Korsan İsrail yahudisi Türkiye'ye vizesiz giriyor

Cesaret vizesiİsrail’in saldırılarının ardından şehit edilen yüzlerce Müslüman için İsrail’i kınamaktan öteye geçemeyen devlet ricalinin İsrail ile ekonomik ve siyasi işbirliğinin derinliği her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Mavi Marmara saldırısından bu yana  İsrail ile ticaret hacmini 4 katına çıkaran Türkiye, vize uygulamasında da İsrail vatandaşlarına kapıları sonuna kadar açık tutuyor. İsrailliler ellerini kollarına sallayarak Türkiye’ye girerken Türk vatandaşları ise vize şartına tabi tutularak bin bir meşaketle İsrail’e girebiliyor. İsraillilere uygulanan vize muafiyeti, ne yazık ki Filistinlilere uygulanmıyor. Bu çarpık işleyişe yıllardır kimse dur demiyor.

Yahudiye Vize  Yok  Filistinliye Var

Türk vatandaşlarının vizesiz giremediği İsrail’den Türkiye’ye giriş yapan İsrail vatandaşları vize muafiyetinden yararlanıyor. Mesele bununla bitmiyor. Her seferinde Filistin halkının yanında olduğunu belirten iktidar, Siyonistleri ülkeye vizesiz sokarken, bağımsız bir devlet olarak tanıdığı Filistin’i vizeye tabi tutuyor! İsrail’e tek taraflı vize muafiyet hakkına herhangi bir engel koymayan ve bu uygulamayı sürdüren Hükümet, Filistinlilere uygulanan vize şartına da ses çıkarmıyor.

Başbakan Erdoğan, Ramallah’ta Yarım Saat Bekletilmişti

Başbakan Erdoğan, Davos olayı sonrası yaptığı açıklamada, “TC Başbakanı olarak yarım saat Ramallah sınır kapısında bekletildim” demişti. Fakat o günden bugüne İsrail ile vize konusunda herhangi bir somut adım atılmadı. Ülkeler arasındaki vize şartı, uluslararası hukuk çerçevesinde karşılıklı mütekabiliyet esasına göre ya iki taraflı isteniyor ya da istenmiyor. Ancak İsrail ile durum nedense çok farklı. İsrail vatandaşları yıllardır Türkiye’ye girişlerinde vizeden muaf tutuluyor. Ama Türk vatandaşları, İsrail’e ve işgal altındaki Filistin’e gitmek için bin bir çeşit ‘vize’ ve ‘gümrük’ işkencesine tabi tutuluyor.

Perde önünde Gazze için İsrail’e demediğini bırakmayan Hükümet yetkilileri, perde arkasında İsrail’e her türlü imtiyazı veriyor. Ticari ilişkilerde İsrail il3 rekorlar kıran Hükümetin yeni bir icraatı ortaya çıktı. Filistin’in bağımsızlığını tanıyan Türkiye, İsrail vatandaşlarından vize talep etmezken, Filistinliler Türkiye’ye vizesiz giremiyor. Bununla kalsa iyi… Ülkeler arası vize muafiyeti konusunda çift taraflı olarak kaldırılmasına alıştığımız vize uygulaması, Türkiye ve İsrail arasında tek taraflı işliyor. İsrailliler Türkiye’ye elini kolunu sallayarak rahat bir şekilde girebilirken, Türk vatandaşları İsrail’e vizesiz giremiyor.

‘Sınırda yarım saat bekletildim’

Başbakan Erdoğan 2009’da Davos Dünya Ekonomik Forumu’ndaki çıkışının ardından yaptığı açıklamada, “Ben İsrail’i ziyarete gittim, oradan Filistin’e geçiyorum; TC Başbakanı olarak yarım saat Ramallah sınır kapısında bekletildim, arabamın içinde eşimle birlikte; arkadaşlarımla birlikte; ama Türkiye Cumhuriyeti olarak biz bugüne kadar İsrail’den gelen herhangi bir diplomata en tepesinden en aşağısına kadar kapılarımızda böyle bir şey uygulamadık” demişti. O günden bugüne İsrail ile vize konusunda herhangi bir somut adım atılmadı.

