TRT Kur’an okuma yarışması hakkında

   Bildiğiniz üzere bir zamanlar ilanla dansöz aranan TRT kanalında şimdi Kur’an-ı Kerim Tilaveti yarışması için Kur’an okuyucuları aranıyor ve yarışma düzenleniyor. Çok şükür…

   Bu yarışmayı bir kaç eleştiri ve bir kaç öneri ile değerlendirmek istiyoruz.

   Öncelikle bu yarışma olmalı mı? sorusuna cevap verecek olursak Türkiye dahil dünyaın bir çok yerinde Kur’an okuma yarışmaları oluyor. Yani bu ilk değil.

   Peygamberimizin, Kur’an’ı güzel okuyan sahabelerden dinlemek istediği bilinen bir gerçek. Kur’an’ı “teğanni” yapmadan, usulünce, manasıyla bütünleşecek şekilde güzel okumak Allah katında da sevimlidir.

   Lakin, bunun bir rekabete dönüştürülmesi, altın kazanmak için sermaye olarak kullanması elbette çok hoş karşılanacak bir durum değil.

   Ancak…

   Bu gün gençler böyle şeyleri görmekten mahrum. Yetenek programlarıyla, şarkı programlarıyla gençler hep o batıl cenaha çekiliyor. Gördüğü şeyi taklit etmeye çalışan çocuklar, duyduğu şarkıyı aynı şekilde söylemeye çalışan gençler görüyoruz. Neden? Çünkü bu programlar gençleri özendiriyor.

   Biz de diyoruz ki, gençleri meraklandırması ve özendirmesi açısından böyle bir program olmalı. İnanıyoruz ki bir çok genç kardeşimiz kendi yaşıtlarından gürül gürül Kur’an okuyan tazecik çocukları görünce heveslenecek ve Kur’an ile tanışacaktır.

FORMAT FARKLI OLABİLİR

   Burada eleştirilmesi gereken konu format olsa gerek. Mevzu bahis “Allah’ın kelamı Kur’an” ise ortamın, jürinin ve okuyucuların dahi Kur’an’ın vakarına, sadeliğine ve yüceliğine yakışır şekilde olması gerekirdi.

   Alkış kesinlikle olmamalı…

   Mesela sahnenin o kadar şatafatlı olmasına lüzum yoktu. Ayrıca okuyan kişi diz çökebilir, jüri dahil hepsinde birer takke olabilirdi. Yani dini bir hava katılmalıydı.

   Maganzinsel söylemler ve şov yapar gibi değil Kur’an’a yakışan bir üslup ile değerlendirmeler yapılabilir…

   Jrüiyle beraber arka plandaki kadın seyricileri seyretmek zorunda bırakılmak da ayrı bir hata olarak değerlendirilebilir..

 www.ihvanlar.net

33 Yorum

 1. ALLAH Razi olsun Samil Cecendagli kardesim bende ilk defa takip ettim Kurani kerim okuyan kardeslerimizi Cenabi ALLAH CUMLESINDEN Razi olsun Insaallah gelecek donemde daha iy olur butun emegi gecenlerden ALLAH Razi olsun

 2. Şamil Cecendagli

  Birader sen istesen de istemesen de ALLAHin kelamı trt gibi bir kanalda o-ku-nu-yorrrrrrrrrr zorlamaya gerek yok :))) Kemalizmin son çırpınışlarını gel beraber gülerek hoşnut olarak izleyelim catlayanlar haset edenler onlar bizim verdiğimiz vergilerle kuran devlet kanalında okunmak zorunda mı diyen binlerce ateist kemalistler var bırak çatlasın onlar

 3. Şamil Cecendagli

  Kuranı okuyana o tabiri söyleyen adamın zaten bu hassasiyeti yoktur o bakımdan işin ehli olan ehli sünnet kurra hafızların jüri üyesi olması lazım yorumumdada belirttigim gibi. ..senin kafaya kalırsak hiç kimse ne camiide ki çocuk ne sibyan mektebindekı ne hafızlik okuyan muslumanlar kuran okumamalıyız yanlış okuruz biri bize kötü okudun vs der günaha girmiş olur die KURANI KERİM i haşa öcü gibi görüp yıllar boyunca duvarın en üstünde asılı bırakan zir cahil cuhela müslümanlardan ne farkı var bu yasakçı zihniyetin? Kuran okunmaya okunmaya halimiz böyle olmadi mı? Senin ve sen gibi düşünenlerin sorunu maksadı üzüm yemek değil bagciyi dövmek misali. ..at gözlüğü takip dikine dikine yorum yazmak için yorum yazma karşındaki adamında ne yazdığını ne dediğini oku yoksa husnu zaanni mi kaybedecegim. ..senin ağız trt gibi devlete ait kanalda ALLAH kelamının okunmasina olan tahammulsuzluk cunki ilk verdiğin link adresi kimlerin çöplüğünü karıştırdığıni gösteriyor.. . Biz kuran okumassak butur organizasyonları yaşar Nuri gibi abdulaz bayndr m.isyanoglu gbi adamlar sahipleniyor kitleleri arkalarında surukluyorlar dediğim gibi bırak kuran okunsun yeterki yasaklama eksiklerini soyle yol göster ama bırak okunsun

