4 Yorum

  1. Vahiy kelimesi kullanıldığı alan ile alakalı anlam kazanır. Bir kadına vahyedildiği ifade ediliyorsa o ilhamdır. Kur’an arapça inmiştir, Arapça kural ve kaideleri bilmeden bir kelimeye yaklaşılmaz. Bu ilimleri en iyi şekilde bilen alimler zaten meseleleri izah etmiştir, ilimsiz bir şekilde kendinizi yormanıza lüzum yoktur.

  2. Onur bey hocalarinizdan yalnis oyrenmissiniz eyer ordaki ilham oısaydi Allah ilham etdik buyurardi ancak vahy etdik buyurur ilham kelmesi şems suresi 8 de gecer Allah eyer isanin havarilerine ariya hz Musanin anasina ilham etmis oısaydi budada iıham kelmesini kulanirdi Vahy etdik diyorsa vahy etmisdir

  3. Esselamüaleyküm. sizin söyleminiz hatalı kardeşim. vahiy Peygamberlerle ilgilidir. musa aleyhisselam ile isa aleyhisselam’ın anneleri Peygamber olmadiklari için onlar icin bu durumu ilham olarak anlamaliyiz. arının durumuda keza oyle. buda fıtri bir konu olup yine Allah Teala’nın ilhamı söz konusudur. sana katilabilcegim tek nokta vahyin Kur’an-ı Kerim’le sınırlı olmayıp hadis dediğimiz (vahyi gayri metluv) vahyin dahil oldugudur. hocalarımızdan ve tefsirlerden böyle öğrendik

  4. Vahiy, bir konuşma sistemidir.
    Allah’ın, canlı-cansız tüm mahlukatına vahyettiğini Kur’an’dan öğreniyoruz. Arıya, arza vahyetmiş. Hz. Musa’nın annesine, Hz. İsa’nın annesine vahyetmiş. Hatta “şeytanlar birbirlerine vahyederler” deniliyor. (6/112, 121)
    Vahyi, peygamberlikle, Kur’an’la sınırlandıranlar, Kur’an’ı bilmeyenlerdir.

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.