TÜYAP Kitap Fuarında neler oluyor?

1-Kitab-ı Mukaddes Şirketi reyon kurmuş, ebeveyni veya öğretmeni olmadan gelen çocuklara güler yüzle Hristiyanlığı anlatıyor. (Aslında o küçük arkadaşlardan birine şunu dedim: Hristiyanlığı öğrenmek için bu misyonerlere ne gerek var, bizim muhterem diyanet işleri başkanımızın eserlerini okursan zaten Hristiyanlığı anlatıyor hep.) Bu özgürlük ise buna karşıyım. Oraya gidenlerin hepsi bilgili ve şuurlu kişiler değil, hatta ekserisi arkadaşları ile gezmeye gelen çocuklar. Bu nasıl bir ihanettir? Diyanet’in kitap reyonlarında duran kişilerin tavırları ile misyonerlerin reyonunda duranların tavrı ise bahs-i diğer ve çocukların hangisinin önünde daha çok oyalandığını görünce zaten durum ortaya çıkıyor.

2-TÜYAP kitap fuarı ile Diyanetin kitap fuarı karşılaştırıldığında bizim kesimin zayıf kaldığı aşikar ortada. İstanbul’un bir ucu olan TÜYAP’da izdiham olurken, Diyanet’in İstanbul’un göbeğinde yaptığı fuar içler acısı. Bu durum; sadece maddi meseleler, Ramazan ayının yaza denk gelmesi gibi sebeblerle açıklanamaz.

3-Ya TÜYAP tamamen sahiplenmeli ya da tamamen terk edilmeli. Yoksa adamlar, sergi adı altında ziyaretçilerinin çoğunun çocuklar olduğu bir fuarda çıplaklık, ahlaksızlık içeren tabloları teşhir ediyor ve misyonerlik faaliyetilerine göz yumulan bu yerde bize sadece ziyaret fırsatı tanıyorlar. Birşeyler yapılmalı…
Harun Çetin

PAYLAŞ