Cübbeli Hocanın Atatürk konuşması üzerinden yüklenenlere

Cübbeli Ahmet Hocaefendinin bir kanalda yaptığı Atatürk konuşmasında “hakkında konuşmak caiz değil” ifadesi içeride ve dışarıda bir çok ithamların olmasına sebep oldu. Buradaki caiz değil ifadesinin fıkhi bir terim olmayıp “doğru değil” manasında kullanıldığını ekleyerek devam edelim.

Değerli dostlar! Cübbeli Ahmet Hoca kendisini itham edenlere de “küfür ve hakaret etmeden beni de tenkit edebilirsiniz” diyen bir insan. Elbette kendisi de tenkit edilebilir. Ama onu tanımıyormuşcasına yaptığı konuşmayı bir yerlere çekmek kul hakkına girmektir.

Çünkü bu konuda daha önce yaptığı konuşmalar ortadadır. Ve burada sevin, benimseyin, siz de kemalist olun demiyor. Sadece arkasından konuşmayın diyor.

Yani Cübbeli Hocamızın biz inancını, itikadını biliyoruz ve şahidiz. Allah’ın ve Peygamberinin düşmanlarına muhabbet beslemeyecek, yeri gelince herşeyi göze alarak tek başına karşı çıkacak bir insan olduğunu daha önce görmedik mi? Defalarca hapse girip çıkan ve bedel ödeyen bir insandan bahsediyoruz…

O halde tenkitlere sebep olan bazı açıklamaları da bir takım önemli sebeplere dayanmaktadır.

Bunlardan birincisi, Cübbeli Hocayı canlı yayınlarda devamlı sıkıştırarak suç teşkil edecek söylem içerisine girmesini sağlamak ve olabilirse hapse girmesini istemektedirler. Cübbeli Hoca bu tuzağa düşmemektedir.

İkincisi ise yine Mustafa Kemal üzerinden gurupları, cemaatleri yani Müslümanları tahrik etme gayesi gütmektedirler. Cübbeli Hoca şayet istedikleri gibi açıklama yapsaydı bunu alıp kullanacaklar ve Müslümanları tahrik etmeye, ayaklandırmaya çalışacaklardı.

Üçüncüsü ise bu ayaklanma bahanesiyle cemaat ve tarikatların üzerine çullanacaklar ve kapatmaya çalışacaklardı.

Türkiye’de ne zamandır iç savaş, karışıklık, kargaşa ve fitne kazanı kaynatılmak isteniyorsa da devlet ricalinin teyekkuzda olması ve medya gücü sayesinde bunu başaramıyorlar. Ama her yolu denemeye de devam ediyorlar.

Cübbeli Hocamızın ifadelerini de bu konu bağlamında değerlendirelim.

Her yer mealci, selefi, hadis sünnet inkarcısı, tasavvuf tarikat düşmanı dolmuş, internette cirit atıyorlar. Bunlara karşı tek bir cümlesi, tenkiti, mücadelesi bulunmayan sözde çok şuurlu, duyarlı insanlar, söz konusu Cübbeli Hoca olunca çok cesur oluyorlar. Hakaretler, küfürler havada uçuşuyor. Bu da muhtemelen onun şahsına karşı gizledikleri kin ve nefretten kaynaklanıyor.

Dolayısıyla Allah için bu konuda yorum yapmaktan sakınalım, Cübbeli Ahmet Hocamızın hizmetlerine odaklanalım. Biz onu tanıyoruz, siz de tanıyorsunuz. Bazı şeyleri açıkça söyleyemediğini görüyoruz. Neyin ne olduğunu ileride göreceğiz inşaAllah..

www.ihvanlar.net

PAYLAŞ

10 YORUM

 1. Avatar

  Bu konuda ahmet bey’den soğudum inanın hocam bile demeye dilim varmıyor m.kamal için cevap vermek zorunda değil ne demek caiz değil bir âlime bu kadar korkaklık pısırıklık yakışmadı kadir mısıroğlu Rahmetulayh aleyh hayatta olsaydı gereken cevabı verirdi yazık keşke bu açıklamaları yapmasaydı O kadar soğudum ki ahmet bey’den.

  • Avatar

   Birileride çıkar Ebu Lehebin arkasından konuşmakta caiz değil der biz boşuna Tebbet Süresini okumuşuz der yaw Arkadaş çıkma o kanallara o zaman seni zorlamı götürüyorlar ya susma hakkını kullan yada süs böyle ters köşe olmaz 25 yılımızı verdik sevdik hocayı Hocaya bak yawww

 2. Avatar

  Ne olursa olsun caiz değildir sözü doğru değil bence.Fetva gibi birşey anladım ben herkes de böyle anlamıştır.Haram konularda da ‘caiz değildir’ sözü çokca geçer.Ben öyle algıladım.Sözün mahiyeti açıklanmazsa kimse birşey anlamaz herkes de bu sayfayı takip etmediğine göre.Her doğru her yerde söylenmez ama farklı şekilde konu kapatılsaydı fetva gibi birşey oldu şimdi de.

