Hatice Kübra Tongar hakkında uyarı. Haddini aştı

Hatice Kübra Tongar adında bir hanım var ve özellikle çocuk eğitimi ile alakalı yazdığı kitaplar ve konferanslarıyla tanındı. Seveni ve takipçisi çok.

Bu kişi son zamanlarda ve hatta ara ara alanının dışına çıkarak İslami meseleler hakkında hezeyanlarda bulunarak takipçilerini yanlış yönlendiriyor.

Dini olduğu gibi yaşamayan bu kişi yaşadığı şeyi din zannedip, o şeyi dine yamamaya çalışıp bir de kendince fetva vermeye kalkıyor.

Evlerine piyano aldığı için tepkiyle karşılaşan şahıs kendince fetva vermeye çalışırken haddini aşarak asıl içindeki düşünceleri ortaya döküyor. Ehli Sünneti “gelenek” diyerek aşağılıyor ve alimleri helali haram saymakla suçluyor.

Youtube Reddiyeleriyle ön plana çıkan Genç Hoca’dan konu ile alakalı paylaşım şu şekilde:

Bu tiplerden sakının! Önce yüzbinlere ulaşıyor, bir kitle ediniyor. Sonra içindeki lağımı akıtmaya başlıyor.
Hatice Kübra Tongar adındaki bu şahıs çocuklarınıza ve kendinize gelişim adı altında fayda sağlasın diye kitaplarını aldığınız yazar. Son paylaşımında hiç bir ilmi yetkisi olmadığı halde saçma yorumlarla bir meseleye FETVA verip bunun karşısında olanlara aynı Mustafa İslamoğlu ve Caner Taslaman gibilerin söylemiyle saldırarak “geleneği din” zannetmekle suçladı. Yani bize Resulüllah (s) ve ashabından alimlerle ulaşan dini “GELENEK” diyerek aşağıladı. Haramı helal saymakla suçladı. Aynı onlar gibi ateizm ve deizmin çoğalmasındaki sebep olarak gösterdi. Halbuki ateizm ve deizm Mealcilik gibi hadis inkarcılığının ve Ehli Sünnetten uzaklaşmanın artmasıyla orantılı artmıştır. Bunu bile idrak edemeyen kişinin size din ve gelişim alanında hiçbir faydası olmaz. Alimlerimizi helali haram saymakla itham eden bu kişiye yazıklar olsun. Uzak durun okumayın. Okutmayın…
(Genç Hoca)

Bu kişinin kitaplarında da özellikle dini konularda ve ayet meallerinde çeşitli çarpıtmalar/iftiralar bulunduğunu tespit ediyoruz.
İşte onlardan bir tanesi:

Habil ile Kabil arasındaki hadiseyi anlatırken Kabil’in kıskançlık ateşini tetikleyen şeyin “ailesinin kardeşini ona tercih etmesi” diye bir hezeyanda bulunuyor. Halbuki ayetlerde açıkça “kurbanının Allah tarafından kabul edilmediği” geçmektedir. Bir Peygamber olan ailesinin Kabil’e karşı bir ayrımcılığı, onu hor ve hakir görmesi veya kardeşini ona tercih etmeleri söz konusu bile değildir. Yazar ise Kabil’in içine düştüğü kıskançlık ateşinin sebebini ailesine yani hazreti Adem ve Hazreti Havva’ya bağlamış, onları “diğer kardeşi tercih ederek” Kabil’e haksızlık yapmakla suçlamıştır. Bu ise bir Peygambere yapılacak büyük bir iftiradır… Bu hezeyan okuyucunun zihninde bir Peygamberi diğer insanlar gibi çocukları arasında ayrımcılık yapan bir karaktere büründürmektedir… Yorum sizin…

PAYLAŞ