Toki şartlarında kafa karıştıran detay

Toki ile dev konut hamlesi açıklandı. 250 Bin konut yapılacak.

Bu projeye katılmak isteyenlerin en çok rağbet ettiği şey sabit fiyat gibi bir söylem. Lakin sözleşmede öyle yazmıyor.

Sözleşmeye göre “borç bakiyesi” yani kalan borç ve “aylık taksitler” her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kere artırılıyor.

Sözleşmedeki o detay şöyle:

Hak sahiplerine konutlar;
%10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.
Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir.

Dolayısıyla burada fıkhi açıdan bir sorun oluşuyor. Çünkü İslam fıkhına göre bir şeyin satımında fiyatın kesin olması gerekiyor. Vade farkı olsa bu caiz olurdu lakin yıllık memur maaşına endeksli belirsiz bir artış yapılması söz konusu.

Bu durumda fasit akit meydana geliyor. Hocalarımız göz önünde bulundurmalı ve fetvayı ona göre vermelidir.

Fıkıh alanında ihtisas sahibi hocalarımızdan Burak Kızıldaş şu açıklamayı yaptı:

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan bir hocamız TOKİ’deki altı aylık artışın memur maaşı zammına endeks olmasından ötürü nizaya götürmeyeceği için caiz olabileceğini ileri sürmüş.

Teorik olarak evet, memur maaş zamlarındaki artış denince niza olmuyor ama pratikte %50’yi aşan memur zamları gelince ne olacak?

Bu millet 1 sene borç ödedikten sonra gelen güncelleme ile borçlarının evin ilk fiyatını da geçtiğini, ödedikleri taksitlerin enflasyona gittiğini görünce nizayı o zaman görürüz.

2 sene TOKİ ödeyip hala borcunun başladığı fiyatın üstünde olduğunu görüp haklarını satmak isteyen kaç kişi tanıdım ben.

Hayırlısı olsun, enflasyon farkına cevaz veren hocalarımıza güvenip ev alanlar inşaallah ahirette bir sorumluluk almayacaktır, biz caiz olmadığını düşünüyoruz ve alanlar ödemelerin geldiği noktayı görünce tekrar bu yazımı hatırlayacaklardır. Bu ülkede enflasyon sürekli artıyor ve fiyatı çıkan bir şey kolay kolay düşmüyor maalesef.

Allah hepimizi doğruya yaklaştırsın.

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