Üveysilik Gurubunu Deşifre 2

   Daha önce uyduruk Üveysilik gurubu hakkında bir yazı yazmıştık. BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ
  Yazı sosyal medyada çokça paylaşılarak binlerce insana ulaştı elhamdülillah.
   Yazı yayınlandıktan sonra özellikle Facebook sayfamıza gelen tepkilere odaklandık. Hiç müdahale etmeden bekledik. Tepki sadedinde onlarca cevap verildi. Bu yorumlardan nasıl bir zihniyete sahip olduklarını çok net bir şekilde tespit ettik.
    Şimdi bu husustaki tespitlerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz:
ÜVEYSİLİK HAK, BUNLARINKİ SAFSATA
   Üveysilik haktır. Bir Müslüman manevi kabiliyeti sebebiyle vefat etmiş evliyanın himmetine mazhar olabilir. Himmet eden zat ona bazı telkinler, zikir dersleri verebilir. Kendisine ilham gelebilir. Bu bir nimettir.
   Üveysilik adındaki gurubun sadece ismi Üveysiliktir. Yaptıkları işin Üveysilikle bir alakası yoktur.
   Bir kaç tane internet siteleri mevcuttur. Ve bu sitelerden bir adamın sohbetini dinler, zikirlerini çekerler.
*Üveysiliği almak için bir takım telkinler verilmiştir. Üveysilik alınmaz.
*Üveysi olan kişi zikirlerini bir internet sitesinden almaz. Bunlar zikirleri yaşayan birisinin yazdığı internet sitesinden alıyorlar. O zikirleri yapıyorlar. Yani çektikleri zikir üveysi olarak verilmiş olmuyor.
*Yine aynı şekilde o sitelerden birisinde yayınlanan sohbet(!)lerini dinleyerek zihinleri yönleniyor. Dolayısıyla kendileri üveysilik yoluyla değil yaşayan biri tarafından yönlendiriliyor.
   Anlayacağınız ne çektikleri zikir ne de bağlandıkları şey üveysi değil. Üveysiyiz diye kendilerini avutuyorlar.
ARAYIN YARDIM EDELİM
   Üveysilik telefon yolu ile de oluyormuş! Ya da bunların üveysilik dediği şey bu olsa gerek. Siteye eklenen telefon numaralarını arıyorsunuz size yardımcı oluyorlar.
   Rüya ile gelmeyen zikri siteden, yardımı telefondan, sohbeti internetten alarak üveysilik oynuyorlar.
PROJE OLDUKLARINI AŞİKAR ETTİLER
*İsimlerinin başına Üveys, Üveysi yazıyorlar. “Üveys kemal” gibi. Bu ne demek?
   Düşünsenize! Hiç Nakşibendi bir müridin isminin başına “Nakşi Ali” “Nakşi halit” diye yazdığını gördünüz mü? Göremezsiniz.
   Peki, bunlar ne için yazıyorlar?
   REKLAM! Buradan maksatlarının reklam olduğu anlaşılıyor. Yani insanları kendilerine çekmek istiyorlar. “Nedir bu üveys” diye sorulduğunda “bak burada şöyle bir şey var, ben yaptım çok değişik şeyler yaşadım, sen de yap, dene” diyerek telkin yapmak için bir bahane basamağı.
*Tasavvuf yolunu kula kulluk olarak görüyorlar.
   Sorsanız rüyada görecekleri evliyayı çok sever ve hürmet ederler. O evliyanın yaşayanlarına hakaret edip onlara bağlanmayı “kula kulluk etmek” olarak niteliyorlar.
*Uyduruk yolu savunmak adına kadim yola saldırı 
   Başlarında cahil bir adamın bulunduğu sonradan ortaya atılmış uyduruk guruplarını savunmak adına silsilesi Resulüllah’a ulaşan,takvada önder olan mürşidlere bağlanmayı “kula kulluk olarak” nitelendiriyorlar. Ve “herkes kula kulluktan kurtulacak” diyorlar.
   Bu söylemleri bir yerden hatırlıyor olmalısınız. Tasavvuf düşmanlarının ortak söylemleri değil mi?
SAHTE ŞEYHLİĞİN YENİ VERSİYONU
   Zikir çekmek, salavat okumak, istiğfar etmek her Müslümanın vazifesidir. Ama siz bunu bir yerden talimatla alacaksanız bu yer bir internet sitesi olmamalı. Cahil bir adamın bir bayanla yaptığı muhabbet olmamalı. Bu, sahte şeyhliğin yeni bir versiyonudur.
   Kimse “biz şeyhiz” demiyor ama sizi kendilerine bağlıyorlar.
   “kula kulluk edilmez” diyerek tasavvuf yolunu kötülerken kendilerine kul ediyorlar siz farkına varmadan.
   Bu sebeplerle sonradan ortaya çıkan her uyduruk yol gibi üveysilik adıyla ortaya çıkan bu guruba karşı da sizleri uyarıyoruz.
   Üveysilik bir internet sitesinden alınacak kadar yapmacık bir şey değildir. Kendinizi üveysi diye avutur birlerinin çoktan müridi olmuş olursunuz. Haberiniz bile olmaz.
www.ihvanlar.net

PAYLAŞ