 4. Hiç okuduğunu zannetmiyorum, hadi bu programı izleyen zeyd, a yarışmacı için -haşa- Kuran-ı Kerim’i çirkin okudu dese ne olacak!Herkes sizin kadar ilim sahibi değil!Cevap versense!Milletin imanıyla oynamayın.Bilip bilmeden de Ehl-i Sünnet Vel-cemaat hassasiyetine sahip olmayan kişileri savunmak adına vebale girmeyin!

 5. Şamil Cecendagli

  Bu konu ya ilk yorum yazan benim ve benim yorumum bu şekilde ve halen arkasındayım yorumumun. ..
  Jüri üyeleri yetersiz bence daha bir kuranı kerim konusunda bu isin ilim erbabı kurra hafızlardan yardım alınması lazım,şatafat gösteriş konusuna gelecek olursak sahne adına ilk başta banada çok şahşahalı geldi fakat günümüz çağı gösterime önem verdiğinden ötürü ALLAHin kelamı daha güzellerini hakediyor diye düşündüğümden bu görüşünden vazgeçdim kim istemez sedirde oturup diz üzeri küçük bir rahlede orayı inim inim iletmeyi fakat site editörümüz ünde dedigi gibi ilanlarla dansöz arayan devlet kurumu niteliğindeki kanaldan kuranı kerim güzel okuma yarışmasına gelen süreçte de epey bir zaman geçmedi değil sadece biraz zaman ve şuur inseaALLAH herşey daha güzel olacak. ..takıldığım konu bu işin ehli olmayan seyircilerin sesleri oylaması bülbül de güzel seslidir fakat yeri gelir onun seside çatallı çıkar sesin kulağa hoş gelmesinden ziyade mahrac Tecvid kıraat e uyarak mı okunuyor kuranı kerimin okunurken kurallara uyuluyormu uyulmuyor mu ? Bunları bilen hafızların yada 150-200 kişilik bilir kişinin oylaması lazım diye düşünüyorum yoksa vebaldir kul hakkıdır bu konuda ALLAHın kelamını güzel okumakta hatalı karar veren jüri bilmediğinden dolayı çoğu kurani kuralı yanlış karar verip kulağıma bu ses tınısı daha güzel geldi diye oy vermemeli ki çoğusu zannımca böyle karar veriyor inseaALLAH bu eksiklikler giderilir bu kusurlar bu olayın ilk olduğundan dolayı pekte eleştiri yağmuruna tutulmamali çoğu sosyal medya sitelerinde yorumlar almış başını gidiyor kardeşim adamlar hayır yolunda bir adım atmışlar sende daha iyisini nasil yaparım diye imkan bulmaya çalışıp daha güzelini ortaya koy yerli yersiz yerden yere vurmaya ne gerek var (bu yorumumdaki son kelimeler bu yarışma programı nı körü körüne eleştiren diğer sosyal medya üzerinden yorum yapanlara ithafendir)

 6. Şamil Cecendagli

  Okumadan pek tabii farklı diyemem herhalde okudum ki bu konuyla orda anlatılan farklı diyorum sözün özü burada yapılmak istenen kuranı duymayanlara duyurmak bu program sayesinde de bir nebze olsun duyuruluyor destek yerine köstek olmaktansa bizlerin imkanı varsa daha doğruyu daha güzeli yapmamız yoksa klavye başından yazıp etmekle yol alınmaz. ..

