İSRAİL – FİLİSTİN SAVAŞI VE ATEŞKESİNDE KAZANAN TARAF KİM?

   Filistin-İsrail arasında yaşanan kısa savaş ve sonrasında sağlanan ateşkes hepinizce malumdur. Hepimiz bu ateşkesi Hamas’ın zaferi olarak yorumluyoruz. Ancak atladığımız bazı gerçekler var. Gelin hep birlikte bu süreci ele alalım.

   Savaşı başlatan İsrail 8 günde istediği her şeyi elde etti. Bunlardan ilki uzun süredir peşinde olduğu Hamas’ın askeri kanadının komutanı Ahmet Cabari’yi şehid etmesiydi.

   İkincisi; ise İsrail’in Hamas’ın gücünü ölçmesiydi. Arap baharı denilen dönemde oluşan boşluktan yararlanan Hamas’ın askeri gücü ve yeni silahları hakkında bilgi edinilmiş, gücü ölçülmüş, bu sırada “Demir Kubbe” savunma mekanizmasının açıkları bulunarak gerekli tedbirin alınması sağlandı.

   Üçüncüsü; İsrail, savaşı bahane ederek Gazze’de büyük bir tahribata yol açtı ve önemli noktaları imha etti.

   Dördüncüsü; İsrail hükümeti gelen seçimler için büyük bir yatırım yapmış oldu.

   Beşincisi; İsrail yapacaklarını yaptıktan sonra, Mısır’ın arabulucu olması ile klasik bir şekilde BM’nin devreye girmesine gerek kalmadan ateşkese imza atarak yaptığı katliamdan sıyrıldı.

   Altıncısı ve en önemlisi; Türkiye’nin devreye girmesi ile Mısır’ın arabulucu yapılmasıydı. Mısır’daki Müslüman Kardeşler, İsrail ile muhatap yapıldı.
Amerika dışişleri bakanı ile ortak arabuluculuk rolünde başlayan bu ilişkinin dallanıp budaklandığına ve “Arap Baharının” İsrail lehine nasıl çiçek açtığına ileriki günlerde şahit olabilirsiniz…

   Yedincisi; İran, Hamas’ın “Teşekkür” açıklaması ile bölgede güç gösterisi yapmış oldu. (Hamas’a silah yardımı yapan İran da, Suriye’deki sunnileri öldüren Suriye’deki baas rejimine destek veren İran değil mi?)

   Neticede İsrail istediğini aldı ve almaya devam edecek.

   İslam âlemi ise Gazze’ye yapılacak bir dahaki saldırıya kadar gözleri açık bir şekilde uyumaya devam edecek.

www.ismailaga.info

PAYLAŞ