Erdoğan’ın İsrail çıkışı ve akla gelen sorular

Buradan İsrail’e ve dünyaya sesleniyorum. İsrail, sen Hamas’ı terör örgütü olarak görebilirsin. Batının sana borcu çok. Ama Türkiye’nin sana borcu yok. Hamas terör örgütü değil, topraklarını koruma mücadelesi veren mücahitler grubudur.

İsrail’e karşı gerekirse diplomatik gerekirse askeri olarak her şeyi yapacağız

Diyen Erdoğan’ın sözlerinden bazıları şöyle:

Filistin meselesine biz öncelikle insan penceresinden baktık. İnsan hayatını savunduk. 7 Ekim’den bu yana krizin büyümemesi için her türlü çabayı gösterdik. Gazze halkının ihtiyacının giderilmesi için 8 uçak dolusu yardım malzemesi gönderdik. Yaralıların tedavisi için 25 personelimizi Mısır’a sevk ettik. İsrailli siviller dahil sivilleri hedef alan eylemleri saldırıları mazur görmediğimizi ifade ettik. İsrail devleti ile sorunumuz yok ama devlet yerine örgüt gibi davranılmasını asla tasvip etmedik. Gazze’deki mazlumlara karşı tarihin en vahşi saldırılarından birini gerçekleştiriyor. Ölenlerin yarısı çocuklardan oluşuyor kalan yarısı da annelerinden ve aile büyüklerinden oluşuyor. Bu bile bir vahşet olduğunu göstermeye yeterlidir. 

Hastaneleri ibadethaneleri, pazar alanlarını ateşe boğan, bu insanlık dışı eylemi sürdüren başka bir ordu bulamazsınız.

HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL, MÜCAHİTLER GRUBUDUR

Son yaptıkları toplantıda bir araya gelip tüm Batı Hamas’ı bir terör örgütü olarak görüyor. İsrail sen bir örgüt olabilirsin çünkü bu Batı’nın sana borcu çok ama Türkiye’nin sana borcu yok. Hamas bir terör örgütü değil toprağını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur. 

“İSRAİL’E GİTMEYECEĞİM”

İsrail çocukları öldürüyor. Bu çocukların öldürülmesine asla müsaade edemeyiz çünkü biz insanlıktan nasibimizi aldık. Bunu Davos’ta o zamanki başbakanlarına söylemiştim, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz demiştim. O günden bu yana Davos’a bir daha gitmedim.. O gün benimle olan 2 arkadaş, bugün biri bir siyasi partinin başında. Arkamdan geliyorlar. İşte şimdi yandık diyorlar. Ne oldu yandık mı? Biz dimdik ayaktayız. Ama siz yandınız, hiçbir şeye yar olmadınız ve olmayacaksınız da. CHP’nin koltuğuna sığınmak size hiçbir şey katmadı. Biz ise bu yolda dimdik yürüyoruz. Hayatımda bir kere Netanyahu’nun elini sıktım, Türkevi’nde Amerika’da. İyi niyetimizi suistimal etti. İsaril’e gitme projemiz vardı, iptal ettik. İyi niyetimizi suistimal ettiler.

Ey İsrail bu kafa ile bir yere gidemezsin. Yanına ister ABD’yi al ister Batı’yı. Amerika da kaybedecektir. Bütün mesele adil bir dünyanın kurulmasından geçer. Anne babaların çocuklarının naaşına sarıldığı bir dünyada kimse huzur içinde uyuyamaz. Engel olmayan her ülke için de geçerlidir. Bu katliamlarla mukayese edilemeyecek eylemler üzerinden gerçeğe sırtını dönenlerin durumunu konuşma vakti geldi. Saldırılara bahane üretmek Batı’nın kanlı tarihinden devraldığı mirastır.

