Şehidlerin intikamı alınıyor, muhalifler İdlib’de ilerliyor

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi. Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Esed Rejiminin 2100’ün üzerindeki unsurunu etkisiz hale getiren Kahraman Ordumuz, tespit edilen Rejim hedeflerini başarılı şekilde imha etmeye devam ediyor” denildi.

TSK’nın önceki gece başlattığı ‘şok dalga saldırıları’, Rus ve İran destekli Suriye rejim güçlerine büyük darbe vururken; muhaliflerin ise ilerlemesi sürüyor.

Bu sabah bölgeden gelen haberlerde muhalif gruplarının, rejimin saldırılarına rağmen İdlib ve Hama kırsalında ilerlediği, birçok köyü de ele geçirdiği bildirildi.

Bölgedeki bağımsız kaynaklar, TSK ve muhaliflerin son saldırıları karşısında büyük kayıplar veren Rus ve İran destekli Suriye rejim güçlerinin çöküş yaşadığını önü sürdü.

Şam rejimi karşıtı muhalefet siteleri tarafından teyit edilen haberlere göre, Suriye muhalefet ordusu, Hama kırsalındaki Sahel Al-Ghab’daki Kahire, El-Ankawi ve Qaleedin köylerinde kontrolü sağladı..

Ulusal Kurtuluş Cephesi tarafından yapılan açıklamada ise, “Güney İdlib kırsalında bulunan Kafr Uzakta kasabası ve Sfouuhan köyü ele geçirildi; aynı kırsal kesimde çıkan çatışmalarda da yüzlerce Esed rejimine bağlı askeri öldürüldü” denildi.

Muhaliflerin, dün işgalci Rusya milisleri ile girdikleri şiddetli çatışmalar sonucu ise, güney İdlib kırsalına bağlı stratejik önemem sahip Kefer Avid ve Zakkum beldelerini ve Halviye köyünü ele geçirdikleri açıklandı.

Muhaliflerin, Rusya milisleri ile girdikleri şiddetli çatışmalardan sonra, doğu İdlib kırsalına bağlı Kefer Battih, Dadih, Cubas beldelerini ve Tırenbi köyünü de ele geçirildi.

Dün ayrıca Hama’nın batı kırsalındaki Sahl al-Ghab’daki Qulaydain ve el-Zaqmun köylerinin muhaliflerin eline geçtiği; çıkan çatışmalarda ise rejim kuvvetlerinin geride çok sayıda ölü bıraktığı açıklandı.

İdlib kırsalında stratejik öneme sahip ve yakın zamanda muhalifler tarafından ele geçirilen Serakib şehrine ise bu sabah, Suriye rejim güçleri tarafından bombalandığı bildirildi.

PAYLAŞ
Etiketler