Edip Yüksel ve Mustafa İslamoğlu gibiler ibretliktir

   Değerli kardeşlerimiz!

   Şimdi yazacaklarımızı “kınamak” mahiyetiyle değil bir ibret olması için yazıyoruz.

   Malumunuz Reşat Halife’yi peygamber olarak görüp Amerika’ya onun yanına kaçan Edip Yüksel İslam’ın temel ilkelerini toptan inkar ediyor, 19 saçmalığı ile Kur’an’a eksiklik isnat ediyor, “Peygamber söylese ne olur” diyor.

  Mustafa İslamoğlu hadisler üzerinde şüphe oluştururken, sahabe, tabiin ve alimlere iftira ederken bir yandan da İslam’ın temel ilkelerini tartışmaya açıp, sünneti inkar etmek uğruna “namazı yahudilerden öğrendik” diyecek kadar Yahudilik Temayülü gösterip, Kur’an’ı kendi görüşüne göre yorumluyor.

   Bunlara aynı yolun yolcusu Mehmet Okuyan’ı da eklemek mümkün.

   Hepsinin ortak yönü babalarının çok salih mü’min ve alim olması.

   Edip Yüksel’i babası hayattayken “mürted (dinden çıkmış)” olarak ilan edip, Mustafa İslamoğlu’nun babası ise “Mustafa’yı şeytanım kadar sevmem, Humeyni kafalı” diyordu.

   Ne kadar acı ve o kadar da ibretlik bir tablo değil mi?

PEKİ, NEDEN BU HALDELER?

   “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” (Tahrim 6)

    Maalesef Hocaefendilerin böyle bir problemi var. Çok büyük hocadır, bakıyorsunuz oğlu onun yolunda değil, başka mecralara kaymış. Zihnen, fikren başka bir yolda gidiyor.

   Bunun en büyük sebebi Hocaefendilerin çocuklarını yeterince takip edememesidir.

   Hepimizin evlatları var. Ve bizlere de bir ibret olması açısından yazıyoruz.

   Hocaefendiler genellikle ders, sohbet, vaaz, irşad vazifeleri ve talebe/cemaat işleri ile alakadar oldukları için ailelerine yeterince vakit ayıramıyorlar.

   Ailesine ayıracak vakti olmayan Hocaefendiler çocuklarını da takip edemiyorlar.

   Kimisi “medreseye verdim” iş bitti zannediyor, kimisi “İlahiyatı da okuyor daha ne olsun” kimisi  “İmam hatipe verdim” daha ne yapayım gibi düşünüyor.

   Halbuki “medreseye verdim iş bitti” bile dememeli çocuğu mutlaka takip etmeli. Ne okudu, ne öğrendi, hangi derste nerede? Dışarıya çıkınca ne yapıyor, nere takılıyor? Arkadaşları nasıl insanlar? Evde hangi işlerle meşgul oluyor? İlgi ve alakası neye yöneliyor?

   Çocuk her eve geldiğinde sıcak ev ortamı olmalı. Çocuk sofrada Hoca babasını görmeli. Aile birlikte yemek yeyip muhabbetler etmeli. Çocuk İslami ilimlere ve Ehli Sünnet yoluna teşvik edilmeli. Gündemdeki bidtat ehli hocalardan sakındırılmalı ve fenalıkları anlatılmalı.

   Çocuk babasını örnek almalı, yanlışı doğruyu babasından öğrenmeli. En tesirli eğitim şekli budur.

   (Kur’an’da Lokman Aleyhisselam’ın oğluna nasihatlerini hatırlayın. Nasıl bir şefkat, merhamet ve aynı zamanda alaka gösteriyor oğluna dikkat edin. Bizim de aynı yolu izlememiz gerekiyor)

   Bakınız, çocuk medreseye bile gitse bu şekilde takip etmek gerekiyor.

   İmam Hatip ve sonrası ise daha tehlikeli.

   Medreseye mesafeli olan veya çocuğunu göndermeye kıyamayan veyahut çocuğu medrese istemeyen hocalar mecbur İmam hatibe gönderiyor. İmam hatiplerde Mustafa İslamoğlu’nu takip eden ve çocukların kafasını sinsice karıştıran çakma hocalar dolu. İmam hatipler “adam olsun” zannıyla gönderilen ve ahlaken çökmüş gençlikle dolu.

   Dolayısıyla çok sıkı takip gerekiyor. Ama çocuğa hisstermeden, sıkmadan, itici olmadan.

   Çocukla her akşam müzakere edilmeli, dersleri gözden geçirilmeli, ne işledikleri hakkında bilgi alınmalı. Çocuğun zihnini bulandıracak konular anlatılmalı ve önceden tedbir alınmalı. Öğretmenler ne anlatıyor, öğrenilmeli. Ehli Sünnete aykırı olan konular varsa izah edilmeli. Yine güncel bid’at ehline karşı çocuk daima uyarılmalı.

   Çocuk kimlerle beraber, arkadaşları nasıl insanlar, ne yapıyorlar, ne ile alakadar oluyorlar takip edilmeli.

   Bunlar yapılırken de çocuğun ruhuna hitap edilmeli, sıkmadan, kırmadan dökmeden yapılmalı.

   Ve en önemlisi çocuklarımıza çok dua etmeli, salih, alim, ilmiyle amil, ihlaslı kullar olmaları için yalvarmalıyız.

 ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ, ŞEYTANLARA KAPTIRMAYIN

   Peygamberimiz “sizin çokluğunuz ile övüneceğim” buyuruyor. Muhakkak ki bu çoğunluk Allah ve Resulüne teslim olan Ehli Sünnet çoğunluktur. Çocuklarımızı da bu çoğunluğun içinde muhafaza etmez isek, cemaat, talebe, irşad diyerek evlatlarımızı ihmal ediyorsak gereken ihtimamı göstermiyorsak biz de sorumluyuz ve vebal altındayız.

   Bir de yukardaki örnekler gibi Allah’ın kitabına iftira edip Resulüne savaş açanların zümresine dahil olurlarsa (hafazanallah) dünyamız kararır ve biz de Allah’a hesap veremeyiz bu hususta.

   Şayet elimizden geleni yapıyorsak ve çocuk yine de batıl yolu seçiyorsa o zaman duadan başka elimizden birşey gelmez.

   www.ihvanlar.net

SEÇME VİDEO

6 Yorum

 1. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim

 2. Mehmet Sezai Aydıngöz

  Mahalle camisinde namazdan çıktık çay ocağında oturduk çay içiyoruz.Sohbet esnasında medrese mezunu cami cematından biri,beni işaret ederek:”Bu var ya bu şeyhlere düşman,İslama düşman”Diyerek beni rencide etti.Bende:”Şeyh eşittir İslam mı?” Dedim “evet dedi”şeyhlere dil uzatmak adamı dinden çıkarır”Haydi bakalım görün medrese mezununu.Medrese de İmam Hatip de lazım ama aslolan,şuurlu yetişmesidir. Mal esef günümüz hocalarında(Kısmen)bilgi var ama,ahmaklığı gidermiyor.Şuur gerek.

 3. Allah razı olsun.Ben şunu söylemek istiyorum:Ehl–i sünnet camia imamhatipleri sahipsiz bırakmamalı.Oralardan mezun olacak gençler imam,vaiz ya da tercihi veya becerileri doğrultusunda başka alanlara kayacak.Belki ülke yönetiminde bir yerlere gelecek,belki doktor,mühendis olacak.İtikadı da sağlam olursa ne mutlu böyle bir kişiye.Bizlerin sağlam hocalara ihtiyacı var.Ben Kur’an–ı Kerim okumayı,namaz kılmayı,amentümüzü,kısa sureleri,ehl–i sünnet olduğumuzu camide öğrendim.Böyle hocaların hakkı hiç ödenir mi?Elhamdülillah böyle bir hocamız iyi ki varmış.Ben o zamanlar ehl–i sünnetin ne olduğunu bilmesem de sizin gibi siteler sayesinde de mahiyetini öğrendim.Bir çocuk medreseye dahi gitse uzaktan okumalı bence.Eğer ki bu alanlar boş bırakılırsa yerlerini itikadı bozuk kimseler doldurur.O zaman daha tehlikeli olur.Ben evladıma:’Yavrum eğer ki senin nefsine ağır gelen,hoşuna gitmeyen bir hükümle karşılaşırsan Allah’a sığın.Allah’ım beni doğru yoldan ayırma,ben Sen’den razıyım,de.Bu Dünya’daki zorluklar ve sıkıntılar geçici ama ahiret ebedi.Cennet’te ne keder,ne acı ne ayrılık var.Hem orada, imanla ölürsek inşaallah sevdiklerimizle ebediyen bir arada olacağız.’ diyorum.Bizlere bu dini ulaştıran,öğreten ehl–i sünnet alimlerimize güvenmesini,onların Peygamberimiz’e çok yakın zamanlarda gelenler olduğunu ve dini çok titiz bir şekilde yaşamış olduklarını tenbih ediyorum.Zamanımız akreplerin,çıyanların,yılanların bol miktarda bulunduğu bir zaman.Ne yazık ki bu gibi kimselere yetkili mercilerden de bir itiraz,yalanlama gelmemekte istedikleri gibi at koşturmakta,hatta kimilerine koltuk verilmekte.Allah’ım yolundan bir milim dahi şaşırtmasın,cümlemizi korusun.Hele ki annesiz,babasız,sahipsiz, kimsesizleri…

 4. ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

  Alimden zalim,zalimden alim doğar hesabı. ..Hazreti Nuh’un aleyhisselam oğlu hazreti ibrahim aleyhisselam’ın babası Hazreti Muhammed Mustafa’nın sallâllâhu aleyhi ve sellem amcası bu durumlara örnek teşkil etmektedir.ALLAH azze celle Lâtif ismiyle lütuf nasip etsin. ..etmezse KAHHAR ismiyle kahru perişan etsin. ..Bizleri evlatlarımızı aile dost arkadaşlarımızı ayağı,ruhu,gönlü aklı kayanlardan etmesin. ..(AMİN)

 5. Kimisi “medreseye verdim” iş bitti zannediyor.
  Bakınız, çocuk medreseye bile gitse bu şekilde takip etmek gerekiyor.İmam Hatip ve sonrası ise daha tehlikeli.
  Bu cümleler pek olmamış. Sanki medreselerde bile tehlike varmış havası vermiş. (İmam Hatipin tehlikesini biliyor ve kabul ediyoruz.)

  ADMİN: Medresede tehlike yok, çocuğun medrede ne yapıyor bilmiyorsan tehlike var. Medrese ile değil çocukla alakalı bir durum.

 6. Allah sizlerden razı olsun.Büyük bir boşluğu dolduruyorsunuz.Ancak anne ve babalardan başka birde DEVLETİN ve YÖNETİCİLERİN de görevlerini aynı minval üzere hatırlatırsak konu bütünleşmiş olur.Allah’a emanet

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.