Rusya İslam Üniversitesi Hizmet Binası hizmete açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülen “Kardeş Şehir Projesi” kapsamında Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da İstanbul Müftülüğü tarafından inşa edilen, Rusya Müslümanları Merkezi Dini Nezareti’ne bağlı Rusya İslam Üniversitesi hizmet binası hizmete açıldı.

Ayasofya Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış programında hitap eden Rusya Müslümanları Merkezi Dini Nezareti Başkanı Talgat Taceddin, İstanbul Müftülüğü’nün desteğinden dolayı teşekkürlerini dile getirirdi.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş ise 2015 yılında Talgat Taceddin’in inisiyatifi ile başlanan Rusya İslam Üniversitesi inşaatının bugün resmi açılışını gerçekleştiriyor olmanın heyecanı içerisinde olduklarını, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü olarak Rusya İslam Üniversitesi inşaatının yapımını üstelenerek kadim İslam geleneği olan bu coğrafyalara bir nebze de olsa katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Müftü Arpaguş ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın tebrik mektubunu Rusya Müslümanları Merkezi Dini Nezareti Başkanı Talgat Taceddin’e takdim ederek açılış öncesi dua etti.

rusyaislam.jpg

Rusya Federasyonu ve dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda misafirin katıldığı açılış programına, Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov ve Rusya Federasyonu’nun Dini Kurumlarla ilgilenen kurum temsilcileri de katıldı.

Rusya Müslümanları Merkezi Dini Nezareti Başkanı Talgat Taceddin Rusya İslam Üniversitesi inşaatına katkılarından dolayı İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Dekanı-İstanbul Eski Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz ve İstanbul Eski Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’a Dini Nezaretin Teşekkür Nişanını takdim ettti.

Konuk heyet, ziyaret kapsamında Rusya Müslümanları Merkezi Dini Nezareti Başkanı Talgat Taceddin’i makamında ziyaret ederek, Zubovo kasabasındaki cami açılışı ve aynı kasabada başka bir cami için düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Diyanet Haber

PAYLAŞ