Market zincirlerinde zam üstüne zam! Millet isyanda

Millet belki maaşını dolarla almıyor, Euro ile işi yok hatta hayatında hiç euro görmemiştir belki ama en temel gıda maddelerini karşılarken bile zorlanır hale geldi. Karı koca çalışıp çift maaş alanlar veya gelir seviyesi yüksek olanlar belki bir şekilde idare ediyor ama evde tek erkeğin çalıştığı özellikle işçi sınıfı kesinlikle zorlanıyor ve hayat şartları bu insanları yormaya başladı.

Pandemi sürecinde servetlerine servet katan A-101, BİM, ŞOK gibi marketler zinciri bu süreçten sonrasını da fırsata çevirdi.

Bir çoğumuz günlük alışverişi daha uygun olduğunu zannettiğimiz bu marketlerden yapıyoruz. Her aradığımızı bulabilmemiz, çeşit fazlalığı gibi sebepler de insanları bu marketlere çeken sebeplerden.

Kendi ürettirdikleri gıda malzemelerini diğer markalara nazaran daha ucuza vermesiyle bilinen bu marketler son zamanlarda zam üstüne zam yaparak milleti keriz yerine koymaya ve adeta soymaya başladı.

Öyle ki artık aynı gün içinde ürünlere birden çok zam geldiği için etiket ve kasadaki fiyat tutmuyor. Ve çalışanlar bu zamlara ayak uydurup etiketleri değiştirecek vakit bile bulamıyor.

TEDBİR ALINMAYACAK MI?

Evet biliyoruz tüm dünya ekonomik olarak çalkantıda ve bizim milletimiz de esasında vefalı bir millettir. Patates soğan hesabı yaparak yargılamaz. Ancak keriz/enayi yerine koyulmayı da kabul etmez.

Bu marketler zinciri halkı soyan yapılar haline gelmiş ve kafalarına göre zam yapıp duruyorlar. Kasaya gelen kişi karşısına çıkan ödeme miktarına şok oluyor artık: “ne aldım ki bu kadar tuttu” diyiveriyor.

Devlet bu işe bir el atmayacak mı? Halkın hakkı gözetilmeyecek mi?

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ

8 YORUM

 1. Avatar

  İlimle uğraşmanız takdire şayan Allah razı olsun ama dünyevi işlerden çok bihabersiniz …şimdi özetle neden marketlerden fazla hesap ödüyorsunuz; devletin kasasında para olmadigi halde kalkıştığı projeler hep çok yüksek oranda borç faiziyle gerçekleşmekte ayrıca yıl sonu dış ticaret açığı, ihracatin ithalata göre az olması ve bütçe açığının sonucu bu zamlar karşımıza çıkmakta yani devlet kalkıştığı işleri üretim ve istihdamı arttırarak kaynak bulacağı yerde bütçe açığını vatandaşın cebindeki parayla kapatmaya çalışıyor .KDV oranı %8 den %18 çıktığı ve hemen hemen tüm ürünlerin ithal olduğu ve döviz kurunun da yüksek olduğu için sen markette eskiye göre çok ödüyorsun ,siyaset yapmıyorum ama ekonomi ortada hazine maliye bakanlığı 2019_2020 borçlanmasıyla cumhuriyet tarihinin en yüksek borçlanmasını yaparak rekor kırdı araçlarda otv de dünya da rekor kırdık bizden daha çok vergi alan başka ülke yok , yazacağım çok şey varda attigim taş urkuttugum kurbağa degmiyo …kendi fikrimi değil ortada yaşadığımız gerçekleri yazdım ama yine bazı ahmaklar kabul etmeyebilir onlar devam etsinler gidişat daha da kötüyü işaret etmektedir… Vesselam

 2. Avatar
  Erdal Karabekiroğlu

  Siyasete girmeden bazı önemli konulara değinmek istiyorum; bu marketler satıkları mazemeleri nerede alıyorlar? Eğer yurtdışında alıyorlar ise, işe bu döviz ile alınıyor. TL değer kaybettiği için yüksek fiyat ile almak zorundalar haliyle satarkende bunu dikkatte alacaklar. Ayrıca bu satıklarını nakliyatı var. Benzin ve Mazota ha bire zam geldiği için nakliyat pahalı geliyor. Birde bunu fiyatlara ekliyorlar. Diğer bir durum ise vergilendirme. Yanı ” bize ne dövizde” yaklaşımı bizi bugünlere getirdi.

 3. Avatar

  Peki bu hükümetin hiç mi suçu yok da ülkenin ekonomisini bu hale getirmesine ses çıkarmamışsınız? Sanki ülke düzgün yönetiliyor da marketçiler fırsatçılık yapıyor. Asıl sorun yönetimde.

