TRT Kur'an okuma yarışması hakkında

   Bildiğiniz üzere bir zamanlar ilanla dansöz aranan TRT kanalında şimdi Kur’an-ı Kerim Tilaveti yarışması için Kur’an okuyucuları aranıyor ve yarışma düzenleniyor. Çok şükür…
   Bu yarışmayı bir kaç eleştiri ve bir kaç öneri ile değerlendirmek istiyoruz.
   Öncelikle bu yarışma olmalı mı? sorusuna cevap verecek olursak Türkiye dahil dünyaın bir çok yerinde Kur’an okuma yarışmaları oluyor. Yani bu ilk değil.
   Peygamberimizin, Kur’an’ı güzel okuyan sahabelerden dinlemek istediği bilinen bir gerçek. Kur’an’ı “teğanni” yapmadan, usulünce, manasıyla bütünleşecek şekilde güzel okumak Allah katında da sevimlidir.
   Lakin, bunun bir rekabete dönüştürülmesi, altın kazanmak için sermaye olarak kullanması elbette çok hoş karşılanacak bir durum değil.
   Ancak…
   Bu gün gençler böyle şeyleri görmekten mahrum. Yetenek programlarıyla, şarkı programlarıyla gençler hep o batıl cenaha çekiliyor. Gördüğü şeyi taklit etmeye çalışan çocuklar, duyduğu şarkıyı aynı şekilde söylemeye çalışan gençler görüyoruz. Neden? Çünkü bu programlar gençleri özendiriyor.
   Biz de diyoruz ki, gençleri meraklandırması ve özendirmesi açısından böyle bir program olmalı. İnanıyoruz ki bir çok genç kardeşimiz kendi yaşıtlarından gürül gürül Kur’an okuyan tazecik çocukları görünce heveslenecek ve Kur’an ile tanışacaktır.
FORMAT FARKLI OLABİLİR
   Burada eleştirilmesi gereken konu format olsa gerek. Mevzu bahis “Allah’ın kelamı Kur’an” ise ortamın, jürinin ve okuyucuların dahi Kur’an’ın vakarına, sadeliğine ve yüceliğine yakışır şekilde olması gerekirdi.
   Alkış kesinlikle olmamalı…
   Mesela sahnenin o kadar şatafatlı olmasına lüzum yoktu. Ayrıca okuyan kişi diz çökebilir, jüri dahil hepsinde birer takke olabilirdi. Yani dini bir hava katılmalıydı.
   Maganzinsel söylemler ve şov yapar gibi değil Kur’an’a yakışan bir üslup ile değerlendirmeler yapılabilir…
   Jrüiyle beraber arka plandaki kadın seyricileri seyretmek zorunda bırakılmak da ayrı bir hata olarak değerlendirilebilir..
 www.ihvanlar.net

PAYLAŞ
Etiketler