Balkondan yapılan müzik ve eğlence gösterilerine tepki

   Prof Dr Orhan ÇEKER Hocaefendi, coronavirüsü sebebiyle evde kapananlara batıdan özenip balkondan müzik çalıp eğlence amaçlı gösteri yapanları uyardı. Tepkilerinin odağında “uzman kılıklılar” dediği Tv’lerde gezip insanları saçma şeylere teşvik edenler de vardı.

   İşte Orhan Çeker Hocanın bu vesileyle dikkat çektiği noktalar:

   Eve kapananları eğlendirmek ve moral vermek için sokak ve balkon konserleri veriliyor. Bu durum, virüs gibi tehlikeli sosyal bir maraza işaret ediyor: ‘müzik ruhun gıdasıdır’ dersen işbu maraz ortaya çıkar.

   Beyler ruhun temel gıdası müzik, tepinme vs değil; temel gıdası ibadet ve ‘Zikir’dir. Müzik de müzik olsa bari. Ayarı bozuk ve bunu zevk iddia eden bir kültürün mızıkası. Bu topluma ibadet ve zikir yerine bu mızıka din olarak pompalanmış olmasaydı şimdi evdekiler zımbırtı ile değil, ibadet ve zikir ile huzur bulacak ve canı hiç sıkılmayacaktı. Moral mızıka ile değil, manevî huzurla olur ki o da ibadet ve zikir ile elde edilir beyler.

   Ulvi duyguyu zımbırtıya tebdil etmiş marazlı bir toplum var ortada. Namaz yerine pompalanan yoga ayini ne kadar ucûbe birşey ise mızıkayı huzur kaynağı sanmak da böyle birşey. Kabir suali içerisinde ne kadar zımbırtı dinledin diye bir soru yok!

   Kitap okuma, ibadet ve zikir alışkanlığı olan insanı 14 gün değil aylarca eve kapatsan yine de canı sıkılmaz. Müziğin elbette caiz olanı var ama onu din haline getirip manevî huzur sebebi saymak çok tuhaf. Maddî bünyeyi güzel sofralar dururken çöplükten beslemeyi tavsiye etmek ne kadar ucûbe birşey ise manevî bünyeyi ibadet yerine zımbırtı ile besleme kültürünü pompalamak da böyle ucûbe birşey işte!

   Kimi uzman kılıklılar da evde tepinmeyi vs. öneriyor. Yarabbi aklımıza mukayyet ol. Tek başına bu bile asırlık ve dahi müzelik bir fıkra ve bir karikatür numunesi. Akıllıya hasret bir toplumu müşahede etmek çok üzücü. Maddî-manevî sağlık diliyorum efendim. ALLAH’a emanet olun.

Prof Dr Orhan ÇEKER

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