HAFIZLIK YAPANLARA TAKTİKLER

Her hafız adayının, kendisine göre sayfa ezberlerken izlediği bir yol vardır. Mesela kimisi sayfayı ezberlemeye en alttaki ayetten başlar. Kimisi yukarıdan başlar, kimisi yarım yarım yapar. Birinin yaptığını bir başkası yapamayabilir. Çünkü herkesin zekâ ve ezber kabiliyeti aynı değildir. İşte hafızlık yapanlara, yardımcı olacağını düşündüğümüz uygulayabilecekleri bazı taktikler:

1. Ezberlediğiniz her ayeti dinletin, sonra ikişer ikişer dinletebilirsiniz. Daha sonra 5 satır, 5 satır dinletin. Daha sonra da yarım yarım ve tam sayfa olarak dinletebilirsiniz.

2. Yeni ezberleyeceğiniz sayfayı ince çizgilerle üç bölüme ayırabiliriniz. Böylelikle ezber yapacağınız kısım psikolojik olarak gözünüzde küçülecektir.

3. Kendinize anahtar kelimeler seçin. Mesela bazı kelimeler Türkçede bir şeyi anımsatabilir veya bir kelimeye benzeyebilir. Bu kelimeleri beyninizde kodlayarak sayfanın gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

4. Sayfayı bir çeşit harita gibi aklınızda tutun. Yani mesela ikinci ayetin başlangıç yeri, diğer ayetin uzunluğu vs. bunlar sayfayı gözünüzün önüne gelmesini sağlayacaktır.

5. Hafızların zorlandığı bir husus da ayet sonlarını diğer ayet ile birleştirmektir.

Ayetler uzun olduğu zaman bir sayfada ayet sayısı azalıyor, ayetleri hatırlamak kolaylaşıyor. Dolayısıyla uzun ayetlerde ayetin başını aklınızda tutabilirsiniz. Şöyle ki: yeni yaptığınız sayfayı gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Hayali bir şekilde sayfanın tümünü görün. Ayetlerin yerleri aklınıza gelsin ve daha sonra ayet başları.

Kısa ayetlerde ise üç dört ayeti bir ayetmiş gibi ezberlemeye çalışın.

Ayetin sonundaki kelimeyi ve diğer ayetin başındaki kelimeyi birleştirerek tekrar edin.

6. Kaydırma Tekniği: Ezber yaparken sayfaya aşina olabilmek çok önemli. Bunun için kaydırma tekniğini kullanabilirsiniz. Mesela yarın vereceğimiz dersi ve diğer günün dersinin yeni sayfasını (ham) yaptık. Bununla yetinmeyip iki gün sonrasının hamını da yapıyoruz. Yapamasak bile bu günden yüzüne olarak bol bol tekrar ediyoruz, ayetleri gözden geçiriyoruz. Böylelikle sayfa bize yabancı gelmeyecek ve zorlanmayacağız. Eğer böyle yaparsak, her gün iki gün sonrasının sayfasını yapacağımızdan hem sayfalarımız kuvvetli olacak, hem de ders bırakma ihtimalimiz azalacaktır.

Kaydırma işini tatilde yaparsak çok büyük kolaylık oluyor. Ders kaçırmak zorlaşıyor, ezber kolaylaşıyor. Hafta sonu tatilinde biraz derse zaman ayırarak iki gün sonrasının hamını yapıyoruz, böylece Kursta zorlandığımız bir sayfa gelecek olsa bile, biz, o sayfayı iki gün önceden yaptığımız için bu zorluğu yarı yarıya azaltmış olacağız.

7. Yatmadan önce bol tekrar: Beynimizi dinlenmeye almadan önce göz gezdirdiğimiz sayfaları, bir gün önceden bakmış olduğumuz sayfaları ertesi gün hatırlamamız daha kolay oluyor. Onun için yatmadan önce yüzüne bakarak da olsa sayfayı mutlaka tekrar etmelisiniz.

8. En büyük sıkıntılarımızdan birisi dersi başkasına dinletmektir. Bazen kimseyi bulamayız çünkü herkes kendi derdine düşmüş, ders hazırlamaktadır. Hocanın huzuruna çıkmadan önce de bu sayfaların dinletilmesi gerekmektedir. O halde: Kuranımızı sanki sizi dinleyecek bir arkadaşınızın önüne koyarmış gibi ters koyun. Sizde arkadaşınıza veya hocaya okur gibi bir pozisyona geçin. Hocaya ders okurken yaşadığınız psikolojiye girin. Yani rol yapın. Kelimelerdeki hataları göremeseniz de ayetlerdeki kopuklukları ve eksikliklerinizi fark edeceksiniz.

9. Kur’anınızın boyutu küçük olursa size psikolojik olarak bir faydası olabilir.

10. Hafız, ezberleyeceği sayfayı önce aklında bitirmelidir. “Ben bu sayfayı kesin ezberleyeceğim” diyerek kati bir inanç ile kalbinden inanmalıdır.

11. Her şey beyinde biter. Hafif bir bıkkınlıkla “yarın ders vermesem mi acaba?” diyerek bir kere evhamlandığınızda sonuç dersi yapamamak ve dersi verememek olacaktır.

Yukarıda yazdıklarımız elbette sadece tavsiye niteliğindedir. Herkesin kendi kapasitesine göre bir taktiği vardır. Ancak hafızlık yaparken zorlanan kardeşlerimiz bu taktikleri de deneyebilir. Özellikle kaydırma tekniği talebelerin en çok başvurduğu taktiklerdendir.

Rabbimiz, tüm hafızlarımıza ve hafızlık yapan talebelerimize yardım eylesin. Keskin zekâlar ile ezber kuvveti ihsan eylesin. Âmin.

www.ismailaga.info

PAYLAŞ