Meral Akşener Mustafa Kemal’in gerçek yüzünü gösterecekmiş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidara gelmeleri halinde, Mustafa Kemal’e ait olan ve içerisinde “Muhammed’in kurduğu din Arap ulusçuluğu politikasına dayanıyordu” ifadelerinin yer aldığı Medeni Bilgiler kitabını okullarda okutacağını söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada iktidara gelmeleri halinde okullarda ‘Medeni Bilgiler’ kitabını müfredata sokacaklarını söyledi. Akşener’in okullarda okutmayı vadettiği ‘Medeni Bilgiler’ kitabında, “Muhammed’in kurduğu din bütün ulusallıkların üstünde yaygın bir Arap ulusçuluğu politikasına dayanıyordu. Bu Arap düşüncesi, ‘ümmet’ sözcüğü ile ifade olundu” ifadeleri yer alıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün TBMM’de partisinin grup toplantısı dolayısıyla bir konuşma gerçekleştirdi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener, 2023 seçimlerine ilişkin bir seçim vaadinde bulundu.

“İktidar olursak bu kitabı okullarda okutacağız

Kürsüden, partililere Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı ‘Medeni Bilgiler’ kitabını göstererek konuşan Akşener, “Eğer iktidar olursak bu kitabı okullarda okutacağız” dedi.

Akşener konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Bakın bu kitabın adı ‘Medeni Bilgiler’. Kim yazmış biliyor musunuz? Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu kitabı alacaksınız genç teşkilatlarımızın tümüne dağıtacaksınız. Bundan sonra hediyemiz Nutuk’un yanında budur.

“Çok önemli bir eserdir”

‘Medeni Bilgiler’ Atatürk’ün Türk milletiyle vatandaşlık vizyonunu paylaşmak için manevi kızı Afet İnan’ın adıyla yayınlattığı ama sonradan bizzat kendisinin yazdığı anlaşılan okullarda okutulmasını vasiyet ettiği bir kitaptır. İnşallah iktidar olduğumuzda okullarda bunu ders olarak okutacağız. Çok önemli bir eserdir.”

Meral Akşener’in çok önemli dediği ‘Medeni Bilgiler’ isimli kitaptan bazı kesitler şöyle:

Muhammed’in kurduğu din bütün ulusallıkların üstünde yaygın bir Arap ulusçuluğu politikasına dayanıyordu. Bu Arap düşüncesi, ‘ümmet’ sözcüğü ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah sözcüğünün her yerde yükseltilmesine adamaya zorunlu idiler

Tarih bize öğretir ki, bütün dinler milletlerin cehaletleri yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur.”

“BEYNİ SULANMIŞ HAFIZLAR…”

İşte o ifadelerden biri, Atatürk’ün İslâmiyet hakkındaki düşünceleri:

“…Din birliğinin de bir millet teşkilinde müessir (etkili) olduğunu söyleyenler vardır. Fakat biz, bizim gözümüzün önündeki Türk Milleti tablosunda bunun aksini görmekteyiz.

Türkler Araplar’ın dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemler’in ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilâkis Türk Milleti’nin millî rabıtalarını gevşetti, millî hislerini, millî heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammedin kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde (üzerinde) ….. bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu (Arap milliyeti siyaseti ile sonuçlanıyordu). Muhammedin dinini kabul edenler kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin heryerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdular. Bununla beraber Allah’a kendi lisanında değil, Allahın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacaatta bulunacaktı (yakaracaktı). Arapça öğrenmedikçe Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk Milleti birçok asırlar ne yaptığını, ne yapacağını bilmeksizin âdetâ bir kelimesinin mânâsını bilmediği halde Kuranı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler…”.

PAYLAŞ
Etiketler