Tarihi dizilerden öğrenenlerle Diriliş uyarısı

dirilis-ertugrul   Diriliş Ertuğrul dizisi başladığı zaman biz bir uyarı yayınlamış ve giyim kuşamın ecdadımıza aykırı olduğunu beyan etmiştik. BURADAN BAKABİLİRSİNİZ
Bir eleştiri de tarihçi Ahmet Şimşirgil’den geldi. Bu dizinin gerçek tarihi yansıtmadığını ifade eden Şimşirgil, eleştirilerini bir bir sıraladı.
Diriliş Ertuğrul dizisinde yaşanan olayların çoğunun tarihe uygun olmadığını dile getiren Prof. Dr. Şimşirgil, “Beni TRT 1’e Pelin Çift’in programına çağırdılar. Dizinin yapımcısı ve tarih danışmanı da vardı. ‘Bu dizinin tarihle alakası yoktur’ dedim. ‘Yemeğinizi genelde sağ elle mi sol elle mi yersiniz?, Beyler, bunlar devamlı sol elle götürüp duruyor’ dedim dizinin sahiplerine. ‘Hocam adam solaksa ne yapalım’ dediler. Dedim ki ben o adamı izlemiyorum. Ben Ertuğrul’u izliyorum. Dizide Ertuğrul’u canlandıracak, kendini değil. Dizide izin almadan içeri giriyorlar. Destur deyip birden içeri giriyorlar. Daha sonradan bunları düzeltmeye başladılar. Tapınak Şövalyeleri ile Osmanlı’nın hiçbir bağlantısı olmadı. Ama dizinin 1. sezonu Tapınak Şövalyeleri ile geçti. Ertuğrul, Moğollar’ın eline hiç geçmedi. Dizinin 2. sezonunda Ertuğrul, Moğollar’ın eline geçti. Hatta eline bir de çivi çakıldı. Bize kadar gelseydi adı çolak Ertuğrul olarak gelirdi. Adı tarihe öyle geçerdi. Kayı Boyu, Dodurga’ya hiç sığınmadı. Ama dizide Kayı Boyu Dodurga’ya sığındı. Koskoca Kayı Boyu sığıntı oldu. Baycu Noyan, bizimkilerin eline hiç geçmedi. Ama dizide geçti. Hadi buyurun. Dizinin nesi kaldı? Dizinin yüzde 95’i gitti.
   Şimşirgil’in eleştirileri böyle.
   Biz de diyoruz ki, izlemeyin ama hadi izliyorsunuz bari “tarih budur” diyerek izlemeyin. Tarihi Müslüman tarihçilerimizden ve tarih kitaplarından öğrenin.
   www.ihvanlar.net

PAYLAŞ