Camilerde tabureden sonra resim fitnesi

   Camileri kiliseye benzetme projeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu fitneye bir camiye ağaç şelale resimleri yaparak farklı bir boyut kazandırmak isteniyor.
   Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle kiliseye benzetme projesine katkı sağlıyor. 
   Projenin masumane sebebi ise Bakara Suresi’ndeki bir ayeti rehber almışlar. ‘Yeri döşek yaptık, gökyüzünden size sular indirdik.’ cümleleri geçen ayeti camiye resmetmeye çalışmışlar.
   Bu gün ağaç resmedilir, yarın biri çıkıp Ka’be çizer bir başkası çıkar meyve ayetlerinden etkilenip meyve bahçesi çizer, bir başkası cehennem ayetlerinden etkilenip ateş resmi çizer. Sonra birileri kalkıp başka ayetlerden yola çıkarak melek tasvir eder.
   Caminin süsü cemaatidir. Huşu ise insanın kalbindedir. Camide cemaat yok, kalplerde huşu yok. Camileri şekilden şekile sokmanın peşindeyiz.
   Nefse ve göze hoş geliyor ama bu bir proje…
   Camilere tabure koydular uyardık, dikkate alan olmadı. O masum tabureler banklara dönüştü.
   Şimdi de kilise tarzı resimli duvarlar… Uyarıyoruz…
   Yeni Diyanet İşleri başkanı mutlaka bu işlere bir el atmalı, standartlar getirilmeli ve uymayanlara cezai işlem uygulanmalı.
www.ihvanlar.net

PAYLAŞ