Bir ilim dağı göçtü: Resul Hoca

Şu son dönem ne kadar çok alim vefat etti farkında mısınız? İsmi sosyal medyaya yansıyan ve yansımayan, yerli ve yabancı o kadar çok Ehli Sünnet alim vefat etti ki!

Bir hadis-i şerifte buyrulduğu gibi:

“Allah, ilmi insanlardan bir anda söküp almaz. Fakat âlimlerin ruhunu alarak ilmi alır. Nihayet geride tek bir âlim kalmadığında, insanlar cahil önderler edinirler. Onlara sorular sorulur ve bilgisizce fetva verirler. Böylece hem saparlar hem saptırırlar!” Buhârî, İlim, 34

Evet, Müslümanlar alimlerini tanımıyor ve daha kötüsü alimlerine buğzeder, düşmanlık eder hale gelmiş.

Bunun yanında bakıyorsunuz kendisine ilimsiz bir cahil bulmuş ve peşine takılmış. Onu önder ve rehber edinmiş.

İşte günümüz maalesef tam da bu halde.

Bu alimlerden bir tanesi de Resul Hocaydı. (Allah rahmet eylesin) Ama o öyle bir hocaydı ki, bedeni bu dünyadan gitse bile eseri belki de kıyamete kadar devam edecekti. O öyle bir hoca fabrikası kurmuştu ki Türkiye’de İslam ilimlerinde söz sahibi olanlar ya onun elinden ya da onda okumuş hocalardan ilim alma ihtimali vardı. Çünkü çok hoca yetiştirdi.

Bu durum çok ibretliktir.

Her hocanın bundan ibret alması lazım. Kendinizi bu işe adayıp kaç tane insan yetiştirdiniz? Kaç kişiyi kendinizden sonrası için bıraktınız?

Demek ki, çok çalışmak lazım. Ama hiç durmadan duraksamadan… Ve âli himmet olup onlarca, yüzlerce hoca yetiştirmeye ahdetmek lazım.

Rabbimiz alimlerimizin, hocalarımızın kıymetini bilip en az onlar kadar gayretli olabilmeyi cümle hocalarımıza nasip eylesin.

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