İsmail Saymaz: Cemaat ve tarikatlar kapatılmasın! Yoksa…..

Halk TV’de yayınlanan ‘İsmail Saymaz ve Kadri Gürsel ile Konuşmasak Olmaz’ programında konuşan çakma gazeteci Saymaz, tarikat ve cemaatlerin kapatılması konusunun ‘çetrefilli bir mesele’ olduğunu söyledi.

İŞLERİNE GELMEYİNCE!

Saymaz, “Ben bu çağda bu yasağın uygulanacağını düşünmüyorum. İnanç hakkı bağlamında da bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü, 1925 sayılı tekke ve zaviyeler kanununda yasaklanan sadece Sünni cemaat veya yapılanmalar değil. Mesela o tarihlerde tarikatlar, şeyhler, çelebiler de yasaklanıyor yani bu kanunu birebir uyguladığımızda cemevleri de kapatılır, dedeler, babalar da kapatılır. Sadece Sünni tarikatlara uygulanmaz. 

“O kanun konduğunda Türkiye’de cemaat realitesi yoktu. Çünkü çok sonra Nurculuk veya diğer cemaatler doğdu. Bir de neden sadece Sünni cemaatlere uygulansın ki çünkü onun dışında Türkiye’de Şafi mescitler yeni yeni Şii mescitleri ve camileri var. Cemevleri var, Bahailik gibi yeni dinler var Türkiye’de. Bunların hepsini peşinde mi koşacak devlet yahut bunlar sabit bir adres tutmaz da sosyal medya üzerinden propaganda yaparlar. Şimdi devlet takip mi edecek bu bana mantıklı gelmiyor. Bu çağda doğru da gelmiyor mümkün de değil. 

“Onları daha fazla merdiven altına itmek onları daha fazla cazip hale getiriyor. Ne yapılması gerekir? Ben tarikat ve cemaatlerin yasal alana çekilmesinin, her birinin bir vakıf etrafında düzenlenmesinin mantıklı olduğunu düşünüyorum ve faaliyet alanı sınırlandırılmalıdır. Faaliyet alanı yardımcı dini hizmetler kaydı ile sınırlandırılmalıdır çünkü vakıflar yasasında bu var. Vakıf senedinde faaliyetler yazar bunun dışına çıkarlarsa kapatılırlar. Bir yasa etrafında kurulan cemaatin veya tarikatın mülkleri takip edilir, insan kaynakları takip edilir, nüfusu takip edilir.”

PAYLAŞ
Etiketler

3 YORUM

 1. Avatar
  ÂHİR ZAMAN YOLCUSU

  “Çakma gazeteci” nnnnaaahahahahahahh ne güzel yakışmış brehhh.. Bu herif her çıktığı programda selânikli kamalı putlaştırıyor, tarîkatleride kötülüyor gâvur yalakası çakma gazeteci bozuntusu!!!!!!!

 2. Avatar
  Mütefekkir

  Vakıflar ve dernekler resmi mercilerdir ve tüm hizmetleri devlet tarafından resmi olarak takip ediliyor zaten. İsmail başka bir şeylerin peşinde ama yakında kokusu çıkar..

 3. Avatar

  Hayret ki, tam HAYRET!!
  KANAL HALK TV,
  Konuşan İ. Saymaz,
  İşgal ettiği yer, bizim site

  sanki mal bulmuş mağribi gibi, getirip oturtmuşsunuz başköşeye….

  Kapatılsın dese ne yazar, demese ne yazar….

  Bu kadar mı düştük be yahuuu
  Yazık çok yazık

  Selam ve dua ile