhissalatü vessellemden iki ilim aldım. Birini herkese duyurdum diğerini açıklarsam başımı koparırlar demiştir. Şeriat ilmini herkese açıklamış, batıni ilmi ise ehline açıklamış. Demekki o zamanda sığ kafalılar mevcutmuş, zaten münafıkun ayetinde geçen kereste benzetmesi günümüzde odun kafa olarakta kullanılır. Daha sonraki evliyalar batıni ilmi, derecelerine ve açıklanması gereken durumlara göre açıklamışlardır. Mevlana’yı eleştirenler İmamı Rabbani hazretlerini nasıl anlayacak. Mevlana suri İmamı Rabbani hazretleri özden yükselmeleri.
    Mesela 1.mektubtaki zahir ismi şerifinin tecellisine kavuştum bütün eşyada zahir isminin tecellisini gördüm özelliklede kadınlarda demiştir. Bunu ağzına dolayanlar ne anlatmak istediğini anlamadan Allah’ı kadın suretinde görmüş diye eleştiriyor. Eleştirenler şu hadisi açıklasınlar. Hadiste: Allahu Teala Adem’i kendi suretinde yarattı buyuruluyor. Allahu Teala’nın sureti var mı? Cevaplasınlarda görelim.
    Cevaplayamıyorlarsa İmamı Rabbani hazretlerinin kitabında hadisle ilgili açıklama var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.