Reğaib gecesi ve Receb ayı

Yüce Allah buyuruyor:
   Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Receb) haram aylardır. (Tevbe, 36)

 Kuşkusuz dünyada birbirinden farklı pek çok takvimler vardır ve bunların her birinde ayların sayısı on ikidir. Ancak Allah katında geçerli olanı, içlerinde Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Receb gibi kamerî ayların bulunduğu takvimdir.
   Kamerî aylardan dördüne haram (saygın) aylar denir ve bunlardan biri de Receb ayıdır. Receb ayı Ramazan’ın müjdecisi olan üç ayların da başlangıcı olduğundan, gerçekten çok değerli bir aydır.

   Ancak Receb ayının ilk cuma gecesinde Allah’ın (Celle Celaluhu) mü’min kullarına ihsanı ve ikramı çok bol olduğundan, o geceye Regâib Gecesi denir. Regâib Gecesi de diğer mübârek geceler gibi cân-ı gönülden tevbe edip günahlardan arınma ve mânevî açıdan üst derecelere fırlama rampasıdır.

   Bu nedenle Regâib Gecesini oyun, eğlence ve gafletle geçirmeyelim, aksine mânevî fırlama rampasından üst derecelere yükselmeye çalışalım.

   Regâib Gecesinde, diğer kandil gecelerinde olduğu gibi öncelikle çok tevbe edip günahlardan arınmaya çalışalım ve onları mezara taşımayalım. Sonra kaza namazı kılıp sırtımızdaki borç yükünü hafifletelim.
   Ayrıca Kur’an okuyarak ve zikir ederek kalplerimizi parlatalım ve salâvât-ı şerîfe getirip sevgili Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile mânevî bağlantı kuralım.

   Regâip Gecesinin bir diğer özelliği de kesinliği kanıtlanamayan rivâyete göre Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in babası Hz. Abdullah ile annesi Hz. Âmine’nin evlendiği ve Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in, son peygamber olarak dünyaya teşrif etmek üzere ana rahmine intikal ettiği gecedir.

Ahmet Tomor Hoca – İhvanlar.net

PAYLAŞ

2 YORUM

 1. Avatar

  selamlar. geçen senenin regaip kandili gecesi namaz kılarken dizlerim ağrıdığı için ayaklarımı seccadeye uzatarak kılmaya devam ederken biraz kendimden geçmişken Hz. Muhammed sav. imamlığında bir camide insanlarla namaz kıldığımı gördüm. Ayağımı uzattım diye beni camiden dışarı çıkarırlarken Peygamberim beni çağırdı ve bana bağırsak parçası verdi.. U yanınca bağırsağımdaki ağrı yok olmuştu.

 2. Avatar
  SÜLEYMAN YUSUF MEDİNELİ

  RECEBİ ŞERİF AYINDA KILINACAK 30 REKATLIK NAMAZIDA KAÇIRMAYIN !-Tarifi iyi öğrenelim inşaALLAHULKERİM

  HER ON GÜNÜN ZİKİRLERİNİ AMAN UNUTMAYIN İNŞAALLAH
  1.ON GÜN SUBHANALLAHİL HAYYİL KAYYUM
  2.ONGÜN SUBHANALLAHİL EHADİSSAMED
  3.ONGÜN SUBHANALLAHİRRAUF

  –RECEBİ ŞERİF AYINA HURMET NİYETİYLE 11 İHLASI ŞERİF OKUYORUZ GÜNLÜK (İNŞAALLAHU TEALA)

  “Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah! Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah! Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah

  (3 KERE -önemli ) * Salavâtullâhi ve melâiketihî ve enbiyâihî ve rusülihi ve cemîi halkihî alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âlihî ve aleyhisselâm ve rahmetullâhi ve berekâtühû.

  Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve tekabbel sefâatehül kübrâ ve erfe’a derecetehül ulyâ ve âtihî sü’lehû fil âhireti vel ûlâ kemâ âteyte Ibrâhîme ve Mûsâ.

  RECEBİ ŞERİF RİSALESİNİ BAŞUCU KİTABI YAPIN MUHTEREMLER !

  Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedin ve ala alihi adede ma fi ilmillahi selaten daimeten bidevami mülkillah.

  Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi adedi ilmike.

  Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedir-raûf’ir-rahîm zil-hulugil-azîm ve alâ âlihi ve ashâbihi ve ezvâcihi fî külli lahzatin adede külli hâdisin ve kadîm..

  ALLAHU AZİMU ŞAN HZ CELLE ŞANUHU EBEDEN DAİMEN RAZI OLSUN RECEBİYYUN EHLİNDEN !!

  Allahümme salli ve sellim ala gayetil âlemine ve ayetil âlemine.

  Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin adede ma ehate bihi ilmüke ve ma cera bihi kelamüke.