Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak ve çarpık İslam anlayışı

Mehdi a.s inkar sempozyumu hakkında bir yazı yayınlamıştık. BURADAN BAKABİLİRSİNİZ

   Bu sempozyuma katılan ve fotoğrafta da ortada yer alan Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, akademik çevrelerde sünni bir Selçuklu ve İslam tarihçisi olarak bilinir, ancak Karaalinin yazısında da görüldüğü gibi “Mehdilik İslam dışıdır. Bu itibarla Hz. Mehdi durumunun İslam a diğer mitolojilerden girdiğini iddia eder ve Hz. Mehdi yi inkar eder..

İKİNCİSİ: Aynı zamanda http://www.akasyam.com/mobil/ahmet-yasar-ocak-islam-tarihi-islam-degildir-8057/ sitesinde görüldüğü gibi “İlahiyat Fakültelerinde, yapılan çalışmaların, tarih metodolojisinden habersiz ve sadece inanç temelli olduğunu vurgulayan Yaşar Ocak, “Hadis metinlerini sadece sosyal tarih açısından okuyup inceleyebilmeliyiz. Kur’an-ı Kerim’i sosyal tarih kaynağı olarak okumalıyız. Artık şunu öğrenmeliyiz: İslam Tarihi, İslam değildir.” demiştir. İslam Tarihini sanki haşa alalade bir konuymuş gibi yalnızca Batının uydurduğu kurallarla incelememiz gerektiğini söyler. Sorulması gereken soru hangi sıfatla ve hangi cüretle böyle bir açıklama yapabildiği.. Ve bunun da İslam ı sulandırma ve haşa değersizleştirme politikası olup olmadığı…

ÜÇÜNCÜSÜ: Hz. Hızır hakkında Kehf sûresinin Musa kıssasında, “Allah’ın büyük kullarından bir kul” olduğu ifâde edilmesine karşın, yine kendisinin yazdığı “İslâm-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır-İlyas Kültü” kitabına http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/yasam/309770/Faydali_bilgiler…_Hizir.html sitesinde atıfta bulunulmuştur. Cumhuriyet.com “Tarihçi Prof. Ahmet Yaşar Ocak’ın konuyla ilgili eşsiz çalışması (“İslâm-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır-İlyas Kültü”, 1985) temelinde aktaralım!..” dedikten sonraki ilk cümlede “Müslüman halk inançlarında insanüstü meziyetlere sahip efsanevi bir kült şahsiyet olarak karşımıza çıkan Hızır, bir Hristiyan azizin “transformasyonu”dur.” der. Yani haberi hazırlayan Cumhuriyet,com dan Tayfun atay demek ki bu tarihçinin kitabına dayanarak bu anlamı çıkarır.

İhvanlar.net takipçi paylaşımı

SEÇME VİDEO

3 Yorum

  1. Serhat ahmet tanın dini görüşleri hakkında bilgi verir misiniz?

  2. ilahiyattaki mutezile etkisinde olan akılcı zehirli ilahiyatçılardan son derece uzak durmalı

  3. Bakara suresinde:”Nitekim içinizde kendinizden bir peygamber gönderdik ki O size ayetlerimizi okuyor, sizi tertemiz yapıyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor, bilmediğiniz şeyleri size bildiriyor.” Allahu Teala birini seçer yetiştirir onunla insanları kurtarır, peygamberlere bakıldığında da öyledir.
    Seyyid Abdülhakim Hüseyni hazretleri: “Artık vaaz nasihat devri değildir. Hiç tesiri olmuyor. Çünkü dünya muhabbeti keyif safası çok artmış. Allahu Teala’nın emirlerine muhalefet çoğalmış helal haram gözetilmez olmuş. Bunlardan dolayı vaaz ve nasihat tesir etmiyor. Artık nefsi zamanıdır, insan nefsini bilsin ona harp açsın yeter. O kadar cezbe, muhabbet, vird ehli vardı hepsi gevşemişler, atalet içindedirler. Çünkü hidayet kalmamış da ondan. Bizimkide bu zamanda Vallahi bir idaredir. Aldatmaca gibi bir şey. Tam hidayet mehdinin elindedir. Tam hidayeti o yapacak biz idare ediyoruz. Onun zamanında tam hidayet olabilir. Bu zamanın insanlarında ilerleme olmuyor, devamlı geriye gidiyor. İnsan öyle kanaata varıyorki artık zamanıdır hiç tutulacak taraf kalmamış. Onun zamanı olmasa hidayet zordur. Ümitler kırılmış, tek ümit kapısı varsa o da Nakşibendidir,” diyor 1970’lerde vefat eden Nakşibendi şeyhi.

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.