Bilseydin yemezdin: Kruvasan ve Kapuçino bakın nereden geliyor?

Kruvasan ve kapuçinoyu bakalım bu yazıyı okuduktan sonra da afiyetle tüketebilecek misiniz?

Kruvasan ya 1529 1. Viyana kuşatması veya 1683 2. Viyana kuşatması esnasında halka yaşanan ekmek kıtlığının sebebinin düşman Türkler olduğunu hatırlatmak için hilal şeklinde yapılmıştır

Kapuçinonun hikayesi daha hüzünlüdür Avusturyalılar 2. Viyana Zaferinden sonra bastıkları Osmanlı ordugâhından çuvallar dolusu kahveyi ganimet olarak alınca kahvehaneler açılmaya başlar Viyana’da Osmanlı tehdidine karşı Katolik ittifakının kurulmasında baş rol oynamış bulunan

KAPUÇİN tarikatı keşişi Marco d’Aviano (2003 yılında azizlik mertebesine yükseltilmiştir) acı tadını kırmak için kahveye süt ve bal ilave ederek KAPUÇİNOyu icat etmiştir Simon Millar, Viyana 1683, s. 93.

Mustafa Armağan

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Avatar

    Fenni ilimlerdeki yeni buluşları ve İslam nazarıyla nasıl anlaşılır bunlarıda anlatmak lazım. Kuran nasıl önceden açıklık getiriyor vs. Hadisler nasıl tıp hakkında ne öneriyor. Bugünkü hangi buluşlarla nasıl uyum sağlıyor. Bunları millete anlatmak lazım. Özellikle gençlere. Yani bizim dinimiz bunların hepsni açıklıyor. Böyle millete anlatmamız lazım.
    Tamam Kruvasanı anlattınız vs. Ama başka yerlerde okadar büyük boşluklar varki. Ehli Sünnet camiası oraları doldurduğunu göremiyorum. Eğer bilgimiz yoksa kendimizide geliştirmemiz, anlatabilmek için. Ben Hocayım benim görevim değil, fen ilimleri falan demek… olurmu böyle bişey, kendimizi geliştireceğiz. Eski alimler ne kitaplar yazmış, bir bakmak lazım.

YORUM YAZIN