 7. Nasıl farklı okudun mu, okumadın mı, onu söyle bari!

 8. Şamil Cecendagli

  Mektubat daki o konu farklı bizim söylediğimiz bu konu farklı

 9. Boşver bunları okudun mu Mektubat-ı Şerif’te ki 266. Mektup bundan konuş.

 10. Şamil Cecendagli

  (Neyse bakın sol kesimin gazetesi bizim İslamcı kesimin hikmetse çözemediği gerçekleri ne güzel tespit etmiş)demissin sol kesim adı üzerinde sol cenahı dinsiz dönsüz İslama her şekilde muhalif olan adamların site linkini vererek birde ne güzel tespit etmiş diyerek överek yorum yazıyorsun reklamlarını yapıyorsun,ben devlet kanalında kuranı kerim okunuyor diyorum bunu övünce bana kızıyorsun mübarek adam bir kendi övdüğün tarafa bak birde benim neyi övdüğüme bak kuranı kerim ne olursa olsun bir şekilde okunuyor mu? Okunuyor eksikler var mı ? Var ?destek olmak yerine köstek olursan yanlışları düzeltmek değilde kökten yasaklamaya kalkisirsan birde soyismin 6 oksa verdiğin beslendiğin kaynak 6 ok cularin gazete sitesiyse ben buradan haliyle bir koku alırım kusura bakma en aşağıda bu konu hakkında ilk yorum yapan benim hemen aşağıda oku bakalım elestirilerimi jüri üyeleri yetersiz diye başlıyor bu arada resulALLAH kaya savaş harp gibi isimleri değiştirmiştir isim değiştirmek te sünnettir 🙂 imkanın varsa 6 ok şuan için günümüzde kimleri temsil ettiğini bilirsin demeye hacet yok 1 mahkeme kararı ile duruşmayla soyisim değişiyor zor birşey değil 6 ok ismi bana hiç iyi şeyler çağrıştırmiyor kusura bakma efendi efendi 😊

 11. Şamil Cecendagli

  Üstad,öncelikle şunu belirtmem gerekiyor hoparlör mikrofon konusunda camii imamı ve ya müezzin yaka mikrofonu kullanmakta ve ya 3 ayak diye tabir edilen mikrofon ayağı bulundurmaktadır.yani eller serbest şekilde her 2 elinide kulağına koyarak ezanı Muhammedi yi okumakta,2 eli kulağa koymaktan maksat sesin daha uzağa gitmesi için di suan yaka mikrofonlari olsun ayakli mikrofonlar olsun ellerin serbest bir bicimde yine kulaga konularak ezan okunmasina mani degil zaten,mekke-Medine nüfusu ve müslümanların sayısı o şartlarda milyonlarca değildi şuan bile o kadar çok araba sesi trafik fabrika rüzgar sesi vs vs vs varki muezzin kendisi dahi sesini zor duymakta,15 milyonluk istanbulda ne kadar bağırırsan bağır trafik ve rüzgar sesi gibi dış etkenler sesin çoğunluğa ulasmasinı engellemektedir.takvim saat kıble yi bulmakta yön tarif eden pusula imsak vakitlerini gösteren takvimler imsakiye cep telefonu namaz vakitlerini gösteren uygulamalar almanyada yada avrupa da yaşayan muslumanlar yada izlandada 22 saat oruç tutan muslumanlar bunun kutubu ekvatoru vs vs var oğlu var her müslüman ilim ehli alim ulema değilki örneğin kuranı kerimin peygamberden sonra mushaf haline getirilmesi sonra çoğaltılıp dağıtılması nesredilmesi bu kararı alan sahabe ve 4 büyük halife efendilerimiz diyebilirler di ceylan derisi taş ve kemikte yazılı olarak ayetler kalsın kitap mushaf haline getirilmesin diye o kasetten dinlenen yasin yada buna benzer verdiğin örnekler tamamen kişilerin yaptigi yanlışlar sapla saman elma ile armut birbirine karışma gibi oluyor,ama bir ezanı bir müezzin okumaya kalksa içtiği sigaradan sebeb yarısında tıkanır öksürüğe boğulur 🙂 (hepsi için demiyorum yanlış anlama olmasın)ve fabrikada çalışan yada madende çalışan bir müslüman ezan sesini o denli gürültünün içinde duyamaz bunun için namaz vaktini bildiren saatler cep tel uygulamaları teknolojiyle beraber kolaylık olsun diye gelmiştir örneğin sen ve ya sitemiz o zaman bu sitemizi kapatıp gidelim 🙂 olur mu? Yada sen yorumunu bir name ye mektup a yaz bize güvercin yoluyla gönder yada peygamberimizin sünnetini uygulamak için elçi tut yaz mektuba bize gönder biz öyle okuyalım oldu mu şimdi olabilir mi? Olur mu? Mümkün müdür? İslam öyle güzel bir din ki evrenselligini çağdaş oluşunu burdan almakta ilmi bilmi teknolojik olarak fetvalar dahi yeri ve zamanına göre değişiklik göstermekte islam zorluk değil kolaylık dinidir örneğin osmanlida ki kardeş katli bunun fetvasını veren zamanının en büyük alimi seyhulislamiydi örneğin padişahların çoğusu nun hacca gidememe sebebleri seyhulislamın fetvasiylaydi neden mi padışah hacca gitse islam ordusu başsız kalacak diğer devletler savaşmak ve talan için fırsat bulacaklardı vs vs vs bu ve buna benzer ornekler gibi çoğaltılabilir.avam şahıslar bilinçsiz cahil şahısların kendi kafalarına göre yaptıkları bir takım yanlışlar İslamı bağlamaz onlar sorup öğrenmeli ama ehli sünnet sağlam din âlimlerine sormalilar örneğin ismailağa fetva kurulu başkanı fakih fatih kalender hoca efendinin cübbeli Ahmet Hoca nin Hüsamettin vanlioglu emin ali yüksel abdullah Hiç dönmez hocaların el birliğiyle çıkarmış olduğu sualli cevapli islam fıkhı kitabında teknolojinin islam daki yeriyle ilgili onlarca soru ve cevaplar var mikrofon hoparlör bilgisayar net vs vs hepsine makul cevaplar bulunmaktadır.sen şimdi bu ezanı mikrofon vasıtasıyla hoparlörden daha uzağa ve herkesin duyması için fabrikada çalışan trafikte ki kalabalıkta ki korna sesleri arasındaki muslumanlar yada gürültülü iş yapanlar yol asfalt kazı çalışmaları vidanjorler in arasındaki şahıslar duyması için yapılan bu uygulamayı kökten kaldırıp çıplak sesle ezan okunsun sünnettir dersen ateist ve laik kemalist sol zihniyetin eline koz vermiş olursun neden mi? Cunki onlar ezanın günde 5 vakit okunmasından sesten rahatsız olduklarını söylemekte ler ve bu konuyla ilgili sosyal medya üzerinden örgütlenip hoparlörlerin kaldirilmasi gerektiğini söylemekte ler 15 milyonluk istanbul 5 milyonluk ankara 3-4 milyonluk İzmir diğer 300 bin 500 bin kişilik yerler için çıplak sesle ezan okumak hele de günümüz şartlarında çok zor hele hele namaza girmeden evvel sigarasindan son fırt çekip namaza başlayan imam ve müezzin lerim iz varken (hepsi için demiyorum bizzat gozlemlediklerim için konuşuyorum)çıplak sesle ezan hayal kabeyi düşünecek olursak 3-3 buçuk milyon müslüman bir anda hacı oluyor vs vs kabenin üstünde okunan çıplak sesli ezanı sence kaç kişi duyabilir?helada ki oteldeki telefonla konuşan muslumanlar?uyuyanlar vs vs ismailağa fetva hattını arayıp aklında kalan soru varsa sorabilirsin yada sualli cevapli islam fıkhı kitabında açıklamalarıyla kaynaklarıyla bulabilirsin bu hoparlör mikrofon zorunluluğunu. ..kıble bulmak için telefondan yararlanmayalim bilmediğimiz bir memlekette yiz yada yabancı şehirdeyiz yada iftar vakitlerini yabancı şehirdeyken bekleyelim de minareye çıkan imam okusun diye adamlarin memleketinde camii bile yasakken 🙁 buarada senin bu konu gider ha gider camii minare yok mescid vardı camii minare bidat diyor vehhabi selefi kafalar şimdi gelde bunu anlat o kafadaki adama 🙁 ornegin savasta cihadda resulallah aleyhisselatu vesselam ve mübarek Sahabeleri ok yay mizrak kilicla savasti simdi kilic ok mizrak sunnet diye ucaklara roketlere kilicla mi hucum edelim ?islam teknolojiyle ilimle bilimle bilmekle icatla mucitlikle aynı duzlemde gider zannediyorlarki muminlerin sayısı darul Erkam da ki 40 kişiyle sınırlı bizler darul erkamdan çıkalı 1400 kusur sene geçti pek tabikide teknolojiyi icatları mucitligi İslamiyete kuran ve sünnete uyduracak bir hal vaziyette kullanıp yararlanmaliyiz. ..not (onur kardeşim tartışmiyoruz yazisarak bilmediklerimizi kafamıza takılan sorularımızı çözmeye çalışıyoruz ihtilafda bereket vardır)

