Para pul oldu, her şey pahalandı. Sebep ne?

Son yıllarda paramız pul oldu. Adeta bir Afrika ülkesine döndük. Bir euro veren turist karşılığında 11 TL alıyor. market kasap çarşı pazar fırsattan istifade fiyatları şişirdikçe şişiriyor. Her gün zam geliyor, her şeyin fiyatı uçup gidiyor.

Bin TL altında kiralık ev bulunmazken temel gıda maddeleri bile insanları zorlayacak duruma geldi.

Tabi ki bu hal orta gelirli ve dar gelirli vatandaşı sarsıyor. Özellikle kalabalık aileler geçim sıkıntısıyla boğuşuyor. Böyle aileler için meyve yemek bile lüks hale geldi.

SORUMLU KİM? NEDEN OLUYOR?

Sosyal medyada bu durumu fırsat bilen insanlar devamlı surette hükumete yükleniyor. Hükumetin ekonomiyi bitirdiğinden dem vuruyor, istifa istiyorlar. lakin bundan 10 yıl öncesine kadar herkesin keyfi yerindeydi. Para akışı kuvvetliydi. Herkes lüks konfor peşine düşmüştü.

Peki ne oldu da böyle oldu?

Öyle ki Türkiye’de hiç olmadığı kadar millileşme atılımları yapıldı, yerli üretim arttı. Savunma sanayisinde dışa bağımlılık % 80 azaldı. İhracat arttı. Buna rağmen bir anormallik var.

Şu gerçekleri de görmemiz gerekiyor:

Döviz kuru normal seviyelerdeyken gezi olaylarıyla birlikte tırmanışa geçti. 15 Temmuz darbesi sonrasında devam eden yükseliş Rahip Brunson ile arttı. Düşünün doların ülkesi ABD başkanı Türkiyeyi tehdit etti.

Muhalefet gittiği ülkelerde Türkiye’de diktatörlük olduğunu ve yatırım yapmamaları gerektiğini zırvalayıp durdu.

ABD başkan adayları Türkiye muhalefetinin desteklenerek hükumetin yıkılması gerektiğini söyleyip durdular.

Sonrasında terör destekçisi Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala adındaki ne idüğü belirsiz bir şahıs için ülkeler devreye giriyor ve baskı yapıyor, saldırıyorlar, tehdit ediyorlar.

Pandemi şartlarını da göz önüne aldığımız zaman durumun normal olmadığını görürüz. Çok ciddi bir anormallik var.

Dolayısıyla bu durumda tamamen hükumeti suçlamak bu gerçeklere gözleri yummak demektir. Evet, özellikle dar gelirli vatandaş sıkıntıya düştü biraz lakin biz de bunu hak ettik. Dinden uzaklaştık, şımardık, kibirlendik. Allahu Teala da düşmanı bize musallat etti ve burnumuzu sürtüyor ki akıllanalım, aklımızı başımıza alalım.

Bu iş sadece hükumete yüklenmekle düzelmez. Topluca tövbe edip Allah’a yönelmezsek, Allah’ın lutfunu ve rahmetini çekecek adımlar atmazsak daha beter günler bizi bekliyor. Ve geleceğini de görüyoruz.

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ
Etiketler