Osmanlı’nın mirası hamam gece kulübü oldu

Osmanlı’nın ilk halifesi Yavuz Sultan Selim Han’ın Kastamonu’da 503 yıl önce yaptırdığı ‘Çifte Hamam’ yozlaşmanın mekânı haline geldi.

Restorasyon adı altında gece kulübüne çevrilen hamamda, yapılan içkili partiler ecdadın kemiklerini sızlatırken, maneviyatı yüksek Kastamonu halkı bu duruma büyük tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Yüzümüzü karartan bu yapıya karşı derhal yetkilileri göreve çağırıyoruz” diyerek bu ahlaksızlığın ortadan kaldırılmasını talep ettiler.

Kastamonu’da 503 yıllık Osmanlı yadigârı Çifte Hamam gece kulübüne çevrilerek ahlaksızlık yuvası haline getirildi. Kulübe dönüştürülen hamamda, yapılan restorasyon eserin yapısını değiştirdi.

Ecdadın mirası 503 yıllık tarihi hamamın, gece kulübü olarak kullanmasından Kastamonulu vatandaşlar tepkili. Hamamın ecdadımızın mirasına uygun kullanılmasını isteyen vatandaşlar, “Biran önce atalarımızın yadigârı hamamın eskiden olduğu gibi kullanmak istiyoruz. Yüzümüzü karartan bu yapıya karşı derhal yetkililerin göreve çağırıyoruz” tepkisinde bulundu.

YAVUZ’UN YAPTIRDIĞI HAMAM GECE KULÜBÜ OLDU

1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in Hocası Halim Çelebi tarafından yaptırılan ve Anadolu’da eşi benzeri bulunmayan hamam 2012 yılına kadar hamam olarak kullanılan Çifte Hamam, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu, 2013 yılında içkili gece kulübüne dönüştü. Osmanlı mirası olan hamamın içinde şimdi ise, ‘Çılgın Parti’ ve ‘İçkili Parti’ adı altında partiler yapılıyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Vatandaşlar, İslam’ın en önemli neferi ve ilk Osmanlı halifesi olan Yavuz Sultan Selim Han döneminde yaptırılan hamamın gece kulübü olarak kullanılmasının vicdanlarını sızlattığını belirtti.

Tepki gösteren bazı vatandaşlar,  Osmanlı padişahların isimlerinin eserlerde kullanılmaya başlandığını hatırlatarak, “Yeni eserlere Osmanlı padişahlarının adını vermek yeterli değil. O padişahlardan kalan miraslara sahip çıkılmalıdır. Bu dönemde böyle bir yapıya bu şekilde izin verilmesi skandaldır” ifadelerini kullandı.

Milli Gazete

SEÇME VİDEO

11 Yorum

 1. Şamil ÇeÇendagli

  Sözün özü haber uydurma 2 yıl evvel olmuş bitmiş bir muhabbet bir takım gazeteler tarafından şuan olmuş gibi lanse ediliyor tamamen osmanlı hassasiyeti olan büyük çoğunluğu siyasi malzeme ye dönüştürüp hükümet yetkililerine karşı koz için…birde arkadaslar yazılan yorumlar in hepsini okuyup ta yorum yazsınlar. ..

 2. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum:Mekanı içkisiz bıraktıkları için kapandıkları iddiasında bulunmak,böyle bir görüşün ortaya atılması bana çok abes ve çirkin geldi.Orası bir vakıf malı ve böyle bir görüş ortaya atılmamalıydı.