 12. Esselamüaleyküm. ismail hunerlice hocamizin tefsir derslerinden sunnetin 5 cesit oldugunu biliyoruz. sunneti muekked, sunneti huda, sunneti zevaid, sunneti kifaye,,,, 5. neydi hatirlayamiyirum ama sunneti gayri muekked olabilir.
  tartismayalim arkadaşlar;(

 13. Evet, aslında hoparlörden değil çıkıp minareden okunmalı zaten. Çünkü ezanın insan sesisle okunması Sünneti hüdadır, zevaid değil. Zira ezanın kendisi bir ibadet olduğu için, Peygamber efendimiz (aleyhisselam) ın bu konuda buyurduğu emirler de sünneti hüda, yani müekked sünnet olur, mesela insan sesi olması, mesela iki eli ile kulakların kapatılması, mesela varsa yüksek yere çıkılarak (sesin daha uzağa ulaşması için) okunması gibi. Hoparlör ise bid’attir. Peygamberimiz (aleyhisselam) “her bidat bir sünnetimi yokeder” buyurduğu içindir ki, hoparlör de, kulakları kapatarak okumak sünnetini yoketmiştir. Ama maalesef dahası var. Öncelikle Şamil kardeşim islamın teknolojiye kapalı olmamasını biraz yanlış anlamış gibi. Evet İslam teknolojiye kapalı değildir amma bu ibadetlere teknoloji karıştırabiliriz demek asla değildir. Teknolojiyi ibadetler dışında heryerde alıp kullanabiliriz, kullanmalıyız da, ama söz konusu ibadetler ise, 1400 senedir nasıl yapılageldiyse öyle uygulamak zorundayız, değiştiremeyiz, ekleyemeyiz, çıkartamayız.

