Yeni Akit şaşırdı, Meal savunması şaşırttı

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Karadaş bir açıklama yapmış, şöyle:

“Ateist ve deistlerin temel argümanları şu anda felsefi olmaktan ziyade Kur’an çevirileri üzerinden oluşmaktadır. Meal çevirisi, bağlamı tam veremiyor. Bu konuda Diyanet’in ve ilahiyatların ortak bir çalışma yapmasının çok yerinde olacağını ve rüzgârı tersine çevireceğini düşünüyorum. Din kültürü öğretmenleri Diyanet’ten ücretsiz meal isteyip öğrencilere dağıtıyorlar. Öğrenciler okumaya başlayıp anlamlandırma sorunu yaşadıklarında kafaları karışıyor ve işte bu akımlara yönelebiliyorlar. Şu anda bizim en temel sorunumuzun, âcizane bu konu olduğunu düşünüyorum.”

Bu yerinde ve doğru açıklamayı sayfasına taşıyan Yeni Akit gazetesi tam bir şuursuzluk örneği göstererek sözde Kemalizme vurmak adına mealizmi savunmuş.

Halbuki bilmeleri gerek ki, Mustafa İslamoğlu’ndan tutun da Caner Taslaman’a, Yaşar Nuri Öztürk’ten İhsan Eliaçığa kadar hepsi mealcidir.

Mealcilik gençleri Kur’an’ı analama noktasında büyük sıkıntılara sokmakta, kendilerine yorum yapma özgürlüğü verilen gençler Allah’ın ayetlerini “gerçek manasını asla veremeyecek/yansıtamayacak” bir meal üzerinden yorumlama cür’etine girmekte, ne ifade edildiğini anlamadığı noktada kusur olarak görmeye başlamaktadır.

Yeni Akit gazetesi, laik sistemin eğitiminin faturasının meale kesildiğinden dem vurmuş, meallerin suçu yokmuş, bir de tepki yağmış. (Abartıda üstlerine yok)

Yeni Akit gazetesi bu gibi konularda Ehli Sünnet hocaefendileri gözetir ve takip ederse şaşırmaz diye düşünüyoruz. Bu arada takipçileri de yorumlarda Hocaefendiye hak verip gazeteyi eleştirmiş..

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