 3. Haber yalan mı yani?Yalansa bu yalanı kim ortaya atıp bizleri de hiddetlendirmeye çalışıyor.Milli Gazete mi yaptı bu haberi?Doğruluğu kesin olmayan bir haberi nasıl yayınlar?Artık haberlere de temkinli yaklaşmak gerekiyor.Ama yapı yine de bu hamam amacı dışında kullanılmamalıydı.Bir zamanlar hamam olarak kullanılan bir yerin kafetarya olarak işletmeye açılması hiç de hoş durmuyor.Üstelik yanlış.Ama yine de bu haber hakkında gerçek bilgiler yayınlanmalı.Yalan haber yapmak hem etik değil hem de bu haberi yapanlara karşı da güvenimizi sarsıyor.İhvanlar.net size demiyorum,sonuç da siz de bizler gibi hassasiyetinizden dolayı bu haberi yayınladınız.Bu haber bu şekliyle yalansa, bunu yapanlar utansın.İnşaallah doğru şekliyle yayınlanır kimse zan altında bırakılmamalı.Zaten milletcek havadan nem kapar olduk, bir de yalan içerikli haberlerle yanlışa sebebiyet verilmesin.Sonra kimse bu vebalin altından kalkamaz.Ben genel olarak bunu demek istedim.İnşaallah haberin sıhhatiyle ilgili bilgi daha sonraları bizlerle paylaşılır.İhvanlar.net sayfası benim için çok güvenilir bir site,eminim ki pekçok kimse de aynı fikirdedir.

 4. Rezillik… Ama haber değil, bu yalan ve iftira dolu haberi yayınlamak rezillik…
  2010 yılına kadar harabe bir halde bulunan ve hamam kubbelerinin üstüne ev inşa edilen eseri Vakıflar kurumu sahiplenerek ayağa kaldırdı. Sonrasında da bir sene kadar kiralayan şahıs tarafından cafeterya olarak işletildi. O mekanda hiçbir zaman ne içki içilmiştir ne de satılmıştır. Son iki yıldır da hamam kapalıdır. Sebebi de cafeterya olarak işleten kişinin içki satışı yapamadığından dolayı zarar etmesidir! Nereden mi biliyorum, işletmecisiyle arkadaşım! Neyin kafasını yaşıyorsunuz arkadaşlar… Gayri milli gazete bir iftira ve karalama yaptı, hepiniz balıklama atladınız.

 5. Samil Çeçendağlı

  KONUYLA İLGİLİ TAKİBİMDEN SONRA YAZILAN KÖŞE YAZISI AYNEN NAKLEDİYORUM…

  Kastamonu’da 500 Senelik Bir Hamam İçkili Bir Gece Kulübü mü Oldu?
  .
  GİRİŞ13.07.2017 07:31
  Geçtiğimiz günlerde bazı gazete ve internet siteleri “flaş flaş” mukabilinde bir haber servis ettiler. Beni de sosyal medyadan takip eden ve bölgeye yakın oturan dostlarım bu konuda bilgilendirdi ve araştırıp bu durumu düzeltmemi istedi.

  Haber içeriği gerçekten yürekleri burkan ve yahu pes doğrusu bu da yapılır mı? Dedirten cinstendi. Zira, habere göre Kastamonu’da Yavuz Sultan Selim dönemine ait, daha doğrusu Yavuz Selim Han’ın hocası tarafından Kastamonu’ya yapılan “Çifte Hamam”lar içkili, kızlı erkekli danslı bir gece kulübü haline getirilmiş ve her gece vur patlasın çal oynasın alemler düzenleniyormuş.

  Haber şöyleydi;

  Yavuz’un Yaptırdığı Hamam Gece Kulübü Oldu.

  1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in Hocası Halim Çelebi tarafından yaptırılan ve Anadolu’da eşi benzeri bulunmayan hamam, 2012 yılına kadar hamam olarak kullanılan Çifte Hamam, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu, 2013 yılında içkili gece kulübüne dönüştü. Osmanlı mirası olan hamamın içinde şimdi ise, ‘Çılgın Parti’ ve ‘İçkili Parti’ adı altında partiler yapılıyor.

  Vatandaşlar Tepkili

  Vatandaşlar, İslam’ın en önemli neferi ve ilk Osmanlı halifesi olan Yavuz Sultan Selim Han döneminde yaptırılan hamamın gece kulübü olarak kullanılmasının vicdanlarını sızlattığını belirtti.

