Animasyon çizgi filmlerindeki tehlike

  Daha önce çizgi filmlerdeki subliminal mesaj, 25. kareden bahsetmiş bu konuda bir video yayınlamıştık. BURADAN SEYREDEBİLİRSİNİZ
   Değerli kardeşlerimiz, bilgisayarların evlerimize girmesi ile özellikle çocuklarımız için bir çok tehlike de evimize girmiş durumda.
   Evlerinde televizyon olanların çocuklar için tehlike çok büyükse de bilgisayarı olan aileler için de durum pek farklı değil…
   Bildiğiniz gibi dünyayı kasıp kavuran bir “çizgi film” sektörü var. Bir oyuncak satmak için dizi şeklinde yüzlerce bölümlük çizgi film yapıyorlar. Sonra üretilen kahramanın oyuncaklarını ve resimlerinin üzerine basıldığı her şeyi çocukların heveslenmesi neticesinde satıyorlar.
Çizgi film sektörü son dönemde yerini “Animasyon”a bırakmış durumda.
Animasyon filmlerdeki tehlike ise gerçekten çok büyük olmasına rağmen bir çok araştırmacının gözünden bile kaçmış durumda.
   Yapılan çizgi filmlerde boyutlar ve ebatlar küçük yani çocuksu. Ancak şekiller ve muhabbetler hiç de çocuksu değil…
   Mesela bir araba animasyon filminde arabaların boyutları, renkleri, durumları çocukların izleyebilmesi ve dikkatlerini çekmek için olağan üstü… Ancak çizgi filmin içine karıştırılan görseller, muhabbetler hiç de çocuksu değil.
   Yani animasyon filmini çocukların ilgi çekeceği türden yaparak onların filme odaklanmalarını sağlıyor, filmin içine de bilinçaltlarına yerleştirilecek malzemeyi koyuyorlar.
   Bir örnek değil bu konuda binlerce örnek verilebilir… İçeriğini anlatmaya gerek duymadan birkaç resim ile iktifa ediyoruz:
Söz de oyuncakların konuştuğu bir animasyon… Karşısındaki diğer oyuncak tarafından öpülen kovboy nere bakıyor dersiniz?
Basit bir araba animasyon filmi deyip geçersiniz… Halbuki erkek-kadın ilişkisi burada da işleniyordur…
İnsan şeklinde çizilen fareler… “Sizin gibiyiz” ama “aşk yaşıyoruz” o halde “siz de bizim gibi olacaksınız” diyorlar çocuklara hissettirmeden…
   Amerika’dan ithal edilen bütün animasyonlarda istisnasız bu konuların işlenmesi elbette tesadüf değildir.
   Değerli kardeşlerimiz! Bir çok ihvanımızın evinde bu tür çizgi filmler olduğunu müşahede ediyoruz. Çocuklarına vakit geçirmeleri için izlettikleri bu tür çizgi filmler, onları medreseye göndererek, eğiterek vermeye çalıştıkları ahlakı verememelerine veya en iyi olamamalarına sebep olmaktadır…
   Şuurlu bir topluluk olup yiyeceğimizden giyeceğimize ve çocuklarımıza da izleteceğimiz şeylere çok dikkat etmemiz gerekir.
www.ihvanlar.net

PAYLAŞ