Ayasofya’nın müze yapılma kararnamesi sahte

Ayasofya'nın müze yapılma kararnamesi sahteAyasofya’nın yeniden ibadete açılması için TBMM’ye kanun teklifi veren MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, müze yapılması hususunda çıkarılan 7.11.1934 tarihli kararnamenin de sahte çıktığını söyledi.

Resmi Twitter hesabından konuyla ilgili bilgi veren eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Halaçoğlu, “Bugün (7 Kasım günü) Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdim. Müze yapılması hususunda çıkarılan 7.11.1934 tarihli kararname sahte çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanmamış. ‘Atatürk’ adı verilmeden onun adı kullanılmış. Bu soyadı verilmeden adı böyle kullanılmış. İbadet yapılırken müze olarak da kullanılmaya devam edebilir. Tıpkı diğer camilerimizin turistlere açık olması gibi. Ayasofya fethin ve hakimiyetin sembolüdür. Ayasofya bir semboldür. İstanbul’un fethinin sembolü. İstanbul ile ilgili ABD ve diğer Avrupa liderlerinin beyanlarını görün, Patrikhanenin kullanmasından korkarsanız hiçbir şey yapamazsınız. Zaten bu durumlara düşmemiz hep bu korku değil mi?” dedi.
 
“BİLMEYENLERE NASIL İZAH EDEBİLİRİM”
 
“Böyle bir kanun teklifini kendini Türk gören herkesin desteklemesini beklerdim. Ne yazık ki bazıları bağcıyı dövmeye kalkıyor.” diye sitem eden Halaçoğlu, şöyle devam etti: “Dört halifeyi sayamayan kişilere Ayasofya’nın ibadete açılmasının önemini nasıl anlatabilirim? Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul’un neden işgal edildiğini ve bunun Hristiyan dünyası açısından hangi sebeple önemli olduğunu bilmeyenlere nasıl izah edebilirim. Maalesef gerçek budur. Rahatsızlığınızı anlıyorum. Rahatsız olsanız da bunu gerçekleştirmeye çalışacağım. Değer kelimesini bilmeyenler muhatabım değildir. İstanbul, Fatihlerin bize armağanıdır. Bundan rahatsız olanlar karşı çıkmaya devam edebilir. Türkler olarak buna hakkımız vardır. ‘Hükümet karşı çıkar’ diye bu tür girişimlerden vaz mı geçelim? Artık bırakın bunları ve kendinizi ifade etmekten çekinmeyin.”

PAYLAŞ