Biz tarihte ırkçılık yapmamış tek halkız. Bunu en iyi Yahudiler bilir. Üniversite öğrencilerini, akademisyenleri, tehditle susturmaya çalışanlar bunlar değil mi? Sırf bu onurlu tavırlarından dolayı yaşadıkları ülkelerde sıkıntıya düşen öğrencilere ülkemizin kapılarının açık olduğunu belirtmek istiyorum. Daha dün Ukrayna’daki savaşta dünyayı ayağa kaldıranların Gazze’de duvar kesilmesi bu riyakarlığın en somut ifadesidir. 

Canlı kalmış ölülerle dolu dünyada biz hakikati haykırmaya, siyasi hatta gerekirse askeri önlemleri hayata sokmaya devam edeceğiz. Ne yapabiliyorsak yapacağız. İnancımızın gereği olan duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Filistin’e fayda getirmeyecek adımlara tevessül etmeyeceğiz. Gerisinde binlerce yıllık devlet aklı olan Türkiye Cumhuriyeti’yiz biz. 

Gazze’de yaşanan katliamın gerisindeki failler İsrail’e sınırsız destek verenlerdir. Onları teşvik edenlere sesleniyorum. Gazze’de siviller öldükçe bölgemize gönderilen uçak, gemi barış getirmeyecektir.

MESELE DAHA DA BÜYÜSÜN İSTİYORLAR

İsrail’den istediğimiz barış çağrımıza kulak vermesidir. Bu toprakları kana bulayan zulüm başımıza saran güçlerin çözüm istemediğinin farkındayız. Sorunun sebebi olanlar elbette çözüm istemez. Sorun ne kadar dallanıp budaklanırsa onlar için o kadar iyidir. İstiyorlar ki mesele daha da büyüsün, bu bölgeye barış gelemesin. Savaşın karanlık gölgesi Doğu Akdeniz’in üzerinden hiç eksik olmasın. Biz buna itiraz ediyoruz. Bu sömürü düzenini reddediyoruz. Mescidi Aksa Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin ortak ibadethanesidir. 

Sağ duyu ile hareket ederek bize zorla giydirdikleri deli göleğini parçalamamız gerekiyor. Aksi takdirde kaynaklarımızla geleceğimizle bedel ödemeye devam ederiz.

Tüm taraflar elini tetikten çekip derhal ateşkes ilan edilmeli. Hem İsrail’in saldırıları, hem de İsrail’e yönelik füze atışları kesilmeli. Bu olay hızla sonlandırılmalıdır. Çocukları kafeslere koyuyorsunuz, bu nedir. Hemen bir insani koridor oluşturulmalıdır. Girişine çıkışına yaralılar için izin verilmelidir.

Refah Sınır Kapısı insani yardımlar için sürekli açık tutulmalıdır. 20 TIR’lık yardım malzemesi denizde damladan öteye hiçbir anlam taşımamaktadır. Ne gerekiyorsa göndermeye devam edeceğiz. 

GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ

Yerleşimci kılıklı asker üniformalı hırsızlara hırsız denmedikçe ve bu şekilde muamele edilmedikçe bölgeye huzur gelmez. Savaşın yayılmaması için tüm aktörler sorumlulukla hareket etmelidir. Akıl ve vicdan sahibi ülkeleri İsrail’in aklı selime dönmesi için Netanyahu hükümetine baskı kurmaya davet ediyorum. Barışın egeme olduğu dünya istiyorsak haçlı hilal anlayışı bir kenara konmalı. Aksi halde insanlığa yazık olur. İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan misyonuna yakışır şekilde tavır ortaya koymasını bekliyoruz. Türkiye olarak İslam ülkeleri ile hareket etmenin en tesirli yöntem olduğuna inanıyoruz. Türkiye sorumluluk almaktan asla kaçınmayacaktır. Garantörlük meselesini gerçekçi çözüm getirmeye yönelik en etkili yöntem olarak görüyoruz. Siyasi ve askeri varlığımızla Filistin tarafının garantörü olmaya hazırız. Filistin İsrail barış konferansını öneriyoruz. Garantörlük teklifimiz başta olmak üzere uygulamaya dönük adımlara her iki tarafın da ihtiyacı var. 

