HASBİ ABDULKERİM HOCA

 

Hasbi Abdulkerim Hoca efendi (Rahmetullahialeyh) 1941 yılında doğdu.Peygamber Efendimizin sünnetlerini yaşayıp, sünnetlerine çok değer veren mübarek bir Hadis Alimi idi.
Hasbi Abdulkerim Hoca efendi (Rahmetullahialeyh) 1941 yılında doğdu.Peygamber Efendimizin sünnetlerini yaşayıp, sünnetlerine çok değer veren mübarek bir Hadis Alimi idi.Hasbi Abdulkerim Hoca efendi 1941 Doğumlu olup İsmailağa camisinde 40 sene müezzinlik yaptı ve oradan’da emekli oldu.

Alihaydar Efendi’nin (kuddisesirrahu) müridiydi, onun hizmetinde bulundu ve tekke’sinde derslerine katıldı.
İsmailağa Cami’sinde hiçbir karşılık beklemeden Hadis dersleri veriridi.
Hakka, hukuka çok dikkat eden ve Hafız’lığa çok önem veren birisi idi.
Ailesine çok düşkün 3 kız babası idi.
Hasbi Abdulkerim Hoca efendi 25 kere Hacc’a gitmiştir.Her hacca gittiğinde ”ALLAH’ım! Benim ruhumu burda al ama bu sene değil” sözü meşhurdur…

2001’Nisan’da geçirmiş olduğu fıtık ameliyatında hayata veda etti.
Edirnekapı Şehitliğine defnedilmiştir.

Efendi Hazretleri’nin bacanağı, müezzini, sadık muhibbi HASBİ ABDULKERİM (Rahmetullahialeyh) Hocamız, Allah (celle celaluhu) ve Resulullah aşığı, Kabe-i Muazzama ve Medine-i Münevvere sevdalısı, Hadis muallimi, Hattat, Hatip, sert ve mert tabiatlı, Hakkı söyleyen, İlme ve Alimlere çok değer veren ilmindeki ihtisasıyla bilinen bir alimdi.

İsmail Ağa cemaatinin sembollerinden olan Hasbi Efendi sert görüntüsünün arkasında çok hassas, çok güzel anlatıma sahip olan fakat münafıkların sevmediği bir muhteremdi.

Ömrünün son demlerinde o celalli şahsiyet, İsmail Ağa Camii’nin kürsüsünde, Allah (celle celaluhu) ve Resullullah’ dan bahsedince kendini tutamaz ve kürsüde gözleri iki çeşme olurdu.

Kur’an-ı Kerim’e ve cemaatle namaza çok titizlik gösteren hocamız vaaz uslübuyla her seviyedeki insana çok tesirliydi. Yağcılığı dalkavukluğu hiç sevmeyen, talebe parası yemeyen, talebeye yediren Allah (celle celaluhu) ın cici kullarındandı.

Üstadımız Hazretleri, Hasbi Efendinin vefatından sonra, onun için; “Çok vaaz ederdi, Politikayı da hiç sevmezdi” sözüyle, onun özelliğinden bahsetmişti, vaazlarında…Yeri doldurulamıyacak Hocaefendilerdendi. Allah (celle celaluhu) şefaatine layık eylesin.

Ruhu için Fatiha ve üç İhlas’ı şerif.

PAYLAŞ