  Tepki gösteren bazı vatandaşlar, Osmanlı padişahların isimlerinin eserlerde kullanılmaya başlandığını hatırlatarak, “Yeni eserlere Osmanlı padişahlarının adını vermek yeterli değil. O padişahlardan kalan miraslara sahip çıkılmalıdır. Bu dönemde böyle bir yapıya bu şekilde izin verilmesi skandaldır” ifadelerini kullandı.”

  Meselenin basına yansıma şekli işte böyleydi. Ben de “gazetecilik” refleksi ile bana söylenen ve basında çıkan bu haberlere hemen inanmadım ve meseleyi araştırdım.

  Önce Vakıflar Kastamonu İl Müdürlüğü’nü aradım. İlgili şube müdürlerinden gerekli bilgileri aldım. Sonra bir şekilde tarihi hamamı gece kulübü, disko gibi kullanan işletme sahibinin telefon numarasına ulaştım ve beyefendi ile konuştum. uzun uzadıya ondan da gerekli bilgileri aldım ve meseleye vâkıf oldum.

  Ortada nereden bakarsanız bakın tutarsızlık ve yanlış bilgilendirme söz konusu. Zira;

  Gerek yazılı, gerekse sosyal medyada bu durum sanki şu an hali hazırda yapılıyormuş gibi verilmiş. Çünkü gazete ve haber sitesi yöneticileri tam araştırmadan haberi yapmışlar.

  Bu ihale ile hamamın kiraya verilme işi iki sene önce yapılan bir iş ve yapılan ihale sözleşmesinde kesinlikle içki verilmeyecek, içilmeyecek, satılmayacak şeklinde bir not düşülmüş. Sonra işletme sahibi içkisiz işletmeye çalıştığı bu mekanı yürütememiş yüz binlerce lira zarara girmiş ve “Clup-Hamam”ı kapatmış. Tam iki senedir bu hamam kapalı.

  Bu durum hiç kuşkusuz bu durumu haber yapan gazete ve internet haberciliği sitelerinin yöneticilerinin işlerini tam ve düzgün yapmamalarından dolayı yanlış anlaşılmış.

  Gelelim Vakıflardaki yetkililerin kusuruna;

  Vakıflar Bölge Müdürlüğü tamamen kanuni bir ortamda yapılan bir ihale neticesinde bu hamamı gece kulübü gibi kullanılacak ortamda kiralamış. Bu yanlışı da kendi prensiplerini aşarak, yıkarak yapmış. Zira, vakıf bedduası kendi sitesinde var.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün web sitesine girilirse görülecektir ki, ana sayfada hem vakıf duası var, hem de vakıf bedduası var. Diyor ki;

  Allah’a ve Ahiret gününe inanan, güzel ve temiz olan Hazreti Peygamberi tasdik eden, Sultan, Emir, Bakan, küçük veya büyük herhangi bir kimseye, bu vakfı değiştirmek, bozmak, nakletmek, eksiltmek, başka bir hale getirmek, iptal etmek, işlemez hale getirmek, ihmal etmek ve tebdil etmek helal olmaz. Kim onun şartlarından herhangi bir şeyi veya kaidelerinden herhangi bir kaideyi bozuk bir yorum ve geçersiz bir yöntemle değiştirir, iptal eder ve değiştirilmesi için uğraşır, fesh edilmesine veya başka bir hale dönüştürülmesine kastederse, haramı üstlenmiş, günaha girmiş ve masiyetleri irtikap etmiş olur. Böylece günahkarlar alınlarından tutularak cezalandırıldıkları gün Allah onların hesabını görsün. Mâlik onların isteklisi, zebaniler denetçisi ve cehennem nasibi olsun. Zira Allah’ın hesabı hızlıdır.