  Bugün hoparlörü masum bir eklenti olarak görenler, sünneti değiştirmeyeğini düşünenler için bi kaç şey söylemek lazım. İslam nasıl tahrif ediliyor iyi bilmek lazım. Bu tahrifat öyle üç beş yıllık bi süreç değildir, çok sinsice düşünülüp uzun yıllara yayılan planlı bir ingiliz ve yahudi oyunu gibidir. Hoparlörle ezanı caiz görenler acaba merkezi sistemle tek bir noktadan okunup tüm camilere aynı ezanın okutulmasına ne diyecekler? Zehir, “tüm camilerimizde güzel bi ezan sesiyle okunsun karışıklık çıkmasın” diye anlatıldı. İşte yokolan bir sünnet: müezzin. Yapılmadı mı, yapıldı hem de Türkiye’de. Bunu gören vatandaş, gitti cenazesinin mezarı başında teypden Yasini Şerif okuttu, hatta iş oraya gitti ki, teybi orda bırakıp sürekli tekrar moduna alanlar bile çıktı. Sonra birileri, “neden televizyonda Mekke’deki namaz vaktinde açıp ordaki imama canlı olarak evimizden cemaat olarak uymuyoruz” diyenler çıktı. Yapan çıkmışmıdır bilmiyorum ama kulağa kar suyu kaçmaya görsün, yarın bi gün ona da cevaz verenler çıkacaktır. Dahası var, ezandan sonra “Cuma hutbesi de merkezi okunsun, her imam güzel hatip olamıyor, veya diyanetin konusu dışında hutbeler veriliyor” diyerek hutbeleri de merkezi sistemle, sadece hoparlörlerle yapmak istediler. Gülmeyin, bu da oldu! Hem de Türkiye’de ve ben buna bizzat şahit oldum, 2005 yılında Hatay’da bir Cuma namazına gittim ki, minberde imam yok ama cuma hutbesi veriliyor. Noldu şimdi?, bırak sünneti farz da gitti. “Canım ne var bunda, önemli olan hutbenin bir imam tarafından o anda verilmesi ve cemaatin bunu dinlemesi değil midir?” diyenler çıkabilir. Peki ya o imam da aslında bir teypse?? O an canlı olarak onun hutbe irad ettiğini kim görüyor? Veya İstanbul’da bazı camilerde şahit olmaya başladığımız, namaz sonrası hoparlör ile bir grubun ilahi okuması, ihlas, felak, nas okuması gibi şeyler. Bunlar da ilk bakışda masum gibi görünüyor ama hepsi bid’at, hepsi yanlış. Cemaate yetişemeyen kimseler namaz kılarken, yüksek sesle bağırta bağırta okunan bu ilahiler, o anda namaz kılmakta olan herkesin namazını, huşuunu ifsad ediyor (bu da başıma geldi, ordan biliyorum).

  Velhasılı kelam, bu örnekler daha çook uzatılabilir. Ama şurda ne yer müsait ne de zaman. Uzun lafın kısası, teknolojiye, bilime sonuna kadar “evet” ama asla ibadetlerimize karıştırmamak şartıyla. Bizim dinimiz, hristiyanlık gibi yahudilik gibi asla değildir, hiçbir değişiklik kabul etmez, ihtiyacı da yoktur. Hoparlörün icadından önce de Kabe’de namaz kılınıyordu ve o zamanlarda da imamın sesinin ulaşamayacağı kadar büyük kalabalık cemaatler vardı, biz ibadetimiz o zamanlar nasıl yapılıyorsa ancak o şekilde yapmak zorundayız. “Peygamber (aleyhisselam) zamanında hoparlör yoktu, olsaydı o da kullanırdı” gibi bir ifade ise, çok tehlikelidir. İnsanı dinden çıkarmaya kadar bile götürebilir. Bu, Peygamberi (aleyhisselam) ve o vesileyle de Allahu Teala’yı, gelecekte icad olacak bir şeyi bilmekten aciz olmakla (haşa) itham etmektir. Hoparlörün icadı ve kullanımı cevaz görülseydi, elbette Rasül (aleyhisselam), borazan gibi, davul gibi, zil sesi veya başka bi aletle de namaz vaktinin ilan edilmesini emredebilirdi, ama O sadece insan sesi buyurdu (tesbih ve zikirmatiklerin icadını bilip, taşlarla tesbih çeken kadına müsaade ettiği gibi).

