Prof. Dr. Ali Erbaş Bulgaristan’da

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Birliğimiz, beraberliğimiz o kadar güçlü ki birbirimizden hiçbir farkımız yok

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığından bir heyetle birlikte Bulgaristan’a geldi.

Kırcaali kentinde Türkiye’nin desteği ile yapımı tamamlanan Kırcaali Yeni Camii’nde öğle namazı sonrası cemaatle sohbet eden Başkan Erbaş, “Birliğimiz, beraberliğimiz o kadar güçlü ki birbirimizden hiçbir farkımız yok. Gönüllerimiz bir. Bu birliğimizi inşallah kıyamete kadar devam ettirmenin temellerini atmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Bulgaristan’daki ilk durağı Kırcaali kenti oldu.

Erbaş’ı Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş, Filibe Başkonsolonsu  Korhan Küngerü, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Sofya Din Hizmetleri Müşaviri Mehmet Genç ve Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi karşıladı.

– Kırcaali Camii’nin tamamlanması bizi mutlu etti

Cami ile ilgili yetkililerden bilgi alan Başkan Erbaş, burada yaptığı açıklamada, camilerin Müslümanların şehirlerinin kalbi olduğunu ifade ederek, “Kırcaali Camii’nin tamamlanmış olması hakikaten bizi çok mutlu etti. İnşallah cemaati bol olur. Uzun yıllar Müslümanların ibadet hayatına, din eğitimine hizmet eder.” dedi.

– Çocuklarımızın, gençlerimizin camilerde eğitim alması çok önemli

Camilerin daha etkin kullanılması gerektiğine dikkati çeken Erbaş, “Çocuklarımızın, gençlerimizin camilerde eğitim alması çok önemli. Din-i Mübin-i İslam’ı, Rabbimizi, Peygamberimizi, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için en uygun yerler camilerimizdir. İnşallah Mescid-i Nebevi’nin Peygamber Efendimiz dönemindeki fonksiyonunu bugün camilerimiz de üstlenir ve insanımızın, milletimizin her türlü manevi gelişimi için katkı sağlar.” diye konuştu.  

– Katkısı olan herkesten Allah razı olsun

Caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Erbaş, “Allah emeği geçen herkesten razı olsun. Planlanmasından tamamlanmasına kadar katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Peygamber Efendimiz, ‘Dünyada bir mescit yaptıranın, yaptırdığı mescidin bir benzerini Allah Teala cennette bir makam olarak ona nasip eder.’ buyuruyor. O makamı katkısı olan herkese nasip eylesin inşallah.” ifadelerine yer verdi.

Kıcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Diyanet İşleri Başkanlığının caminin yapımına verdiği destek için Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

– Birliğimizi inşallah kıyamete kadar devam ettirmenin temellerini atmaya çalışıyoruz

Daha sonra Kırcaali Merkez Camii’ne geçen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada cemaate öğle namazını kıldırdı.

Namaz sonrasında Kırcaalililer’e hitap eden Erbaş, şunları kaydetti:

– Birliğimiz, beraberliğimiz o kadar güçlü ki birbirimizden hiçbir farkımız yok

“Kardeşlerinizin sizlere selamı var. Birliğimiz, beraberliğimiz o kadar güçlü ki birbirimizden hiçbir farkımız yok, gönüllerimiz bir. Gönül birliği o kadar önemli ki bu birliğimizi inşallah kıyamete kadar devam ettirmenin temellerini atmaya çalışıyoruz. Bu temeller sevgi ve saygı ile oluşur. Birbirimizi en güzel günlerimizde anmakla oluşur. Acılarımızı, sevinçlerimizi paylaşmakla oluşur. İnşallah kıyamete kadar bu birlik, bu beraberlik hep devam edecek. Rabbimizin izniyle Efendimizin (s.a.s.) sevgisini hem kendi gönüllerimizde hem de gençlerimizin, çocuklarımızın gönüllerinde yeşerterek bunu devam ettireceğiz.”

– Birbirimize destek olalım

Çcuklar ve gençlere yönelik din eğitiminin önemli olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Gençlerimize, çocuklarımıza doğru dini bilgiyi ulaştırma noktasında elimizden gelen gayreti gösterelim. Bu noktada birbirimize destek olalım, birbirimize yardımcı olalım.” dedi.

Peygamber Efendimizin bir hadis-i şerifini anımsatan Erbaş, şöyle devam etti.

– Müminler bir vücut gibidir

“Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ‘Müminler bir vücut gibidir. O vücudun bir azasında, organında bir rahatsızlık olduğunda bütün vücut nasıl rahatsız oluyorsa, dünyanın neresinde olursa olsun, bir Müslümanın başına gelen bir musibet, her yerdeki Müslümanı ilgilendirmeli, rahatsız etmeli. Sevinciyle sevinmeli, sıkıntısıyla sıkıntı yaşamalı. İşte böyle bir Müslümanlığı Allah Resulü Efendimiz tavsiye buyuruyor. İnşallah bu anlayışta Müslüman olmayı, müminlerin birbirini sevmesi, birbirini her zaman düşünmesi noktasındaki bir Müslümanlık anlayışını çocuklarımıza, gençlerimize de intikal ettirelim. Bu onlara bırakacağımız en büyük miras olacaktır. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras, İslami bir anlayıştır. İslam nimetini onların kalplerine yerleştirmektir.”

Erbaş ve beraberindeki heyet daha sonra Kırcaali Merkez Camii avlusunda metfun bulunan şehrin kurucusu Gazi Kırca Ali’nin kabrini ziyaret etti.

Başkan Erbaş’a programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı eşlik ediyor.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kırcaali’deki temaslarının ardından Filibe’ye hareket etti.

PAYLAŞ
Etiketler