  Ne tuhaf değil mi Vakıflar Bölge Müdürlüğü web sitesinde yayımladığı vakıf bedduasını doğrudan doğruya üzerine almış. ARAŞTIRMACI TARİHCİ YAZAR AHMET ANAPALI

  1. Sayın Anapalı, sizde de tutarsızlık var! Hem işletmecisi içkisiz işletemediği için mekanı yürütememiş diyorsunuz hem de vakıflar kurumuna gece kulübü gibi işletilmesini sağlayacak ortamda kiraya vermiş diyorsunuz. Eğer vakıflar kurumu gece kulübü gibi işletilmesine göz yumsaydı adam iflas mı ederdi???

   1. Şamil ÇeÇendagli

    Sayın yazarı yanlış anlamışsın dostum yazarda bir çelişki yok anlatmak istediği bu olay 2 sene evvel olmuş bitmiş şuan kapalı böyle Bir mekan kullanımda değil vakıflar müdürlüğü kafe bar olarak kiralamış lakin içki satilmayacak demiş oranin içkili olmadığını görüncede alkolikler tarafından rağbet edilmemiş ve iflas edip kapanmış yazarın kızdığı durum alkolsüz de olsa neden kafe bar ibaresi bulunarak kiralandıgi oysa vakıflar müdürlüğünün sitesinde vakıfları aslından uzaklaştırinca beddua var yazar orda yapılan çelişkiye dikkat çekiyor yazar da her hangi bir ikilem söz konusu değil bir ikincisi de 2 sene önceki mevzuyu yeni olmuş gibi lanse edilmesi buda 15 Temmuz sürecinde nerden karıştırsak hükümeti diye yapılan taraflı yayıncılık (sucsuz masum editörler muaf tutulmuştur)

 6. Bunu yapan kansızlardan hesap sorulmalı

 7. Ecdada saygıları yoksa ”Tarihi Eserleri Koruma Kanunu” diye birşey var.Ayrıca hiçbir yer amacı dışında kullanılamaz.Bu tür şeyler bu millete yakışmıyor.Dışarıdaki bir kafir yapsa anlayacağım da içeridiki bizlere ne oluyor?Sonra Osmanlı camileri kiliseye dönüştürülmüş diye kahrolmanın bir alemi yok.Onlar inançları gereği kiliseye çeviriyorsa bizimkiler ne diye Osmanlı yapılarını, dinimizde yeri olmayan,haram işlerin işlendiği diskotek gibi yerlere çevirebiliyorlar.İnşaallah doğru değildir böyle bir haber,eğer doğruysa da en kısa zamanda yanlışdan dönülsün.Bizans İmparatorluğu değil burası.

 8. Şamil Çeçendağlı

  Eğer göz yumarsak susarsak belkide daha nice ejdattan kalan yapılar böyle birer birer küfrün safına geçecek.. ..

  sizin yeni uygulamaya koyduģunuz haber takip programı vesilesiyle haberim oldu,konuyla ilgili olarak Marmara Üniversitesinden tarihçi yazar sevgili ağabeyimiz ahmet ANAPALI beyfendiyı bilgilendirdim Kastamonu vakıflar Genel müdürlüğünü aramis bu olayı buyutecegini araştıracağıni orada öyle bir şey yapilamayacagini söylemiş takibinde kalarak hamam aslına uygun olarak yeniden düzenlenecek buradan bu olaydan haberdar olmamızi bu uygulamayla sağlayan siz değerli ihvanlar.net editörlerine saygı dua ve selamlarımı gönderiyorum ilk calısma olmasına rağmen ilk meyvesini verdi bu uygulama. …

 9. Rezillik. Sadece Kastamonu’da mı? Özellikle İstanbul mahvedildi. Timurtaş Hocanın dediği gibi Sultan Fatih, Sultan Süleyman mezarından başını kaldırıp bir bakıverse İstanbul kafir olmuş diyecektir tanımayacaktır.

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.