 14. Sünnet konusunda cahil olman, yaptığın yorumdan anlaşılıyor. Peygamber efendimiz (aleyhisselam)ın sünneti ikiye ayrılır: Sünneti Hüda ve Sünneti Zevaid. Birincisi islam ile alakalı, dini hükümler de ihtiva eden sünnettir, ikincisi ise Peygamber efendimizin (alyehisselam) adet olarak yaptığı sünnetlerdir ki, mesela Peygamber efendimizin giyiniş şekli, deveye binmesi gibi ki bunları yapmamak mekruh değildir.

  Hadisi Şerif:
  (Farza bağlı olan ve olmayan sünnet vardır. Farzdaki sünnetin aslı Allah’ın kitabındadır. Bu sünneti, [sünnet-i hüda’yı] almak hidayet, terki ise dalalettir. Diğer sünneti [sünnet-i zaide’yi] almak fazilet, terki ise günah değildir.) [Taberani]

 15. Haa,eksikleriyle gedikleriyle bir şey yapıyorlar öyle mi!
  Efendi,Efendi!İlmi konuş, İlmi!
  Bak kaynakta veriyorum aç,bak,oku!
  Mektubat-ı Şeif’te 266. Mektup, İmam Rabbânî Hazretleri Akaid’de İmamımız olan Ebu Mansur Muhammed Maturidi Hazretlerinin Kurraların Kuran Kerimi okumaları ile ilgili beyanı mevcut, bizim için hüküm buyudur.
  Önemli olan bir şeyin yapılması değil, Ehli Sünnet Vel-cemaat Akaidine uygun olup olmamasıdır.

  İkincisi soy ismimin ALTIOK olması dinin için engel değildir.Resul-u Zişan Efendimiz hiç kimseye nesebinin ismini değiştirde gel dememiştir.Ne yapalım takdiri böyle imiş.Ama size göre dinine,imanıma soy adım engelse değiştirelim!

 16. İslam şiarına uygun mu değil mi?Bunu söyleyin bari de bilelim!

 17. arkadaslar haber guzel. ancak insalarin ehli sunnet olayini kavramamis olmalarindan oturu tartismalar oluyor. o da burada yorumlarla ogrenilecek bir sey degil. samimi olalim. gercekten istiyorsak arastiralim. sonra mahhale karilari moduna bagliyoruz. + gercekten sonuca ulasmak istenilen bir yere varmiyoruz boyuna tartisma

 18. sunu anlamiorum. 21. yy da kadinlar …. muhabbetini yapan biri bu siteyi nasil bulmuş. bu siteyi bulabildiyse bu beyinle burada ne isi var.

 19. Şamil Çeçendağlı

  Kuranı Kerim 21. 25. 257. Asra uygun olarak şekil şukela verilmez kıyamete kadar varlığı ALLAH tarafından korunacak olan kelamullaha bizim uymamız lazım o bize değil biz oradaki yazılanlara uyacagiz. ..sen bu oryantalist reformist sözde aydın çağdaş kafayla yarın bir gün mahremindeki hanım efendileri de sokak ortasında gelene geçene ifsaa edecek genişliğe gelirsin tabii ne de olsa 21. Asırda değilmiyiz? ( Namus gayreti imandan, kadın-erkek bir arada eğlenmek de nifaktandır.) [Deylemi]

  Namusunu kıskanmayana deyyus denir. Deyyuslar için hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ, Cenneti yaratınca, “Cimri, sana giremez, deyyus senin kokunu bile duyamaz” buyurdu.) [Deylemi]

  (İçki içene, ana-babasına âsi olan kimseye ve deyyusa, Cennete girmek haramdır.) [İ.Ahmed]

 20. Şamil Çeçendağlı

  İsminle musamma olup sen neden hoparlörden ezan dinliyorsun? Çıkıp minareden kendin okusana mana ya okunma şekli de ayrı bir şuur tat verir dünyada hiç bir kitap söz kur’an okuyuşuna benzemiyor.Buda kuranın ayrı bir üstünlüğünü gösteriyor. ..bir şarkı türkü şiir okurken makama mevkiye ne gerek var düz okusana ?sonucta mana önemli değil mi? Şarkı türkü şiir gibi dünyalık geçici hevesleri okumak icin konservatuvar eğitimi nota eğitimi şan dersleri müzik okulları bilmem ne gibi onlarca maleyanilik yapılıyorda iş ALLAH kelamını okumaya gelince mi? Basit bir yazı gibi gözüküp kurala kaideye ne gerek var diyorsun?sahi yahu sen neden eski usul mektup name duman ile iletişim kurmuyorsunda burdan elestiriyorsun ? 🙂 islam hiçbir zaman teknolojiye kapalı değildir teknoloji ve İslam aynı doğrultudadır. ..kuranı kerim in bildirdiği bir çok teknolojik ve bilimsel gelişmeleri günümüz bilim insanları son 100-150 yılda yeni yeni ortaya çıkarıyor kuranda yüzlerce malumat var bununla ilgili. ..ALLAH azze ve celle Resulüme uyun diyecek biz onun sünnetini takip etmeyeceğiz ne başı bozuk kör-topal muhaliflik seninkisi. ..

