Anlayın artık bu Avrupa bir Haçlı birliği!

Avrupa genelinde yükselişte olan İslâm düşmanlığı kendini Hollanda’da da gösteriyor. Ülkede son 5 yılda sadece polise yansıyan rakamlara göre 117 cami farklı şekillerde ırkçı saldırıya uğradı. İslâm düşmanlarının camilerin önüne kesik domuz başı atmaya kadar varan kini, Avrupa’nin İslâm’a ve Müslümanlara nasıl baktığını açıkça gösteriyor.

Avrupa genelinde yükselişte olan ve Müslümanlarda kaygı uyandıran İslâmofobinin en güçlü hissedildiği ülkelerden biri de Fransa ile birlikte Hollanda. Ülkede son 5 yılda 117 caminin farklı şekillerde saldırıya uğradığı, bir o kadarının ise polise şikâyette bulunulmadığı için kayıtlara girmediği bildiriliyor. Hollanda’da faaliyet gösteren Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı’nın (CMO) Müdürü Ebubekir Öztüre, ülkedeki Müslümanların endişelerini artıran İslâmofobi konusuna dikkat çekti.

Son yıllarda ırkçıların güçlenmesiyle birlikte Hollanda’da Müslümanlara yönelik fiili ve sözlü saldırılarda önemli bir artış gözlediklerini anlatan Öztüre, Müslümanların maruz kaldığı tüm saldırıları polise ya da ayrımcılık kurumlarına bildirmediğine işaret etti. Öztüre, “İnsanlar bir şey çıkmaz diye hareket ediyor. Oysa bu olayların kayıt altına alınması çok önemli. Kayıt altına alınan olay gündeme gelir ve çözümü kolaylaştırır” diye konuştu.

Caminin önüne domuz başı!

Son olarak hafta tatilinde Boskoop şehrinde bir caminin önüne domuz başının bırakıldığını hatırlatan Öztüre, bununla ilgili belediye başkanına bir mektup gönderdiklerini ve olayı en ince ayrıntısına kadar araştırmaları talebinde bulunduklarını ifade etti. Bu hadiseyi gerçekleştirenlerin bulunmasını arzuladıklarını dile getiren Öztüre, “Failler bulunmadığı ya da yeterli araştırma ve soruşturma yapılmadığı zaman caydırıcılık da olmuyor” dedi.

Ülkede son 5 yılda 117 caminin farklı şekillerde saldırıya uğradığı bilgisini veren Öztüre, “Bu sadece polise intikal eden sayı, bir o kadarının da polise bildirilmediğini düşünüyoruz” dedi.

“İslâmofobiyi gündeme getirmeye çalışıyoruz”

CMO olarak İslâmofobinin önüne geçilmesi için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Öztüre, bu kapsamda aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) hariç tüm siyasi parti liderleriyle görüştüklerini söyledi. Konunun yeni yasama döneminde siyasi arenada daha çok gündeme alınmasını beklediklerinin altını çizen Öztüre, “Konuştuğumuz siyasi parti liderlerinin tümü pozitif yaklaşım gösterdiler. Partilerin büyük ihtimalle eylül ayında başlayacak yeni yasama döneminde konuyu gündemlerine almasını bekliyoruz” dedi. Poliste İslâmofobiyle bağlantılı olayların ayrı bir kategoride değerlendirilerek kayıt altına alınması için ilgili bakanlığa başvuruda bulunacaklarına da dikkati çeken Ebubekir Öztüre, “Bu nokta çok önemli. Bir kere İslâmofobik olayların kayıt altına alınması çok netleşecek. İstatistikleri düzenli hale gelecek. Nerede, ne zaman kadar hadise yaşandığını bilmek çözümü kolaylaştıracağı gibi kamuoyunda bu konunun işlenmesine de yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
Etiketler