İsrail Vatandaşlarına Vize Rahatlığı

Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Yabancıların tabi olduğu vize rejimi’ listesinde, ülkemize gelecek İsrail vatandaşları için ‘Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır’ deniliyor. Buna göre, tatil yapmak için Türkiye’ye gelecek bir İsrailli turistin pasaportunu alıp sınır kapısına kadar gelmesi yeterli. Pasaportuna vurulan giriş damgasından sonra, gümrükten elini kolunu sallayarak geçiyor. Ve hiçbir zorluk çıkarılmadığı gibi aksine döviz getirdiği gerekçesiyle de birçok kolaylık gösteriliyor. Üstüne üstlük birçok ülke ile karşılıklı vizelerin kaldırılmasına rağmen ülkelerdeki ikamet süresi bir ayla sınırlı tutulurken, İsraillilere Türkiye’de kalmak için tam 3 ay gibi uzun bir süre ikamet etme hakkı veriliyor. İsrail’e tanınan bu ayrıcalık, yaşanan bütün krizlere rağmen değişmedi. Uygulama şu anda sürüyor.

İsrail’e Yolculukta Vize ve Denetim Çilesi

İsrail Müslüman turistleri özellikle Kudüs ve Mescid-i Aksa ziyaretlerinde adeta işkenceye dönen aramalar, bekletmeler yaparak müminlerin bu topraklara gelmemesi için elinden gelen bütün pislikleri yapıyor. İsrail’e gitmek isteyenlere; turist, işçi, iş gezisi ve eğitim için dört çeşit vize rejimi uygulanıyor. Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı ziyaret etmek isteyen bir turistten, tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış bir İsrail Vize Formu Başvurusu, 1 fotoğraf, geçerliliği olan pasaport, iş yerinden aldığı ve çalıştığını gösteren sigorta, bordro gibi belgeler, iş yerinin Ticaret Odası kaydı, otel ve uçak rezervasyonları, eğer İsrail de tanıdığı varsa ismine yazılmış bir davetiye isteniyor. Ayrıca, Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış bir dilekçe, hesap cüzdanı ve varsa gayri menkul tapu fotokopileri de istenen belgeler arasında yer alıyor. Vize başvurusu yapan tüm ziyaretçilerin Ankara ve İstanbul’daki konsolosluklara giriş yaparken havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçiriliyor. Başvuruya gelenlerden kesinlikle büyük çanta ve elektronik eşya getirmemeleri isteniyor.

Kabile devletlerine hatta Vatikan’a vize muafiyeti var, Filistinlilere vize yok

Türkiye, Trinidad-Tobago, Bahama Adaları, Barbados, Belize, Fiji, Makau, Nikaragua gibi dünyada çok az bilinen kabile devletlerini bile vize muafiyetini kapsamına alırken, 2010 yılında bağımsız bir devlet olarak tanıdığı Filistin’i vizeye tabi tutuyor. Filistin halkının yanında olduğu iddiasında bulunan Hükümet, İsrail’e vize uygulamazken Filistinlilere uyguluyor. Haçlı ittifakının merkezi Vatikan dahi Türkiye’nin bu ‘eli bolluğundan’ faydalanıp vizeden muaf tutulurken, “kardeş” dediğimize çifte standart sürüyor.

israilli turist sayısında yüzde 195 artış!

Başbakan Erdoğan’ın ‘one minute’ çıkışı ve Mavi Marmara olayı sonrasında dibe vuran İsrailli turist sayısı son yıllarda yeniden yükselişe geçti. Vize muafiyetine takılmadan elini kolunu sallayarak ülkemize giren İsrailli turist sayısındaki artış dudak uçuklatıyor. Nisan ayı verilerine göre bu ülkeden gelen turist sayısı nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre yüzde 195 gibi rekor oranda artarak 30 bin kişiye ulaştı. 4 aylık İsrailli turist sayısı ise yüzde 81 artışla 55 bin kişi oldu.

MİLLİ GAZETE

PAYLAŞ
Etiketler