 21. Şamil Çeçendağlı

  Millete satasacagina önce soyismini değiştir çok ironik oluyor birde verdiğin kaynağı düzgün seç adamların gazete reklamlarını yapma,devlet kanalında kur’anı kerim programı yapılmakta bundan daha güzel ne olabilir eksikleriyle gedikleriyle bir şey yapılıyor mu? Yapılıyor bunu eleştirirken yasaklamak yerine dosdoğru olanı nasılsa onun yolunu göstermek bilenlerin işidir. ..kör topal muhalif olmak feraset sahibi lazım gelen mümine yakışmaz. ..

 22. Allah razı olsun, sıkıntılı bir meseleye daha parmak bastınız. Bu yorumlardan da siteye yine bidat ehlinden etkilenmiş arkadaşların takılmaya başladığını anlıyoruz. Maalesef ortak özellikleri lafları çarpıtmak ve yazılanı anlamaya çalışmamak.
  Bu arkadaşlara şunu söylemek isterim. İslam dini belli ritüelleri olan, hayatın dışında bir din değildir. İslam bir müslümanın tüm hayatını kontrol altına alan emir ve yasaklar bütünüdür. 14 asırdır Allah korkusu ve son nefes korkusu ile titreyen sayısız sahabe, tabiin ve evliyanın beyan ve içtihadı ile bugüne gelmiştir. Emin olun ki sizin takip ettiğiniz ve hoca zannettiğiniz papazlardan çok daha fazla Allah korkusu olan, ilmi olan, kerameti olan ve firaseti olan âlim ve evliyadan öğrendik biz islamı. Bir sıkıntı olursa ahirette onların yakasına yapışırız. Siz yakasına yapışacak kaç kişi bulacaksınız, hiç düşünüyor musunuz? Ya bu hoca zannettiğiniz papazlar, bizim dediğimiz gibi dini tahrif ediyorlarsa, haliniz ne olur ahirette. Kabir azabı yok diyorsunuz ya, ya varsa ne olacak? Yoksa zaten mesele yok, sana da yok bana da yok. Ama varsa, siz bu kadar hadisi inkar ettiğiniz için ne duruma düşeceksiniz, hiç düşünüyor musunuz?

 23. Kur’an “Mümin erkeklere, gözlerini (harama) haramdan sakınmalarını, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.” (nur 30) diyor. Siz hangi Kur’an’a inanıyorsunuz?

 24. Arkada kadın olunca ne oluyor? Niye rahatsız oluyorsunuz? 21.yüzyılda ne istiyorsunuz? Kuran’ın dinine uygun davranın

 25. Şunu da demek istiyorum:Ne ifrat ne de tefrit!Orta yolu bulmak zorundayız.

 26. Bu yarışma bana da hoş gelmedi.Dünyanın maddi,şatafatlı tarafını görüyorum ben bu yarışmada(Tabi Kur’an–ı Kerimimiz haricinde).Yarışmayı pek fazla seyretmedim ama, gördüğüm kadarıyla bu kanıya vardım.Geçmiş dönemlerde stvde yayınlanan konser havalı kandil kutlamalarına benzemiş.Zaten hep bu gençlik dine yönlensin diye güya bu tarz şeyler yapılıyor,ama bu şekilde izlenen bir yolun amaca götüreceğini asla düşünmüyorum.Bu gençlik,bu nesil için elbet birşeyler yapılmalı.Ancak maddiyat,çıkar,şatafat olmamalı.
  Maalesef televizyonda yayınlanan pek çok ahlak dışı yayınlar bu milletin ahlakını önemli derecede bozdu.Bu programlara karşı yaptırımların artması lazım.Dinimize,örfümüze aykırı olan programların formatında programların yapılması, izleyicileri doğru bulmadığımız yarışmaların kucağına da atabilir,böyle bir risk de var,ben böyle düşünüyorum.Tabiki de en doğrusunu Allah bilir.Ancak böyle birşey yapacaklardı da pek çok kişiden de görüşler alınıp yapılsaydı.İstişareyle hata yapılabilecek pek çok konuya karşı önlem alınmış olunurdu,daha faydalı bir program ortaya çıkardı belki de.Dalında uzman pekçok kişi (alim,ilahiyatçı,sosyolog,psikolog) biraraya gelseydi de böyle bir yarışma için görüş beyan etselerdi.
  Kısacası yapılan birşeyi eleştirmek kolay,birşey ortaya koymak zordur.Ama eleştirileri biraz dikkate alsalar da hatalarını düzeltseler daha iyi olacak.Bunlar benim düşüncelerim yanlış da düşünüyor olabilirim.

