2 Yorum

  1. ŞAMİL ÇEÇENDAĞLI

    İyi deyirsen hoş deyirsen yahşisen emme keşke Sayın Ömer Faruk Korkmaz bey diye uzatacagına tek kelime de hocam deseydin be kardeşim 😍 😍 😍

  2. Sayın Ömer Faruk Korkmaz bey,
    “Yalın bir Mealden Kur’an Anlaşılır mı?” diye soruyorsunuz. Değil “yalın” bir meal, “KALIN” bir mealle bile anlaşılamaz. Bugüne kadar Kur’an’ı anlama istikametinde yazılmış meal, tefsir, fıkıh, fıkıh usulü, hadis, hadis usulü, ilm-i kelam, vb. ne kadar kitap varsa onları ezberlese kişi, asla anlayamaz. Çünkü Kur’an’ın anlaşılması usulü, yine Kur’an’da bildirilmiştir.
    Yunus-7’de: “Onlar ki bize (ruhen) ulaşmayı istemezler ve dünya hayatının (geçici) nimetlerine razıdırlar, işte onlar ÂYETLERİMİZDEN GÂFİL OLANLARDIR.” buyruluyor. Allah’ın âyetlerine ÂRİF olabilmenin temel şartı, başlangıç noktası, Allah’a vuslatı istemektir. Bu da islamı tasavvuf formatında yaşamak demektir. Sahabe, Tâbiîn, Tebe-i Tâbiîn, Osmanlılar gibi. Bir insan, bu isteğin sahibi olunca, onun karşısına Allah, Bakara-151, Âl-i İmran-164 ve Cuma-2 âyetlerinde belirtildiği üzere, Kur’an’ı öğretip yaşatacak kişiyi çıkarır. Ki bu âyetlerde Allah, “Kur’an’ı öğretip yaşatacak kişiyi, SİZİN İÇİNİZDEN VE SİZDEN birisini ben görevlendiririm” buyuruyor.
    İşte günümüzde insanlar Kur’an’da bildirilen ölçülere göre yaşayamıyorlarsa, tek sebebi, bu sistematiği uygulamamalarıdır. Konunun başlangıç noktası sadece bir dilektir: Allah’a ruhen ulaşıp, ermiş-evliya olma dileği. Bu da zor olmasa gerek. Fakat zor olduğunu zannettiren iblistir. Çünkü eğer bu gerçekleşirse, onun elinden kurtulup, Allah’a firar eder kişi.

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.