Somali için acil yardım çağrısı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Somali’ye yaptıkları ziyaretin ardından ülkedeki kuraklığa bağlı ölümler ve acil yardıma duyulan ihtiyacı kamuoyuyla paylaştı.
İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı da Somali’de 4 yaşındaki çocukların 3 buçuk kilo olduğunu söyledi.
İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede, bölgeyi etkisi altına alan kıtlık ve kuraklığın 250 bin insanın ölümüne neden olduğunu, milyonlarca insanın göç etmek durumunda kaldığını anlatarak, 7 aydan bu yana yağmur yağmayan Somali’nin yeni bir kıtlık ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Dede, şunları kaydetti:

  • “Kuraklık ve kıtlık ciddi boyutlara ulaşmış vaziyette. 10 milyon nüfusu olan Somali’de 2-4 milyon insan iç göçe mecbur kalmış görünüyor. Yaklaşık 100 bin çocuk açlık sınırının altında yaşıyor. Kuraklığın etkisiyle su kuyuları kurumuş durumda. Bununla beraber arazideki yeşil bitkiler de kuruyor dolayısıyla hayvanlar da ölüyor. Su yok. Gıda ihtiyacı üst seviyeye çıktı. Sağlık sorunları giderek artıyor. Kolera salgını ölümlere neden oluyor. Hastaneler yetersiz. Sağlık memuru ve hemşireler insanların hayatını kurtarmak için uğraşıyor.”

Vakıf olarak uzun yıllardır bölgede çalışma yürüttüklerine değinen Dede, ülkede açlıkla mücadele etmek için kurdukları tarım fakültesinin hizmete devam ettiğini ancak acil bir durum yaşandığını, kısa vadede gıda maddelerinin hızlı bir şekilde ulaştırılmasının elzem olduğunu kaydetti.
4 yaşında 3 buçuk kilo
İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı da Mogadişu ile Baidoa da çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını, Baidoa’nın kuraklığın en fazla yaşandığı yerlerden biri olduğunu belirterek, “Devlet hastanesini ziyaretimizde 4 yaşındaki çocukların 3,5 kiloya kadar düştüklerini, artık yürüyemediklerini adeta birer kemik yığını haline geldiklerini gördük. Yaralı çocukların feryadı hepimizi etkiledi. 60 yatak kapasiteli hastane dolmuş, taşmış vaziyette. Halkla konuştuk, suyun olmamasından dolayı kolera başta olmak üzere pek çok enfeksiyonel hastalığın yaygınlaşmaya başladığını öğrendik. Hastanelere ulaşamadan ölen insanlar var.” diye konuştu.
İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç ise “Türkiye denilince insanların yüzü gülüyor. 2011’de nasıl gidildi yanlarında durulduysa bugün de insanlık kurumasın diye yardıma koşmamız lazım” dedi.

PAYLAŞ
Etiketler