 3. Avatar

  bu maksadı yadırgamıyorum, ancak bu ve benzeri durumlarda HAKK yolda olan ancak bizim desteklemediğimiz veya sizin veya diğerlerinin desteklemediklerinin söylemlerinde de göstermeniz Ümmet, ülke ve Ehli Sünnet adına daha yakışır olur, Kur’an ve Sünnete göre Firaset ve Basiret bunu gerektirir Allah’a emanet

 4. Avatar

  Ben cübbeli ahmet hoca nın bu konuda ülkeyi düşünerek konuştuğuna inanıyorum. Ben bu açıdan baktığım için buna inanıyorum belki. Caiz degildir gibi ilmi bir tabir kullanmasina ise anlam veremedim. Atatürkün yaptıklarına tepkimin ve onu sevmeyişimin en büyük nedeni islama verdigi zarardır bir müslüman da en büyük neden olarak bu yüzden tepki göstermelidir. Ancak eskiye göre islamin daha rahat yaşanabilir olmasi darbe olasılıklarını ve din ya da tarikat düşmanlığını bitirmiş değil. Ulke icindeki birlige her zamanki gibi ihtiyacimiz var dünyadaki yalnzligimiz belli. Atatürk nefretini toplumun gözü önünde yasamak ve göstermek işe yarar bir sey olmayacaktir aksine zararı oldugunu gördük. Her şey cok birbirine girmis durumda. Adam namaz kılıyor ama atatürk hayranı ama ayni zamanda da vatansever. Malesef ki dini hassasiyetler herkeste ayni değil. Boyle diye de birbirimizi yok sayamayiz bu ulkenin insanlariyiz. Ama elimizden bir sey gelir mi elbet gelir. Hukuki yollarla ayasoyfayi acmak bunlardan biriydi mesela. Amacim kadir misirlioglu vs gibi onemli insanlari zayiflatmak degil ancak bu konuda üslubun ve topluma yansittiklarimzin önmli oldugunu düşünüyorum. Her doğru her yerde ayni sekilde konusulmuyor.Belki gözden kaçırdığım yanlış düşündüğüm bir şey vardır Allah hepimize doğruyu göstersin

 5. Avatar
  Son Osmanlı

  Cübbeli Ahmet Hocamızdan Allah (C.C.) razı olsun birçoklarına reddiye yaparak ve insanları uyararak büyük bir uyanışa versile olmuştur. Arkasından küfür etmek kötü bir söz söylemek asla doğru değildir ama eleştiri herkes için yapılabilir.
  Hakkında konuşmak caiz değil demek bu konuda konuşan bilgi veren insanları aydınlatan insanları da zan altında bırakmaktır.
  Hayatı boyunca dik duran ve dünya görüşünden asla taviz vermeyen rahmetli Üstad Kadir Mısıroğlu’nu zan altında bırakmaktır.
  Bilmediğin konuda eğerki gerçekleri söyleyemeyeceksen benim alanım değil de geçiştir be hocam! Bizim senden beklentimiz bu.
  Rahmetli Timurtaş UÇAR gibi,Kadir MISIROĞLU gibi ol. Olamıyorsan da senin için dikenli olan sahalara girme.
  Yoksa seni seven ben ve benim gibi bunca insanda sana karşı soğukluk oluyor.

  • Avatar
   Recep Uzunoğlu

   Aynen katılıyorum kardeşim hocamız bu konuda tek kelime Efendi hazretlerimizin sözünü söyleyecekti Allah ve resulüne ne kadar seviyorsa bende o kadar seviyorum veyahutta Benim işim değil tarihçilere havale edecekti Ama bu hatalara düşüyor işte

 6. Avatar

  Ne garip bu durum değil mi Kardeşler, herkesi eleştir, hatalarını eksiğini ortaya koy, takdirle karşılıyorum.
  Hele mesele DİN olunca, akıncı ruhuyla mücadelenizi takdir ederim.

  Meselenin ucu kendinizden bildiğinizden birisine dokununca, hemen HİKMET arar olmanız sizce garip değil mi?
  İkircikli tavır bu siteye yakışmıyor Kardeşler.

  • Avatar

   Yazıda durumu izah ettik. Hikmet aramak değil, maksadı görmek gerekir. Biz ki bir zaman Cübbeli Hoca tarafından eleştirilmiş bir siteyiz. Ama meseleye dar çerçeve ile bakarsak yanılırız.

   • Avatar

    MÜSLÜMANLAR BASİRET SAHİBİ ADAMLARDIR. HELE Kİ BİR GRUBUN ÖNDERİ İSELER DAHA DA DİKKATLİ OLMALILAR. ZARAR GELECEK DİYE ALLAH VE RESULUNDEN SAV GELECEK ZARARIDA GÖZE ALARAK KONUSMALILAR. ÇÜNKÜ ZARAR VERENLERİN EN BÜYÜGÜ ALLAH DIR. KONJEKTÜREL MANTIKDA İSLAMA VE MÜSLÜMANLARA FAYDA DEGİL DAGINIKLIK GELMİŞTİR. KÜFRE KARŞI DİK DURMAK HER MÜSLÜMANIN GÖREVİDİR.