Abdulkadir Molla’nın idamı gerçekleşti

Bangladeş’te Cemaat-i İslami lideri Abdulkadir Molla’nın infazı gerçekleşti.

Bangladeş televizyonları, , Cemaat-i İslami lideri Abdulkadir Molla’nın Dakka Merkez Hapishanesi’nde saat 18:00’de idam edildiğini duyurdu. Molla’nın asıldığı, adını açıklamak istemeyen bir istihbarat yetkilisi tarafından da doğrulandı.

Abdulkadir Molla ile birlikte 5 kişinin daha idam edildiği belirtiliyor.

Molla’nın bulunduğu hapishaneye cenaze aracının girdiği ve eşinin cezaevi çıkışında zafer işareti yaptığı da gelen bilgiler arasında.

1971 yılında ülkenin bağımsızlık savaşında Pakistan ordusuyla işbirliği yapıp 369 Bangladeş askerinin ölümünden idama çarptırılan Abdülkadir Molla’nın infazı, Yüksek Mahkeme tarafından onanmıştı. Molla, ‘insanlığa karşı suç işlemekle’ suçlanıyordu. Molla’nın idamı önünde hukuki bir engel olup olmadığı tartışma konusu olmuştu.

İLK İDAM

Bu kararla birlikte Abdülkadir Molla, kurulan savaş suçları mahkemesinde idam edilen ilk kişi oldu. Bu mahkemede, bağımsızlık savaşı döneminde Pakistan’la işbirliği yapmakla suçlanan kişiler yargılanıyordu. Molla da Cemaat-i İslami’nin kurduğu iddia edilen ve 200’den fazla entelektüelin ölümünden sorumlu tutulan Bedir milis gücüne üye olmakla suçlanıyordu.

PAYLAŞ