Hasan el-Benna'dan gençlere öğütler

Hasan el Benna’dan Öğütler:

“Ey Müslüman genç, İslâm’ı yaşamayı ihmâl etme!”

“-Konuştuğunda ihtiyaçtan fazla sesini yükseltme. Şüphesiz bu bir ürkütme ve eziyetten öteye gitmez.

-Görevlerimiz vakitlerimizden daha fazladır. Başkalarına vakitlerini iyi kullanmada yardımcı ol. Senin bir işin varsa onu vaktinde yap.”

Şartlar ne olursa olsun, ezanı duyduğunda namaza kalk.

-Kur’an oku, mütalaa et, onu dinle. Allah’ı zikret. Vaktinden küçük bir parçasını dâhi faydasız geçirme.

-Ne olursa olsun hiçbir konuda tartışmaya girme. Şüphesiz tartışma hayır getirmez.

-Fazla gülme. Allah’a bağlı olan kalp sakin ve vakarlıdır.

-Çok şaka yapma. Mücahit ümmet sadece ciddiyeti bilir.

-Konuştuğunda ihtiyaçtan fazla sesini yükseltme. Şüphesiz bu bir ürkütme ve eziyetten öteye gitmez.

-Şahısların gıybetini yapmaktan, cemaat ve çalışan grupları kötülemekten sakın. Onlar hakkında sürekli hüsn- ü zan göster ve hayır olanı konuş.

-Karşılaştığın kardeşlerine senden istenmese de tanış. Şüphesiz ki davamızın esası tanışma ve sevgidir.

SEÇME VİDEO

6 Yorum

  1. hadi ordan seyid kutubun fikirlerini ihvanı müslimin kobul etmez. zahmet ette bennaın risalelerini bir oku 500 sayfacık. benna efendi hazretleri gibi adam yazmıştır adam . risaleleri konferanslarının bir araya getirilmesi ile yazılmıştır geneli böyledir. birde gazetede makaleleri yaynınlanmış tasavvufla alakalı yazılarını oku türkçeyede çevrildi.

  2. o bildiklerini bir daha araştır boş konuşuyorsun. ihvanı müslimin seyyid kutubu kendinden görmez fikirlerini kabul etmez.zahmet ette bennanın risalelerini bir oku

  3. Cübbeli Ahmed Hocanın Hasan el Benna hakkındaki ifadelerini işitmedim, ama bildiğim kadarıyla Hasan el-Benna, Seyyid Kutup ve bunların devamı olan bugün ki İhvanı Müslimin, mezhebsiz, reformcu ve Kur’ancı dırlar. Mısırdaki El Ezher bunların ekolünün şimdilerde temsilcisidir. Mezheb imamlarını küçük görür onların icitihadlarını, fetvalarını tanımaz ve kendi “içtihad” (müctehid olmayan kimse ictihad yapamaz) ve fetvalarını verirler. Bir El Ezher mezunuyla görüştüğümde, Seyyid Kutub dan nasıl bir övgüyle bahsettiğini hatırlıyorum, demekki tamamen mezhebsizlik aşılıyorlar. Türkiye’de bu ve benzeri şahısların yanlış tanınması yeni bişey değil, bizim yakın tarihimizdeki bir çok şahıs dahi yanlış tanıtıldı. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy dahi bunların yolundadır, Kur’ancıdır, hadisleri reddedicidir, reformcudur, Abduh için şiirlerinde üstad dahi demektedir. Ama sorsan kimse bilmez, üstad Kadir Mısıroğlu çeşitli vesilelerle bunu dile getirmiş ama çok eleştiri almıştır. Cübbeli Ahmed hocanın bazı açıklamaları siyaset gereği “çamura basmamak için üzerinden atlama” şeklinde olabiliyor (mesela Alevilik, veya M.Kemal ile ilgili açıklamaları), belki bu konu da öyledir. Fakat bizim bildiğimiz Hasan el Benna, reformcu, Kur’ancı ve mezhebsizdir, umulur ki ölmeden önce tevbe etmiş olsun, doğruyu görmüş olsun. En doğrusunu şüphesiz Allahu Teala bilir.

  4. ihvanı müslimin ehli sünnet değildir öyle oldukları içinde ALLAHÜ TEALA nın yardımı onlara gelmemektedir. koministlerle işbirliği yapıp kral faruğa isyan ettiler ihtilal yaptılar. ehli sünnet itikadındaki bir müsliman başındaki zalim bir hükümdar bile olSA isyan eder mi? etmez diye ehli sünnet alimleri yazıyor. kominisler gibi yıkıcıdırlar. kendisi dahil binlerce kimse idam sehpasına gitti 100binlerce müslimanında hapishaneye girdi ne oldu neticisi ? amelleriniz düzgün olursa yukardakiler(kötü yöneticiler) ya teslim olur yada defolur gider (isyan edilmez). koministler gibi isyan etmekle olmaz. s. kutup ‘un kitapları ihtilal isyan dolu (mevdudi de öyle)
    sonuç: mısırda birtürlü başarılı olamadılar, suriyeyi darma dağın ettiler. cihadı (islam)devleti yapar, alimler dil ile yapar müslimanlar da kalben buğz eder sevmezler. HASAN EL BENNA da böyleydi ihvanı müslimin de böyle bir teşkilattı, aynı şekilde devam ediyorlar ve ezher de ehli sünnet alimlerini devre dışı bıraktılar mezhepsizlik hakimdir ve bunlarda mezhepsizdir. Bana göre böyle şöyle diyen mezhepsizdir. ipin ucu ingilizin elindedir. 72 BİDAT FIRKASINDA EVLİYA ÇIKMAZ

  5. Müdafaa-i ve Muhafaza-i Ehli Sünnet

    Hasan el-Benna, tam Ehli sünnettir. Cübbeli Ahmet Hoca’nın Hasan el-Benna hakkında görüşü için: ” htt ps://www.youtube.com/watch?v=sFLUbwKTeDA ” adresine bakın.

  6. Sen ne yapıyorsun 43 yaşında şehit ettiler bennayi.sen ne işe yariyorsun.birde hatıralarını oku da utan kendinden

Zaman aşımına uğramış

ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI © 2015 YASAL UYARI: Sitemizde bulunan www.ihvanlar.net imzalı yazılardan alıntı yapılması halinde sitemiz kaynak belirtilmelidir.