BU YANGININ NEREYE SIÇRAYACAĞI BİLİNMEZ

Bölgede barış tüm dünya tarafından tanınan bağımsız Filistin devletinin kurulmasından geçiyor. Aksi durumda radikalleşmenin nereye varacağını kestirmek mümkün değildir. Bu yangının nereye sıçrayacağı, her tarafı kül edeceği bilinmez. Her fırsatta dile getirdiğimiz dünya 5’ten büyüktür itirazımız Gazze’deki gelişmelerle bir kez daha teyit edildi. 

Haykırışımızı tekrarlıyorum. BM kendini reforma tabi tutmalıdır. Dünyanın güvenliğini 5 devletin çıkarlarına teslim eden yapının sürdürülebilirliği yoktur. Binlerce masumun katlini konuşmaya bile tahammülü olmayan sistemi sürdürmek mümkün değildir. BM’nin içine düştüğü acziyet görüntüsünden üzüntü duyuyoruz. 

SORUYORUZ: PEKİ BUNLAR YAPILDI MI?

İncirlik’teki NATO üssü kapatıldı mı?
Malatya Kürecik’teki radar üssünü kapatıldı mı?
İsrail’deki büyükelçi geri çekildi mi
İsrail ile ilişki seviyesi düşürüldü mü?
İsrail mallarına kısıtlama getirildi mi?
Ticaret ve enerji anlaşmaları askıya alındı mı?

PAYLAŞ

9 YORUM

 1. Avatar
  Temel Karamollaoğlu

  Gaz projelerinin askıya alındığını niye yazmadınız. Siz gidin Chp için Berat gecesi Saadet’çe oy toplayın. Sizi aşar bu işler. Aklınızın ermeyeceği işlere karışmayın, için sütünüzü yatın aşağı.

  • Avatar

   Trollük yapmadna önce araştırsaydın bakanlığın bu haberi yalanladığını görürdün.

 2. Avatar
  Tayfun Kayalı

  Yapılacak şey bu saatten sonra belli …İcraat abi bu bütün müslümanların son sınavıdır. Allah cc istese bir kafirin bir zalımın elindende bu zulmü durdurur.Allah cc bizim kazanmamızı istiyor.Akdeniz de ABD ve İngiliz savaş gemileri Türkiye nin envarterinde bulunan lazer güdümlü füzeler ile vurulmalı, Suriye de bulunan birlikler kuzeye kaydırılmalı top atışları,obusler ile İsrail dovulmeli ,Hisarlar sınır bölgesinden İsrail i hedef almalı,Sihalar mühimmat yüklerini İsrail’in askeri kanadına boşaltmalı,İran Rusya Çin isterlerse himaye edilmeli vesselam

 3. Avatar

  Doğrusu münafıklar cehennemin en aşağı tabakasındadırlar. Onlar için hiç bir yardımcı bulamazsın. Ancak tevbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah’ın ipine yapışanlar ve dinlerini sırf Allah için yapanlar, işte bunlar mü’minlerle beraberdir. Allah da mü’minlere büyük mükafat verecektir.
  Nisa145-146

 4. Avatar

  gaz alma projesi uygulaması başladı eğer israil e gitmiyeceğim dedi ise ABD sakkın böyle birşeye kalkışma dediğinden dolayıdır.yoksa sen kimsin manasında değidir

 5. Avatar

  Bekara karı boşamak kolaymış.
  Yangına körükle gitmeyelim.
  Sözde Kudüse sahip çikanlar, acaba kaç kere Kudüse gidip Kudüse sahip çıktı?
  boş boş klavye mücahitliği yapıp milletin kafasını karıştırmayın lütfen
  vesselam

 6. Avatar

  Çok samimi bulmuyorum ama bunu söylemesi bile cesaret isterdi. helal olsun

 7. Avatar

  Reisimiz yine gazımızı alıyor. Hadi hayırlısı

  • Avatar

   Sende fasulyeyi az ye akşamdan. Sen onun yerinde olsan, israil kelimesini bile ağızından çıkaraman.

YORUM YAZIN