247 Cami Kilise Yapıldı

Hırvatistan İslam Birliği’nin (Diyanet İşleri) verdiği bilgiye göre, Osmanlı döneminde, yaklaşık 250 caminin bulunduğu ülkede, günümüze sadece üç Osmanlı camisi ulaşabildi, ancak bunlar da şu anda Katolik kilisesi olarak kullanılıyor.
Osmanlı eserleri de yokedildi
Hırvatistan’ın doğusundaki Osiyek kentinde bulunan tarihi Kasım Paşa Camii’ne ait izler, aradan asırlar geçmesine rağmen günümüze ulaştı. Balkan ülkelerinin tarih boyunca yaşadığı savaşlar ve çatışmalar, insanların yaşamları gibi ibadethanelerin kaderini de etkiledi. Ülkenin doğusundaki Osiyek şehrinde, Osmanlı’nın şehri fethinin ardından, 1526 yılında inşa edilen Kasım Paşa Camii, 1687 yılında ülkenin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun himayesine geçmesinin ardından tarih sahnesinden silinmek istendi. Ülkede, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun hüküm sürmeye başlamasının ardından, Osmanlı dönemine ait başta camiler olmak üzere tüm eserler bir bir yıkıldı.
Yıkılmayan Cami de Kilise Oldu
Hırvatistan İslam Birliği’nin (Diyanet İşleri) verdiği bilgiye göre, Osmanlı döneminde, yaklaşık 250 caminin bulunduğu ülkede, günümüze sadece üç Osmanlı camisi ulaşabildi, ancak bunlar da şu anda Katolik kilisesi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde, halkının büyük bir çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Osiyek, o dönemde, yaşam tarzı ve görünüşüyle de Avrupa’nın ortasında bir Anadolu şehrini andırıyordu. Osiyek Türk-Hırvat Dostluk Derneği Başkanı Damir Yuriç, yaptığı açıklamada, kaynaklarda, Kasım Paşa Camii’nin 1687 yılına kadar ibadete açık kaldığının yazdığını söyledi.  Yuriç, aradan geçen uzun süre nedeniyle, şehir halkının Kasım Paşa Camii’nin varlığını dahi unuttuğunu belirtti.
Tüm Eserler Sistemli Şekilde Yok Edildi
Osmanlı Devleti, yaklaşık 150 yıl kaldığı Hırvatistan’da yüzlerce eser inşa etti. Ancak, Osmanlı’nın ülkeden çekilmesinin ardından, birçok Osmanlı eseri yakılıp yıkıldı. Özellikle, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde, Osmanlı medeniyetine ait tüm eserler, sistemli bir şekilde yok edildi.Osmanlı’dan günümüze ulaşan bazı eserler ise köprüler gibi her dönem işlevsel olan eserler oldu. Hırvatistan’da, Cakova, Klis ve Drniş’te olmak üzere sadece üç Osmanlı camisi günümüze dek ulaşabildi. 16. yüzyılda inşa edilen bu üç cami de Katolik kilisesine dönüştürülerek, günümüze dek ulaşmayı başardı. Her ne kadar üzerlerinde bazı mimari değişiklikler yapılmış olsa da bu üç eserin de cami mimarisinden çok fazla uzaklaşmadığı öğrenildi. Bu arada, Osiyek’teki bir diğer Osmanlı eseri Süleyman Hanı ise günümüzde Fransiskan Manastırı olarak faaliyet göstermektedir.
Osmanlı Devleti, yaklaşık 150 yıl kaldığı Hırvatistan’da yüzlerce eser inşa etti. Ancak, Osmanlı’nın ülkeden çekilmesinin ardından, birçok Osmanlı eseri yakılıp yıkıldı. Özellikle, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde, Osmanlı medeniyetine ait tüm eserler, sistemli bir şekilde yok edildi. Her ne kadar üzerlerinde bazı mimari değişiklikler yapılmış olsa da bu üç eserin de cami mimarisinden çok fazla uzaklaşmadığı öğrenildi.

PAYLAŞ
Etiketler