  • Avatar
   ÂHİR ZAMAN YOLCUSU

   Peki madem öyle ise güzel kardeşim, o halde bu hükümetten önceki hükümetlerde herşey güllük gülüstanlıkmıydı? Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı türkiye şu an ennn güzel günlerini yaşıyor! Bırakın bu devlet düşmancılığını da gözünüzü açın biraz!!!! Gezi olayları döneminde herşey mükemmeldi euro 2,5 dolar 2 liraydı!!! Ne oldu? O zamanda tüm taksimi yaktılar ağaçları bahane ederek!!!! Bahane arasan arkası gelmez!!! Bırakın bu palavraları lütfen!! İçinizdeki kin ve hased yüzünden nasıl saldıracağınızı şaşırmışsınız artık!!! Türkiyenin ekonomisi şu an MÜKEMMEL MÂŞÂALLÂH.. AB ABD gibi devlet çökmeye başladı şu an sen ne konuşuyorsun!!! Sadece döviz arttı biraz geçim sıkıntısı geldi ülkemize lâkin, insanlarımızın altındaki araba, ceplerindeki son model ceptelefonu da yerinde duruyor, kimse aç falan da değil yâni.. admin hocamızın eleştirdiği konunun devlet yöneticilerinle bi alakası yoktur, kusura bakma!!!!!!! O sadace büyük şirketleri merhametsizliklerinden dolayı eleştiriyor, o kadar..

   • Avatar

    Siz Türkiye’de yaşadığınıza emin misiniz? Dalga mı geçiyorsunuz? Ekonomi mükemmelmiş buna kargalar bile güler. Daha yeni eve ekmek götüremiyoruz başkanım diyen adama cumhurbaşkanı tarafından abartma, al şu çayı iç diyerek çay fırlatılan ülke burası. Sen ne saçmalıyorsun?

    • Avatar
     ÂHİR ZAMAN YOLCUSU

     O halde seçin kılıçdaroğlunu kurtarsın sizi!!! Dönersiniz yine eski fabrika ayarlarına istediğiniz buysa!!! Haline şükret! Saçma sapan da konuşma! Eve ekmek götüremiyormuş!!! Yaşın kaç senin ben son 50 yıldır türkiyenin halini senden kat be kat daha iyi biliyorum! Yağ yok yemek yapamıyorsun, su yok yıkanamıyorsun, elektrik kesiliyor, mum almaya paran yok! Bir lira dediğin 1 milyor lira, paranın zerre kadar değeri lok! Ecevit almanyadan 1 milyar dolar para istedi, kıçına tekmeyi yedi! Hastahaneye gidiyorsun 3 gün sıra gelmiyor! Yollar delik deşik, her gün araba kazaları!! Terör, anarşi, sağcı faşistler, solcu komunistler!!! Aldığın maaş ile kirayı ödeyemiyorsun, çocuklara ekmek almak için borç para bulamıyorsun, bulsan bile borçlar gelmiş gırtlağa! Daha sayayimmi??? Yaşına göre konuş!!! Eski türkiyeyi bilmiyorsun! Eskiden benim fakir fukara akrabalarımın çoğu şimdi göbek bağlamışlar, facebookta gittikleri beş yıldızlı hotellerin, yedikleri kebapların resimlerini paylaşıyorlar! Onların da çoğu açız diyorlar ve senin gibi hükümet düşmanı!!! Sen kendini kandır, her şey ortada!!!! Saçmalamayı bırak, YALAN KONUŞMA, EDEPSİZLİK TE YAPMA, TERBİYESİZ!!!!!!!!

     • Avatar

      Allah akıl fikir versin kendi hâline bırakın.

     • Avatar

      Kardeşim!!! en küçük elestiriyi hakaretle cevap veriyorsun yaşından dem vuruyosun önce edepli ol fikrinle cevap ver ahir Zaman yolcusu efendi!!! Her eleştiren ise devlet düşmanı ilan etmeye hakkın yok birileri göbek bağlayıp kebap yiyorsa tüm ülkeyi genelleyemessin karşındakinin önce ne dediğini oku anla sonra cevap ver boş yapma !!!geçmişi günümüzde kıyaslayamazsin çünkü her zamanı içinde oldugun devirde degerlendirebilirsin o zamanki kosullar farklı şimdiki farklı ekonomi ortada hatta ekonomi niye birşey kalmadı degerlendireceksek geneli konusalim bu ülkede asgari ücretle çalışan insanlar ülkenin 4 / 1ni oluşturuyor aldıkları para ortada yaşam şartları ortada karın tokluğuna ömür tüketiyorlar ev alma barınma itiyaci evlenme bir binek sahibi olma bunlar lux değil temel evrensel ihtiyaçlar ama maalesef suanki sistemde bu mümkün değil ,eskiden zengin orta sınıf ve fakir vardı şimdi zengin ve fakir var .diyelimki sen eğer zenginsin yat alıcaksın anla diye eski parayla 10trilyon olsun fiyatı alırken devlet KDV ÖTV istemiyor ve yakıt alırken yatina vergisiz alıyorsun ama bak şimdi olaya sen fakirsin bir binege ihtiyacin var çoluk cocugun var bir araba alayım dersen bir kendine İki devlete alıyorsun ha paran çıkmadı bankadan alırsan bir araba parasida bankaya ödüyorsun(faiz haramdır) ee nerede kaldı adalet nerde kaldı hukuk üstüne devletin tüm bütçe açıklarını faiz borçlarını kaynak bulmak yerine vatandaşa zam vergi olarak yansıtması bu ülkeyi yaşanmaz hale getirmiştir ayrıca adalet ve hukuk sistemindeki eksikliklerde çabası ülkenin gidişatınin iyi olduğunu düşünüyor ve hala yanlışları savunuyorsan sana yazacak başka cevabım yok deve kuşu misali gerçekleri görmezden gelebilirsin. …