 27. Sünnetin mahiyeti konusunda cahil olduğunuz için aklınız sıra sünnet kavramıyla ve sünneti yaşayanlarla dalga geçiyorsunuz. İslamı yıkmak isteyen Oryantalist müsteşriklerin masallarından değil de İslamı yaşayan Ehli Sünnet alimlerin ilim kaynaklarından beslenseydiniz muhtemelen bu kadar sünnet düşmanı olmayacaktınız.

 28. Verdiğiniz link sanki Kur’an’ın anlaşılmasından taraf! onların sıkıntısı devlet kanalında Kur’an okunuyor olması. Kaldırılsın dediklerinde din düşmanı ilan edildiklerini bildiklerinden başka yönden eleştiriyorlar.

 29. Merhaba sünnet ehl-i bırakın bu işleri de işin özüne bakın. Bir adam bir metni düz okusa ne olur, makam ile okusa ne olur? Esas olan mana ise. Ama olur mu? şimdi bu da sünnete terstir. Bu arada siz neden araba yerine deveye bin miyorsunuz? O da sünnet.

 30. Kusura bakmayın ama bu hususta tavrımız net olmalı!Dön lastiği gibi yok formatı şöyle olsaydı, yok alkış olmasaydı, yok çok şükür trt’de böyle programlar yapılıyor gibi, ilimden ehl-i maneviyattan uzak, sanki birilerini kurtarmaya yönelik yumuşamış tavırlar ehl-i sünnet vel cemaat mensuplarına yakışmaz.Böyle bir program asla İslam şiarına uygun değildir.
  Ehli Sünnet Akaidini okuyanlar bilir ki Kuranı Kerim güzel okunmaz, o zaten güzeldir, güzel Kuranı Kerim güzel ve tevcid kaidelerine uygun okunur.Bir kimse ki şu adem Kuranı Kerimi çirkin okudu dese ne olacağını akaid kitapları belirtir.
  Neyse bakın sol kesimin gazetesi bizim İslamcı kesimin hikmetse çözemediği gerçekleri ne güzel tespit etmiş;
  http:// w ww.cumhuriyet.com.tr/m/koseyazisi/749536/Okunup_dinlenen_Kuran_dan__seyredilen__Kuran_a….html
  Buyrun okuyun,okuyun da anlayın büyük tehlikeyi..

 31. Allah razı olsun, yazıda atladığımız bir husustu. Katiyyen olmaması gereken bir şey…

 32. Seyircilerin alkış yapmaları normal mi?Peygamber efendimiz s.a.v.zamanından önce cahiliye adeti olarak KABE’yi şerifi çıplak olarak ve el çırparak tavaf ederlermiş.

 33. Şamil Çeçendağlı

  Jüri üyeleri yetersiz bence daha bir kuranı kerim konusunda bu isin ilim erbabı kurra hafızlardan yardım alınması lazım,şatafat gösteriş konusuna gelecek olursak sahne adına ilk başta banada çok şahşahalı geldi fakat günümüz çağı gösterime önem verdiğinden ötürü ALLAHin kelamı daha güzellerini hakediyor diye düşündüğümden bu görüşünden vazgeçdim kim istemez sedirde oturup diz üzeri küçük bir rahlede orayı inim inim iletmeyi fakat site editörümüz ünde dedigi gibi ilanlarla dansöz arayan devlet kurumu niteliğindeki kanaldan kuranı kerim güzel okuma yarışmasına gelen süreçte de epey bir zaman geçmedi değil sadece biraz zaman ve şuur inseaALLAH herşey daha güzel olacak. ..takıldığım konu bu işin ehli olmayan seyircilerin sesleri oylaması bülbül de güzel seslidir fakat yeri gelir onun seside çatallı çıkar sesin kulağa hoş gelmesinden ziyade mahrac Tecvid kıraat e uyarak mı okunuyor kuranı kerimin okunurken kurallara uyuluyormu uyulmuyor mu ? Bunları bilen hafızların yada 150-200 kişilik bilir kişinin oylaması lazım diye düşünüyorum yoksa vebaldir kul hakkıdır bu konuda ALLAHın kelamını güzel okumakta hatalı karar veren jüri bilmediğinden dolayı çoğu kurani kuralı yanlış karar verip kulağıma bu ses tınısı daha güzel geldi diye oy vermemeli ki çoğusu zannımca böyle karar veriyor inseaALLAH bu eksiklikler giderilir bu kusurlar bu olayın ilk olduğundan dolayı pekte eleştiri yağmuruna tutulmamali çoğu sosyal medya sitelerinde yorumlar almış başını gidiyor kardeşim adamlar hayır yolunda bir adım atmışlar sende daha iyisini nasil yaparım diye imkan bulmaya çalışıp daha güzelini ortaya koy yerli yersiz yerden yere vurmaya ne gerek var (bu yorumumdaki son kelimeler bu yarışma programı nı körü körüne eleştiren diğer sosyal medya üzerinden yorum yapanlara ithafendir)

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.