İslami bildiğiniz bazı yurtlarda gazeteye abone ol ve sakalını kes baskısı yapılıyor

    Daha önce İsmailağa Vakfı’nın Üniversite okuyan öğrenciler için yurt açması gerektiğini yamıştık. Bu bazı çevreleri rahatsız etti. Bu teşebbüs işleyen çarka çomak sokmak olacağından biz de biraz tedirgin olmuştuk.

   Bazıları da: “Efendi Hazretleri okuldan razı değil, medreseye önem verilmeli” diyordu. Biz de öyle diyoruz zaten, medreseler canlandırılmalı, hocaları ihya edilmeli ama bu alan boş bırakılmamalı. Çünkü bu çocuklar zaten İlahiyat veya ilahiyata hazırlık okuyor. Biz istesek de istemesek de okuyorlar, okuyacaklar. Okuduğu yer ailesinden uzak olduğu için bir yurtta kalma ihtiyacı doğuyor. İlahiyatta aldığı dersi soracağı, bilgi alacağı, duyduğu Ehli sünnet dışı bir bilgiyi tekzip ettireceği hiçbir merkez veya kişi yok. Böyle Ehli sünnet yurtlar çok büyük bir hizmet görecek. Hem bunlar kendi maliyetini karşıladığı gibi maddi olarak da büyük getirisi olan müesseseler.

   Biz gelelim asıl konuya…

ZORLA GAZETEYE ABONE YAPIYORLAR
   Ara ara böyle yurtlarda kalan ve İlahiyat okuyan kardeşlerimizle konuşma imkanımız oluyor. Hallerini dertlerini, ilahiyatta ehli sünnet dışı akımların derslere nasıl yansıdığını, hocaların durumunu konuşuyoruz, dertleşiyoruz.

   Bir kardeşimiz Okul, yurt ve dershaneleriyle meşhur bir gurubun dershanesinde kalıyor… Dershanede iyi “abilerin” olduğunu beyan eden kardeşimiz bir gün zorla gazeteye abone yapılmaya çalışıldığını anlatıyor.

   Yurta geldiği zaman herkesin odasına gazete dağıtıldığını görmüş… Bunun ne manaya geldiğini sorunca herkesin abone yapıldığını söylemişler. O da: “Ben abone olmak istemiyorum” diye itiraz edince “olmaz, bu hizmete destek vermemiz gerekiyor” demişler. Bu sefer hizmetin her yaptığı faaliyeti benimsemediğini, abone olmak istemediğini vs. söyleyince kenara çekmişler, sakinleştirmişler ve diğer arkadaşlarını etkilememesini istemişler.

SAKALINI KES, TEMİZ GEZ!
   Bir başka yerde yaşanan sorun daha farklı. Sakal bırakan kardeşimizi kenara çekip “sakalını tıraş et, bizim gibi temiz gez. Böyle çok insana ulaşamazsın” gibi safsatalarla sakalını kesmesini istemişler. O da kesmeyeceğini söyleyince biraz ısrar etmişler ve sonra rahat bırakmışlar.

   Değişik illerde okuyan kardeşlerimizden dinliyoruz bu şikayetleri.

   Daha önce de dışarıda ferace giyen bir hanım kardeşimizin bir “abla” tarafından ikaz edilerek “Hepimiz Müslümanız ama böyle giyinmiyoruz” diye üzerine giydiği feraceyi çıkartmaya çalıştıklarını anlatmıştık.

   Gazete meselesi hadi neyse de bu İslam’i kisveden soyutlama, ılımlı Müslüman şekline sokma meselesi bizi tedirgin ediyor. Nice gençler bu yurtlarda ılımlaştırılıyor ve aynı zamanda kalıplaştırılıyor. “Bir bildiği vardır” düsturu ile zihinleri ele geçirilen gençler daha sonra da bazı batıl amaçlara hizmet ettirilebiliyor…

İŞTE YURTUN ÖNEMİ
   Müslüman aileler bu yurtları seçenek olmadığından tercih ediyor. Nerede bir ilahiyat veya bir İmam hatip açılsa bunlar orada bitiyor. Hemen yapılanıyorlar ve faaliyete geçiyorlar. Ondan sonra da gençleri böyle yönlendiriyorlar.

   İşte İsmailağa Vakfı’nın veya cemaatimizden olan herhangi bir derneğin bu gibi yurtlar açması böyle önem arz ediyor. Gençler okula giderken hem kalacağı, hem İslamı yaşayabileceği hem de Ehli sünnet meseleleri danışabileceği bir yer arıyor.

   Cemaatimize bu konularda büyük iş düşüyor. Müslüman gençliğin kurda kuşa yem olmaması için artık ne gerekiyorsa yapılması lazım. Resmi olarak bu işlere girişilmesi lazım.

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