Ayasofya Cami Olarak Açılmanın Tam Vakti

Güçlü bir iradeyle Ayasofya ibadete açılır!

Kendi çocukluğu döneminde de Ayasofya’nın ibadete açılması için mitingler düzenlendiğini söyleyen tarihçi-yazar Müfit Yüksel ise “Uluslararası baskının yanı sıra Türkiye’nin kendi iç dengeleri de Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına engel oluyor. Şu dönemde de kapalı olması da bu nedenlerden dolayıdır. Ayasofya’nın mabed olarak açılması lazım. Bizim çocukluğumuzdan beri Ayasofya’nın ibadete açılması için mitingler yapılırdı. Ama maalesef sonunda bir adım atılmazdı. Ayasofya’nın ibadete açılması için güçlü bir irade lazım” dedi. 

Yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılmasının hasretini çeken milletin bir müjde beklediğini söyleyen Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise “Ayasofya tam 86 yıldır mahzun. Onunla birlikte tüm Müslümanlar mahzun ve Ayasofya tekrar camiye çevrilene kadar da mahzun olmaya devam edecek. Millet, fethin sembolü Ayasofya’ya sahip çıkamadığı için hüzünlüdür. Ayasofya’nın ibadete açılmasını istememiz elbette  cami ihtiyacından değildir. İstanbul’u fetheden şanlı Sultan’a, onun kahraman askerlerine vefa borcumuzun gereğidir. Peygamber Efendimiz’e (SAV) olan hürmetimizin gereğidir. Yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılmasının hasretini çeken bu millet müjdeyi beklemektedir” ifadelerini kullandı.

Mısıroğlu, açılması için yakın geleceği işaret etmişti!

Tarih araştırmacısı ve yazar Kadir Mısıroğlu, 2014 yılında Ayasofya için şu açıklamalarda bulunmuştu: “Ayasofya’nın açılması yakın bir gelecekte olacak. Çünkü mevsim İslâm’a doğru gidiş mevsimi. Bu gidişin bir safhası da Ayasofya olacak. Ayasofya ile ilgili daha bir sürü gelişme olacak. Lakin dediğim gibi şu anda Ayasofya’nın açılması, içeride ve dışarıda reaksiyonlar doğurur. Hükümet başındaki dertlerle uğraştığından yeni bir gerginliğin sebebi olmak istemez. Bu nedenle Ayasofya’nın açılması için henüz erken. Tahmin ederim çok gecikmeden o da Tayyip Bey’e nasip olur. Esas ana kubbenin altında da bir namaz kılınır.”

PAYLAŞ

9 YORUM

 1. Avatar

  Seccadem hazır, elime aldığım gibi fırlayıcam inşallah.

 2. Avatar

  Gündem Ayasofya ve Filistin ise anlayın ki seçim yakın. Ver mehteri ver mehteri uyut milleti. Medyanın ve Sosyal medyanın gücü, algı yönetimi… Bu kadar kolay ülke yönetmek. Örnek; bir zamanların alevli malzemesi olarak kullanılan Mavi marmaranın esamesi okunmuyor artık! Hatta ve hatta gövde gösterisi yapmakla suçlandı ve üstü kapatıldı. Bizim ihvanlar.net de unuttu çoktan, uyumaya ve uyutmaya alet oluyor. Böyle devam edin.

 3. Avatar

  20 senedir her seçim zamanı aynı senaryoyu xD
  Bıkmadınız mı kandırılmaktan?

 4. Avatar

  Ayasofya özel ve manevi bir durumdur. İç denge- dış dengeye bakılmalı, bir an evvel açılmalı. Bu hükümetin iç ve dış mihraklara karşı devrilmesinin çare-i yeganesi kendimce böyle düşünüyorum, şöyle ki;
  Nasıl Ezan-ı Muhammediye’nin (A.S.M.) neşriyle Demokrat parti on derece kuvvet bulduğu gibi, öyle de Ayasofya’yı da beşyüz sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevirmektir.
  O vakit âlem-i İslâmın teveccühünü kazandıkları gibi, başkalarının zalimane kabahatı da onlara yüklenmez fikrindeyim.
  Kanaatim o ki eğer menderes Ayasofya’yi aslına çevirebilseydi, öyle bir kuvvet kazanacaktı ki cuntacılar darbeye yeltenmeye cesaret edemeyeceklerdi.
  Ama bir de şöyle bir durum var ki:
  Meselenin Ayasofya tarafı kadar Ayasofya üzerinden yapılan siyaseti de görmemiz gerek. Ak parti ve Erdoğan’ın Ayasofya’yı her seferinde hamasetli siyaset propogandalarına alet ederken ortada icraat olmaması gına getirdi. Aç(a)mayacaksan bu neyin şovu kardeşim, oy derdine bizim dertlerimizi alet etme, yeter diye haykırmak istiyorum, ama burada hükümete ciddi muhabbet duyan abi ve kardeşlerim var, sizlerin hatırlarını kırmamak için bu kadar ifadeyle kısa kesiyorum.
  Dualarımız ortak: *bitsin esaretimiz, açılsın ayasofya, kırılsın zincirlerimiz, gelsin hürriyetimiz..!*

 5. Avatar
  ÂHİR ZAMAN YOLCUSU

  İNŞÂALLÂH.. BİR AN EVVEL AÇILSIN Kİ, YILLARDIR SÜREN, ATA’MIZ FÂTİH SULTAN MEHMET HÂN IN YAPMIŞ OLDUĞU BEDDUÂ, YÂNİ LÂNET KALKSIN, Kİ HİLÂFETİ DE DAHA ÇABUK VE KOLAYÇA YENİDEN KURABİLELİM ALLAH’IN İZNİYLE TABİİ Kİ..

 6. Avatar

  Güçlü bir iradeyle Aayasofya ibadete açılır! burada yazım hatası olmuş. Aa olarak yazılmış.

  • Avatar
   ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

   Bırak şimdi kardeşim AA yi bb yi olur internet ortamı . ..Her kuşu öptün leylek mi kaldı . ..Sen konuya ilişkin yorum yap konuya odaklan . ..Mevzunun muhteviyatına uygun olarak görüş bildir . ..