Diş macunu zararlı, misvak yararlı

   Artık bilim ve tekniğin İslam hakikatlerini tasdik ettiğine, Peygamberimizin tavsiyelerinin büyük bir mucize olduğunu ispat ettiğine şahit oluyoruz.

   Batıya uymak adına doğallımızı kaybettik ama bu bize çok pahalıya mal oldu, aynı zamanda sağlığımızı da kaybettik.

   Bakın mesela her eve giren ve maalesef misvak sünnetinin yerini alan diş macunlarının içinde barındırdığı sodyum florür denilen maddenin mideye kaçması, yutulması halinde çok büyük sıkıntılar doğurduğu ortaya çıktı. Özellikle çocuklarımız için büyük tehlike söz konusu.

Haber Şöyle:
   İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, çocuk sağlığı için önemli uyarılarda bulundu.

   Diş macunlarının içinde ‘sodyum florür’ adı verilen zehirli bir kimyasalın yer aldığını anlatan Aydın, bunun doğada kullanılan flor gibi doğal özelliklere sahip olmadığını ve birden çok zararı bulunduğunu söyledi. Aydın, diş çürüğünü engellediği gerekçesiyle çocuklar için üretilen diş macunlarında da bu maddenin kullanıldığını kaydetti.

”Bağışıklık Sistemini Çökertir”
   Çocukların dişlerini fırçalarken macunu yuttuğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet şunları kaydetti: “Bu çok sakıncalı. Kanserojen özelliklere sahip olan bu kimyasal madde çocuklarda zeka geriliğine yol açar. Ayrıca, bağışıklık sistemini çökertir, enfeksiyonlara karşı direnci düşürür, üreme sistemine zarar verir ve kalıcı dişlerin çıkmasını geciktirir. O nedenle yuttuğuna emin olacağımız yaşa kadar çocuklara macun kullandırtmamalıyız. Bu yaş da 5-6’dır.”

”Sadece Diş Fırçası Kullanılabilir”
   Dişlerinin çıkmasıyla birlikte fırçalanmaya başlanabileceğini ifade eden Aydın, o yaşta sadece uygun diş fırçasının kullanılmasının diş sağlığı için yeterli olacağını sözlerine ekledi. Aydın fırçaya alternatif olarak da hijyenik misvakı önerdi. Diş çürüklerini önlemek için şekerli ve rafine gıdaların mümkün oldukça azaltmak gerektiğine işaret eden Aydın, “İşlenmemiş doğal gıdaları yiyin. Çocuklarınızı biberonla beslemeyin. Dişlerin iyi gelişmesi için yarı katı ve katı veya kemirilen gıdaları erken başlatın” uyarılarIında bulundu.

”Çocuklar Yutmamalı”
İÜ Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Toksikolog Prof. Dr. Salih Cengiz:
    Belli bir dozun üzerine çıkılmadıkça sorun olmaz. Ancak sürekli alınması ve yutulması durumunda bu dişleri olumsuz etkiler. Dişlerde bir takım beyaz lekelenmelere ve yumuşamalara neden olur. Dişlerin daha kolay çürümesine yol açar. Yani dişleri kuvvetlendireyim derken dozu aştığında sertleşme yerine yumuşama gibi bir sorun ortaya çıkmış olur. Bu açıdan doz çok önemli. Çocukların yutmadan kullanması büyük önem arz ediyor.

”Flor Son Derece Zararlı”
   Kimya Mühendisi Mennan Aysan Kuzanlı: “Sodyum florürün diş macununda bulunma sebebi diş minesinin daha iyi gelişmesini sağlamak. Ancak flor aynı zamanda, klor, brom ve iyot gibi son derece zehirli bir kimyasaldır. Miktarı ne kadar fazla olursa zarar verme etkisi o derece artar. Özellikle çocuklar için sakıncalı. Yutmamaları gerekir.
 

MİSVAK
   Gördüğünüz gibi bilim adamları bile artık MİSVAK diyor. Peki misvağın ne gibi faydaları var. Tespit edilenlerden bir kaçı şöyle:

Ağız kokusunu güzelleştirir.
Gözleri cilalandırır,
Göz ağrılarını teskin eder,
Misvak kullanan kimsenin lisanında düzgün ve ahenkli bir konuşma gelişir.
Ses tonunu güzelleştirir,
Diş çürümelerini önler,
Diş etlerinin çekilmelerini önler,
Damaklara kuvvet verir,
Balgamı tahlil eder,
Zekayı arttırır,
İhtiyarlığı geciktirir,
Ölümden maada her derde şifadır,
Basur hastalığını teskin eder,
Yüzü güzelleştirir,
Hazmı kolaylaştırır,
Zihni açar,ezberlemeyi kolaylaştırır,
Kalbi,mideyi ve göz sinirlerini kuvvetlendirir,

Manevi Faydaları:
Peygamber efendimizin hiç terk etmediği sünnetidir.
Cenabı hakkın rızasını kazandırır,
Şeytanı darıltır,
Melekleri memnun eder,
Can çekişmeyi kolaylaştırır,
Kelime-i şahadeti hatırlatır,
İman ile gitmeye sebep olur,

   Eskiden alay etmek için: “odunu ağzıma mı sokacağım” gibi ifadeler kullanırlar, sünneti tahkir ederlerdi. Elhamdülillah şimdi bilim adamlarının ağzından “Misvak tavsiye ediyoruz” gibi cümleler duyuyoruz. Sağlıklı bir yaşam istiyorsak misvağı bırakmayalım.

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