Balkondan yapılan müzik ve eğlence gösterilerine tepki

   Prof Dr Orhan ÇEKER Hocaefendi, coronavirüsü sebebiyle evde kapananlara batıdan özenip balkondan müzik çalıp eğlence amaçlı gösteri yapanları uyardı. Tepkilerinin odağında “uzman kılıklılar” dediği Tv’lerde gezip insanları saçma şeylere teşvik edenler de vardı.

   İşte Orhan Çeker Hocanın bu vesileyle dikkat çektiği noktalar:

   Eve kapananları eğlendirmek ve moral vermek için sokak ve balkon konserleri veriliyor. Bu durum, virüs gibi tehlikeli sosyal bir maraza işaret ediyor: ‘müzik ruhun gıdasıdır’ dersen işbu maraz ortaya çıkar.

   Beyler ruhun temel gıdası müzik, tepinme vs değil; temel gıdası ibadet ve ‘Zikir’dir. Müzik de müzik olsa bari. Ayarı bozuk ve bunu zevk iddia eden bir kültürün mızıkası. Bu topluma ibadet ve zikir yerine bu mızıka din olarak pompalanmış olmasaydı şimdi evdekiler zımbırtı ile değil, ibadet ve zikir ile huzur bulacak ve canı hiç sıkılmayacaktı. Moral mızıka ile değil, manevî huzurla olur ki o da ibadet ve zikir ile elde edilir beyler.

   Ulvi duyguyu zımbırtıya tebdil etmiş marazlı bir toplum var ortada. Namaz yerine pompalanan yoga ayini ne kadar ucûbe birşey ise mızıkayı huzur kaynağı sanmak da böyle birşey. Kabir suali içerisinde ne kadar zımbırtı dinledin diye bir soru yok!

   Kitap okuma, ibadet ve zikir alışkanlığı olan insanı 14 gün değil aylarca eve kapatsan yine de canı sıkılmaz. Müziğin elbette caiz olanı var ama onu din haline getirip manevî huzur sebebi saymak çok tuhaf. Maddî bünyeyi güzel sofralar dururken çöplükten beslemeyi tavsiye etmek ne kadar ucûbe birşey ise manevî bünyeyi ibadet yerine zımbırtı ile besleme kültürünü pompalamak da böyle ucûbe birşey işte!

   Kimi uzman kılıklılar da evde tepinmeyi vs. öneriyor. Yarabbi aklımıza mukayyet ol. Tek başına bu bile asırlık ve dahi müzelik bir fıkra ve bir karikatür numunesi. Akıllıya hasret bir toplumu müşahede etmek çok üzücü. Maddî-manevî sağlık diliyorum efendim. ALLAH’a emanet olun.

Prof Dr Orhan ÇEKER

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ

3 YORUM

  1. Avatar

    gürültü kirliliği yaparak Müslümanları rahatsız etmemek gerekir

  2. Avatar

    Size ne , size ne? Onana da mı karışacaksınız? Yayınlasanıza bunu

  3. Avatar

    Ben de katılıyorum Orhan Hocaya.Bunları yapanlar çoğunlukla müzisyenler oluyor zannedersem.Hayat biçimleri olmuş artık kim ne ile meşgul olursa onu yapmak istiyor evinde.Allah hidayet etsin cümlemize.Bu afet bir ders olur bizlere inşaallah.Şer gibi görünen şeyler de sabredersek hayır elde ederiz inşaallah.Allah bizlere bu belayla yegane gücün kendine ait olduğunu gösteriyor.Ufacık bir varlık karşısında acziyetimiz meydana çıkıyor.Daha yakın zamanda sokaklara hanımları davet eden reklamların,hanımların bir süre sokaklardan çekilmeleri gerektiği tavsiyelerini tatlı dilleriyle görüyoruz.Dışarıda çalışmalarını teşvik eden bakanların dahi evde hayat ve huzur olduğunu dile getiren tweetlerini görmekteyiz.Karşı cinsle elini sıkmayanlara yobaz gözüyle bakanlar şimdi hemcinslerine dahi 1m den az mesafe de yaklaşamıyor.Örtüye nefret kusanlar şimdi orasını burasını örtmenin derdinde.Akrabalarıyla,anne ve babalarıyla bağlarını koparanlar,gevşetenler şimdi isteseler de görüşemiyorlar.Namaza cemate katılmayan yakınlarımız,dindaşlarımız,gençlerimiz şimdi isteseler de gidemiyorlar.Bence bu virüs bize pekçok değerlerimizi hatırlattı.Nimetler içinde bulunduğumuzu hatırlattı.Allah ım cümlemize uyanmak nasip eylesin.İşleri bozulanlara,kirasını ödeyemeyenlere,devletimize Allah yardım etsin.İnşaallah bundan dersler çıkartırız Allah ımız affetsin günahlarımızı.