Paralel örgütün Azerbaycan 2013 cirosu 53 milyon dolar

Cemaat'in para trafiği deşifre olduParalel yapının Azerbaycan’daki üniversite, kolej ve dershanelerine Azerbaycan Hükümeti tarafından el konulmasından kısa bir süre önce, derin örgütün bu ülkedeki imamlarından Mustafa T. tarafından Pensilvanya’ya gönderilen “2013 yılı mali raporu” deşifre oldu. Azerbaycan Hükümeti’ne yakın “adalet.az” adlı sitede yayınlanan raporda, paralel yapının Azerbaycan’daki 2013 yılı gelir ve harcamaları kalem kalem belirtildi.

DEVLET MEMURLARINA HEDİYE!

Rapordaki bilgilere göre paralel yapı, sadece 2013 yılında Azerbaycan’daki okullarından 53 milyon dolar gelir elde etmiş. Yapılan harcamaların toplam tutarı ise yaklaşık 17 milyon doları (16 milyon 836 bin dolar) buluyor. Raporun “Devlete ait kurum ve kuruluşlardaki arkadaşlarımızın aylık ek masrafları” başlıklı kalemindeki harcama miktarı, 3 milyon 565 bin dolar olarak yer alıyor. Raporun, “Azerbaycan’daki nüfuzlu kişilere sunulan hediyeler” kalemindeki harcama tutarı ise 729 bin dolar gösteriliyor. Raporda, toplam harcamalar çıktıktan sonra kalan paranın (yaklaşık 36 milyon dolar), güvenilir kişilere ait özel kasalarda saklandığı belirtilerek, durum şöyle izah ediliyor:

TÜRKİYE’YE TRANSFER EDEMİYORUZ

Söz konusu meblağın bankalar aracılığı ile Türkiye’ye transferinde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Daha önce çalıştığımız bankalar yüklü miktarda para transferi isteklerimizi kabul etmemekte. Bu durumun Türkiye’deki malum olaylar sebebiyle meydana geldiğini düşünmekteyiz. Bu konuda arkadaşlarımızla istişare ettik ve sizi bilgilendirmenin daha münasip olacağı kanısına vardık. Söz konusu meselenin çözümü için tavsiye ve emirlerinizi beklemekteyiz…

10 KALEM HARCAMA SIRALANDI

“Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendim. Allah’tan size sağlık ve afiyet diliyorum” diye başlayan raporu kaleme alan Mustafa T., Gülen’den kendisi için dua etmesini de rica ederek, “Dualarınızda bu hakir kulu unutmamanızı temenni ediyorum” diyor.
Fethullah Gülen’in talebi üzerine hazırlanan raporda yer alan ve 10 ayrı kalemde sıralanan Azerbaycan’daki harcamaların dökümü ise şöyle:
– Hazar TV ve Burç FM – 2 milyon USD
– Araz kursları – 765 bin USD
– Hizmet hareketimize teşvikle ilgili olarak kitap, dergi, broşür ve diğer araçlar için – 367 bin USD
– “Zaman Azerbaycan” gazetesinin baskı, yayın ve dağıtımı için ilave ücret – 413 bin USD
– Hizmet hareketimizi anlatan sempozyum, konferans, toplantı ve diğer şeyler için – 210 bin USD
– “Çağ Öğretim” işletmelerine ek bütçe olarak – 8 milyon 435 bin USD
– Azerbaycan nüfuzlu kişilere sunulmuş hediyeler için – 732 bin USD
– Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinin imam dostlarımız ve cemaatin masrafları için – 184 bin USD
– Devlete ait kurum ve kuruluşlardaki dostlarımız için aylık masraflar için – 3 milyon 565 bin USD
– Çeşitli dış seyahatler, yurtdışındaki işler için – 165 bin USD
Kaynak: Akşam

PAYLAŞ